Echipa CS Aquasport la Campionatele Naționale de Înot și Campionatele Naționale de Triatlon

Clubul Sportiv Aquasport Timișoara, care nu a putut beneficia de condiții de antrenament în orașul de pe Bega, fiind nevoit să naveteze zilnic la bazinul din Arad, a izbutit totuși să aibă o prestație onorantă în prima competiție oficială de înot din acest an sub egida FRNPM, la București, și anume ediția 2020 a Campionatului Național în bazin de 50 de metri în aer liber pentru seniori, tineret și juniori. Clubul bănățean a aliniat 12 sportivi sub îndrumarea antrenorului Sabin Avram, unul dintre aceștia, Emil Dăncăneț, în vârstă de 16 ani, cucerind 3 medalii. Însă, în continuare, activitatea clubului este suspendată până la redeschiderea bazinelor acoperite pentru antrenament. Alte două medalii pentru ”Aquasport” și pe litoral, la Campionatul Național de Triatlon desfășurat la Mamaia în 3 octombrie, când Vlad Remzing s-a clasat pe locul al doilea în proba de Sprint a categoriei de vârstă juniori sub 23 ani și pe locul 3 la seniori, ca titular în lotul național grație realizării baremurilor la înot și alergare conform cerințelor stabilite de Federația de Triatlon.

Au înotat în capitală pentru CS Aquasport Timișoara sportivi cu vârste cuprinse între 20 și 15 ani, și anume Andrei Șimon (20 ani), Leonard Leucuța (20 ani), Mihai Jurchescu (18 ani), Etienne Dragotă (17 ani), Emil Dăncăneț (16 ani), Bogdan Checicheș (16 ani), Mihai Toma (15 ani), Andreea Hornea (17 ani), Mara Pleș (17 ani), Samira Ahmad (16 ani), Letiția Motoș (15 ani) și Marina Făgădar (15 ani).

Formatul concursului a suferit modificări majore, competiția desfășurându-se la bazinul descoperit din cadrul Complexului Național Lia Manoliu, la start cu 293 de sportivi de la 56 de cluburi.

Emil Dăncăneț a câștigat 3 medalii, astfel: locul 3 la categoria Tineret și vicecampion național la categoria Juniori în proba de 50m bras cu timpul de 30,31, iar în proba de 100 m bras s-a clasat pe locul 3 cu timpul de 1,07,69. In clasamentul Seniorilor s-a clasat pe locul 7 în proba de 50 m si pe locul 8 la Seniori.

Letiția Motoș s-a clasat pe locul 4 la categoria Tineret in proba de 100 m fluture si pe locul 7 la categoria Open. De asemenea, a reușit clasări intre primele 8 la categoria Tineret în probele de 50m fluture (6), 200m fluture (6) și 200 m mixt (8).

Bogdan Checicheș s-a clasat în primii 8 în probele de fluture astfel: 50 m cu timpul de 26,42 (locul 5 la Juniori), 100 m cu timpul de 59,47 (locul 5 la Juniori), 200 m fluture cu timpul de 2,12,43 (8 la Tineretsi Locul 6 la Juniori).

Marina Făgădar s-a clasat în proba de 400 m mixt cu timpul 5,49,85 pe locul 8 la Tineret si pe locul 7 la Juniori. Samira Ahmad s-a clasat în proba de 800 m liber cu timpul 10,06,51 de pe locul 8 la Tineret. Mihai Toma s-a clasat în proba de 1500 m liber cu timpul 18,47,35 de pe locul 8 la Juniori.

Andrei Șimon este legitimat la CS Politehnica Cluj-Napoca, iar perioada de pregătire din această vară a efectuat-o cu CS Aquasport, deplasarea la competiție realizând-o cu colectivul timișorean. Șimon a reușit clasări între primii 8 la Seniori în probele: 100 m fluture cu timpul 57,06 (6) și 200 m mixt – 2,11,41 (8).

Imagini video de la această competiție pot fi accesate pe pagina facebook a Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

Acest articol a fost publicat în Înot și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.