Românii, 6 locuri întîi la înot masters, în Serbia

Înotătorii timişoreni s-au clasat de 5 ori pe prima treaptă a podiumului unui concurs internaţional anual de înot masters, desfăşurat sîmbătă 9 februarie în oraşul Sombor, din Serbia.

La reuniunea de nataţie rezervată sportivilor amatori au participat 110 concurenţi din 19 cluburi reprezentînd 5 ţări, şi anume Austria, Ungaria, Bulgaria, România şi gazda Serbia.

România a fost reprezentată de două cluburi bănăţene, mai exact CSM Timişoara, pentru care au înotat Novak Tibor, la categoria 55-59 ani, şi Szuhanek Gheorghe, la 70-72 ani, respectiv Reşiţa 07, prin Bogdan Traian (65-70 ani). Iar veteranii bănăţeni au reuşit curse foarte bune.

Ca rezultate, locul 1 a fost cucerit în 6 rînduri de înotătorii români, Szuhanek Gheorghe cîştigînd trei curse, Novak Tibor două iar Bogdan Traian una. Cel din urmă menţionat a mai obţinut cîte o clasare pe locurile 2 şi 3.

Acest articol a fost publicat în Înot, Sport de masă și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.