Peste 350 de sportivi din care 102 străini, pe câte 8 categorii de vârstă, și peste 300 de bilete vândute. ”Memorialul Petre Lovaș”, cu 25 de cluburi și tribuna plină în Arena Aquasport la a 14-a ediție

Record de participare la start dar și în tribună cu ocazia unei reuniuni internaționale de natație ținută pe malurile Begăi la orele toamnei. Antrenorul Szuhanek Gheorghe, un veteran al înotului timișorean, a reușit într-adevăr să organizeze și în acest an concursul deja de mare tradiție ”Memorialul Petre Lovaș”, ajuns la cea de-a XIV-a ediție, un vârf din toate punctele de vedere, cu peste 350 de sportivi de la 25 de cluburi întrecându-se pe câte 8 categorii de vârstă la fete respectiv băieți, de la 2000 și mai mari la 2009 și mai mici, dintre care 102 din alte țări. Detalii și numele ocupanților podiumului…

Lovas Peter, intre "marii" înotului la ILSA, în memoria căruia Gheorghe Szuhanek a perpetuat găzduirea unui concurs internaţional de înot, în 2012 cu 301 copii din 3 ţări, ajuns la ediţia a X-a

Lovas Peter, intre „marii” înotului la ILSA, în memoria căruia Gheorghe Szuhanek a perpetuat găzduirea unei reuniuni internaţionale juvenile de natație ajunsă la cea de-a XIV-a ediţie

”Memorialul Petre Lovaș” a devenit an de an tot mai puternic iar ediția din noiembrie 2016 a excelat prin alinierea la start a unor participanți din rândul campionilor și recordmanilor naționali. S-a bătut totodată recordul ca număr de participanți, peste 350, respectiv ca grupări aliniate la start, 25 de secții de înot înscrise în întreceri. Ca noutăți în această toamnă, gruparea harghiteană ”4 Seasons” din Miercurea Ciuc precum și o formație bănățeană, CS Caransebeș, care și-a înscris 3 concurenți pe listele de start.

De menționat totodată și participarea sportivelor Carmen Dumitrescu și Stan Lilla-Aliz, campioane naționale de pentatlon modern la senioare respectiv junioare. Iar printre alte nume cunoscute care au luat startul, Etienne Dragotă, Carina Notingher, Ioana Buzlea, Samira Ahmad, Emilia Orza, Diana Cezara Achim, Emilia Kiss, Alexia Băscărău, Alexandru Ion, Alexandru Ardelean, Alex Kosa, Rareș Tănăsie, Gabriel Icobescu sau Bogdan Milaș…

Ca număr de participanți din străinătate, un alt record, 102, depășind clar alte întreceri de profil organizate în țară, dar și un record de spectatori plătitori, vânzându-se aproape 300 de bilete iar capacitatea locurilor pe scaune fiind astfel depășită.

Ca premii acordate, medalii și diplome primilor 3 clasați la fiecare probă disputată respectiv la ștafete, precum și cupe celui mai bun sportiv pe fiecare categorie de vârstă care s-a aliniat la start în 3 probe.

Organizator al competiției a fost Clubul Sportiv Delfin Timișoara, prin comitetul de părinți al secției, în conlucrare cu comitetele de părinți de la Arena Aquasport și SC Daiana SRL, totul în colaborare cu conducerea Arena Aquasport Timișoara, corpul de arbitri timișoreni și reșițeni respectiv Papp Sebastian, care a asigurat cronometrajul electronic, excelent ca funcționare, fără inducerea nici unei sesizări.

Întrecerea de tradiție a fost ținută în memoria fostului campion al țării la stilul fluture, Petre Lovaș, ulterior un valoros antrenor în natația timișoreană, care pleca în ceruri în ianuarie 2000, noul mileniu bifând deja 14 ediții ale reuniunii ce-i poartă numele, mai înâi în bazinul de 25 de metri al Complexului Sportiv Bega iar în ultimele sezoane, de la inaugurarea bazinului de 50 de metri, la Arena Aquasport, cu tot mai mulți concurenți la start, în creștere numerică și de peste granițe. Iar reciprocitățile între cluburi funcționează, organizatorii întorcând invitația și participând la întreceri de profil ”în deplasare”.

Cel mai mare şi nou bazin din oraş, Arena Aqua Sport, a găzduit în week-end-uri succesive atît "Memorialul Lovas Peter", un succes pentru copii, cît şi "Cupa Timişoara", ce trebuia să aibă loc la "Bega", doar că bazinul e în reparaţii din primăvară şi pînă spre... alegeri

 

Au avut reprezentanți la start grupările maghiare Oroshaza Uzso Egyesullet, Kiskunfelegyhazi, Uszo Eyesullet, Szentes Varosi Uszo Klub, dar și din Serbia, PK Kininda Kininda, PK Banat Kikinda, PK Delfin Ada, Swim Star Becej, PK Delfin Senta, PK Bjelica Vrbas, PK Sremska Mitrovica, Foka Kragujevac și PK Jagodina Jagodina, iar din țară CS Miercurea Ciuc, Stone Water Snow Turda, CS Delfinii Turda, CS Școlar Reșița, CS Gloria Arad, CSM Arad, CSM Oradea, Crișul Oradea, CSM Baia Mare, CSM Satu Mare și timișorenele CSȘ1, CS Aquasport, Olivia Swim, SCD Timișoara, Triatlon și gazda CS Delfin.

Sponsori ai evenimentului au fost Auchan, care a oferit 360 de pachete cu dulciuri pentru sportivi, Loxan Atraktive SRL, SC Veltona SRL, Liceul Bela Bartok, SC Agil SRL.

Dar iată și podiumurile ierarhiilor celor mai buni înotători participanți în 3 probe, cu punctaje întocmite conform baremurilor FINA:

Masculin

Categoria A – născuți în anul 2000 și mai în vârstă (13 participanți)

1. Alexandru Ion / CSȘ Reșița… 1.761 puncte

2. Alexandru Ardelean / Gloria Arad 1.548p

3. Cătălin Sărac / Gloria Arad 1.488p

Categoria B – născuți 2001-2002 (22 participanți)

1. Rareș Tănăsie / CSȘ1 Timișoara… 1.559 puncte

2. Gabriel Icobescu / CSȘ1 Timișoara 1.441p

3. Bogdan Cărăvan / CSȘ reșița 1.405p

Categoria C – născuți 2003-2004 (30 participanți)

1. Etienne Dragotă / CSȘ1 Timișoara… 1.213 puncte

2. Nicolae Lazăr / Gloria Arad 990p

3. Darius Ilieș / Gloria 983p

Categoria D – născuți în 2005 (22 participanți)

1. Filip Babic / Banat Kikinda… 737 puncte

2. Andreas Bănățean / SCD Timișoara 719p

3. Marcus Pirnea / Aquasport Timișoara 680p

Categoria E – născuți 2006 (36 participanți)

1. Mario Oprea CSȘ Reșița… 681 puncte

2. Patrik Alexandru / CSM Arad 645p

3. Mihai Zach / Crișul Oradea 640p

Categoria F – născuți 2007 (39 participanți)

1. Luca Tatar / CSM Satu Mare… 488 puncte

2. Daniel Coroianu / Crișul Oradea 439p

3. Kornel Ferenc / Swim Star Becej 422p

Categoria G – născuți 2008 (25 participanți)

1. Bogdan Miloș / CSȘ Timișoara… 495 puncte

2. Alex Stoicu / CSM Arad 438p

3. Edy Laslo / CSȘ Reșița 396p

Categoria H – născuți 2009 și mai tineri (24 participanți)

1. Denis Tasyurek / CSM Oradea… 347 puncte

2. Armin Lorincz / Crișul Oradea 248p

3. Noel Szelmenczi / CSM Satu Mare 240p

+

Feminin

Categoria A – născute în anul 2000 și mai în vârstă (4 participanți)

1. Ioana Buzlea / Crișul Oradea… 1.462 puncte

2. Carmen Dumitrescu / Delfin Timișoara 808p

3. Aleksandra Nikolic / Sremska Mitrovica 689p

Categoria B – născute 2001-2002 (8 participanți)

1. Carina Notingher / CSȘ1 Timișoara… 1.543 puncte

2. Bianca Balta / Gloria Arad 1.388p

3. Ariana Pop / CSM Satu Mare 1.348p

Categoria C – născute 2003-2004 (34 de participanți)

1. Alexia Băscărău / Gloria Arad… 1.391 puncte

2. Lilla-Aliz Stan / Delfin Timișoara 1.303p

3. Kiss Boglarka / Crișul Oradea… 1.274p

Categoria D – născute 2005 (26 de participanți)

1. Daria Humă / SCD Timișoara… 1.149 puncte

2. Nina Tomjanski / Banat Kikinda… 1.114p

3. Jelena Kosovic / Bjelica Vrbas… 1.037p

Categoria E – născute 2006 (27 de participanți)

1. Sara Pavlyuk / Bjelica Vrbas… 1.416 puncte

2. Diana Cezara Achim / Aquasport Timișoara 984p

3. Alexandra Kobilarev / Swim Star Becej 887p

Categoria F – născute în 2007 (22 de participanți)

1. Kiss Kamilla / Crișul Oradea… 730 puncte

2. Reka Varga / Swim Star Becej 696p

3. Miriana Silaghi / CSM Satu Mare 652p

Categoria G – născute în 2008 (18 participanți)

1. Marija Krajinovic / Bjelica Vrbas… 623 puncte

2. Andreea Covaciu / Crișul Oradea 464p

3. Andonia Slaika / CSȘ Reșița 406p

Categoria H – născute în 2009 și mai tinere (14 participanți)

1. Ana Nadjnomedi / Swim Star Becej… 270 puncte

2. Borbely Reka / Delfin Timișoara 248p

3. Borbely Emese / Delfin Timișoara 227 puncte.

Acest articol a fost publicat în Înot, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Înot: