Marcel Răsădean, două locuri întâi, dintr-un total timişorean de 7 clasări pe podium la Campionatul Internaţional de înot masters al Austriei

Marcel Răsădean a obţinut două locuri I şi un loc secund în probe individuale ale celei de-a 25-a ediţie a Campionatului Internaţional de înot Masters al Austriei, desfăşurat în week-end în localitatea Wels, unde pentru Timişoara au mai reuşit clasări pe locul 3 Monica Irimie, Gheorghe Szuhanek, Alexandru Kuhn şi ştafeta de 4×50 metri mixt bărbaţi la categoria 240 – 280 ani.

Înotătorii amatori de la CSM Timişoara, autori ai 7 clasări pe podium la Campionatul Internaţional de înot masters al Austriei, de la Wels, unde Marcel Răsădean (primul din stânga) a cucerit în probe individuale două locuri I şi un loc secund

Au participat aproape 400 de înotători din 54 de cluburi din 9 ţări, şi anume Germania, Cehia, Slovacia, Ucraina, Rusia, Ungaria, Slovenia, România şi gazda Austria, înotul tricolor fiind reprezentat de cluburile bănăţene CSM Timişoara şi Clubul Reşiţa 07, totalizând 11 sportivi.

La concursul ce s-a dovedit a fi de un nivel foarte ridicat clubul CSM Timişoara a fost reprezentat de 8 înotători masters (seniori), care au acoperit majoritatea categoriilor de vârstă ale întrecerii, şi anume Szuhanek Gheorghe (categoria de vârstă 70-74 ani), Szuhanek Ranko (categ. 35-39 ani), Kuhn Alexandru (categ. 60-61 ani), Soos Vilmos (categ. 65-69 ani), Răsădean Marcel (40-44 ani), Retezan Remus (35-30 ani), Novak Tibor (55-59 ani) şi Irimie Monica (64-69 ani).

Timişorenii au înregistrat 7 clasări pe podium, după cum urmează:

– locuri 1: Răsădean Marcel – două;

– locuri 2: Răsădean Marcel – unul;

– locuri 3: Szuhanek Gheorghe, Kuhn Alexandru şi Irimie Monica – fiecare câte unul; ştafeta de 4×50 m mixt bărbaţi (categoria 240 – 280 ani.

Acest articol a fost publicat în Înot și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.