După Arba ieri la 50 metri spate băieți, și Lucia Giurcă intră azi tot în finala B a Naționalului indoor de înot, la 100m liber

Înotul timișorean a reușit și astăzi, în cea de-a doua zi a Campionatului Național FRNPM de înot în bazin de 50 de metri pentru seniori, tineret și juniori, să mai obțină o calificare în finala Open a întrecerilor, după ce ieri Adrian Cristian Arba se clasa al 6-lea pentru CSȘ1 în finala B a probei masculine de 50 de metri spate, cu timpul de 29 de secunde și 38 de sutimi, ușor inferior celui de 29,19 cu care pătrundea între primii 16. A urmat rândul Cristinei Lucia Andreea Giurcă, de la CSM Timișoara, de a izbuti în reuniunea de dimineață intrarea în finala B a probei de 100 metri liber a fetelor, în care va concura tot astăzi, spre seară.

Bazinul Olimpic din Bacău, gazdă timp de 5 zile a Naționalelor de înot

Bazinul Olimpic din Bacău, gazdă timp de 5 zile a Naționalelor de înot indoor pentru seniori, tineret și juniori

 

Miercuri după-amiază, în cea de-a doua reuniune a Naționalului de la Bacău, dar prima rezervată finalelor A, la medalii, respectiv finalelor B, pentru locurile 9-16 în categoria Open, s-au triat primii ocupanți ai podiumurilor de premiere la competiția în curs a ediției 2017 în bazin olimpic acoperit cu 8 culoare, de 50 de metri.

În proba de 50 de metri spate a băieților s-a impus pentru Dinamo reputatul Robert Andrei Glință, în 25 de secunde și 30 de sutimi. Timișoreanul Arba, din generația 1999, sosit al șaselea în finala B a aceleiași probe, a fost devansat ca timpi și de 3 înotători de 1998, clasați pe locurile 3-5 în finala A, de alți 2 sportivi din generația 1999, situați pe pozițiile 7-8 în aceeași finală A, precum și de vicecampionul național la Open din generația 2000, localnicul Daniel Cristian Martin. În finala B, Arba a mai fost precedat ca timpi de 4 juniori din generația 2001 și de unul din 1999.

Celelalte medalii de aur și tricouri de campioni naționali au fost împărțite doar între sportivi ai aproximativ acelorași cluburi. Astfel, la 50 de metri spate feminin, finala A a fost câștigată de Carina Bianca Macavei (n. 1994; U Cluj), în 30,62s, cu 22 de sutimi în fața secund clasatei Dospin.

La 400 de metri mixt s-a impus în finala la titlu Maria Claudia Gâdea (n. 2001; Steaua), în 4.57,48, proba pe aceeași distanță rezervată băieților fiind adjudecată de colegul ei de club Sabin Bonea (n. 1999), în 4.34,29, cu zece sutimi avans față de Bogdan Mihai Petre (n. 1997; CS U Pitești).

În finala A la 100 de metri fluture feminin, Alexandra Dobrin (n. 1993; Pitești) s-a impus în 1.03,67, cu 48 de sutimi avans, iar juniorul băcăuan Martin în 54.29s și  cu peste o secundă avans în finala A la 100 de metri fluture.

Steaua a cucerit titlul probei de 4x100m liber combinat, în ștafeta Radu, Bonea, Ivan, Gâdea, cu timpul de 3.45,01, primii doi, băieții, provenind din generația 1999, iar fetele din 2001.

După finalele primei zile, calificările de joi dimineață, în noi probe ale Naționalului în bazin acoperit de 50 de metri, ocazie cu care au urcat din nou pe blocstarturi înotătorii juniori de pe malurile Begăi.

Cea mai populară probă a fost, cu 137 de sportivi la startul calificărilor, cea de 100 de metri liber masculin, primul spre finala A intrând localnicul Daniel Cristian Martin. Dintre juniorii timișoreni, în ordine, Rareș Gheorghe Tănăsie a înregistrat timpul de 55.97s, Adrian Arba 57.24s iar Patrick Damian 58.28s, toți fiind de la CSȘ1, pe când Vlad Remzing, de la CS Aquasport, 1.04,05. Apoi, băcăuanul Martin a intrat tot primul din calificări și în finala A din proba de 200 de metri fluture, din 30 de înotători la start, cu timpul de 2.07,18.

Proba de 100 de metri liber a fetelor a adus așadar cea de-a doua calificare timișoreană în finalele programate în reuniunea ce începe astăzi la ora 17, cursa adjudecată de Ana Iulia Dascăl (n. 2002; U Cluj), intrată astfel prima pentru finala A, în 58.08, găsind-o și pe Cristina Lucia Andreea Giurcă (n. 2001; CSM Timișoara) pe lista finalistelor B, grație timpului de 1.03,04. În aceleași calificări a mai înotat de pe malurile Begăi și Karina Luana Herlas (n. 2001; CSȘ1), în 1.08,80.

69 de sportivi au fost la startul calificărilor la 100 de metri bras băieți, cu Andrei Roman (n. 1996) primul spre finala A, pentru înotul brașovean, în 1.06,03. Dintre juniorii Timișoarei, Rareș Mihai Călin (n. 2000; Aquasport) a înregistrat timpul de 1.10,44, Rareș Gheorghe Tănăsie 1.12,51, Andrei Macovei 1.12,81 – ambii pentru CSȘ1, iar Bogdan Alexandru Dobre (n. 1999; CSM) 1.17,27.

Stelista Gâdea a intrat prima spre finala A din calificările la 100 de metri bras feminin, din 46 de înotătoare, printre care și Andreea Hornea (n. 2003; CSȘ1), cronometrată în serii în 1.24,27. Și calificările la 200m fluture feminin au evidențiat-o tot pe Gâdea, prima din 24, în 2.20.09, Lucia Giurcă înotând și în această probă, în 2.42,58 și la 38 de sutimi de pătrunderea în finala B.

În fine, timpul de 8.06,98 a fost cel mai bun în calificările la 4x200m liber băieți, înregistrat de brașoveni din generația 1998, din 16 ștafete, la fete, din zece echipe, impunându-se cele de la Steaua.

* Iată și consemnarea de ieri, din ziua inaugurală a întrecerilor indoor din Moldova:

http://sporttim.ro/inot/campionatul-national-de-inot-in-bazin-de-50-de-metri-pentru-seniori-tineret-si-juniori-inceput-dimineata-la-bacau-cu-calificarile

 

 

 

 

 

Acest articol a fost publicat în Înot și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Înot: