Radu Vaipan (CSŞ1 Timişoara), încă un titlu de campion naţional de juniori II, la 50 de metri bras, iar Lucia Giurcă (CSM Timişoara) alte două locuri 3, la 200 metri spate respectiv fluture

Şi cea de-a treia şi penultima zi a Campionatului Naţional de înot pentru juniori II în bazin de dimensiuni olimpice a adus 10 prezenţe timişorene în cele 20 de finale A ale după-amiezii, doi dintre medaliaţii de joi şi vineri, Radu Vaipan şi Lucia Giurcă, urcând şi sâmbătă pe podiumul de premiere…

Radu Vaipan, înotătorul din generaţia 2000 lansat de Gheorghe Szuhanek de la vârsta şcolii primare, când obţinea primele titluri naţionale la nivelul copiilor, şi care se pregăteşte actualmente la CSŞ 1 Timişoara, a adăugat triumfului de joi pe 100 metri bras şi un succes în proba de 50 metri bras a reuniunii de aseară, cu timpul de 33:25 secunde şi 30 de sutimi în faţa contracandidatului care se califica cu cel mai bun timp din serii.

Spre meritul său, Vaipan a înotat apoi şi în finala A de 200 metri fluture, încheind al optulea şi ultimul, după concitadinul său Leonard Leucuţa, clasat al şaselea, dar şi în ştafeta de 4×200 metri liber a CSŞ1 Timişoara, la categoria 2000, încheind pe locul 5 în echipă cu Epure, Leucuţa şi Koşa.

Lucia Giurcă (CSM Timişoara; antrenor Ioan Bădescu) a strâns 6 medalii în primele 3 zile ale Naţionalului de juniori II în bazin acoperit de la Baia Mare

 

 

O sâmbătă prolifică şi pentru multipla medaliată Lucia Cristina Giurcă, sportiva din generaţia 2001 de la CSM Timişoara, care, după ce joi a obţinut locurile 2 şi 3 în finale A, iar vineri alte două locuri secunde, a mai urcat de încă două ori pe podium: locul 3 în finala A a fetelor de 2001 la 200 metri spate, în 2:30,89, şi aceeaşi poziţie în proba de 200m fluture, cu timpul de 2:40,63.

Andrei Crîsnic (CSŞ1) a încheiat al cincilea finala de 50 metri bras a băieţilor de 1998, în 33:71, iar Mihai Lochiţa, tot de la CSŞ1, al şaselea pe 50 metri bras între băieţii de 2000, în 35:65.

Tot pe 6 a încheiat şi Adrian Arba, din generaţia 1999, la 200 metri fluture, iar pe 7 Snejana Duşiţa Popov în finala A a fetelor de 2001 la 200 metri fluture.

În fine, încă o prezenţă a nataţiei juvenile timişorene în proba de ştafetă 4×200 metri liber rezervată băieţilor de 15 ani, formaţia Arba, Macovei, Antal, Talpai, cu ultimul din generaţia 2000 iar primii 3 din 1999, încheind pe locul 5.

Principalele grupări juvenile timişorene prezente la întrecerea din Maramureş sunt conduse de profesorii Ioan Bădescu şi Tiberiu Şucan, antrenori la CSM respectiv CSŞ1. Naţionalul de juniori II în bazinul de 50 metri cu 8 culoare din Baia Mare se va încheia astăzi, cu seriile de dimineaţă şi reuniunea finalelor de după-amiază.

Acest articol a fost publicat în Înot și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


unu − = 0

 


Ultimele articole din categoria Înot: