Timișoara, 3xbronz la Naționalul de înot indoor. Rareș Călin (Aquasport), finală A la 200m bras și 3 la tineret, ștafetele CSȘ1 băieți și Aquasport fete pe 3 la juniori

A patra și penultima zi a ediției din acest an a Campionatului Național de înot pentru seniori, tineret și juniori în bazin acoperit, începută miercuri la Bacău sub egida Federației Române de Natație și Pentatlon Modern și care ia sfârșit astăzi, a fost și cea mai fructuoasă pentru sportivii din Timișoara, cu cea mai bună clasare într-o finală A, locul 6 sâmbătă seară prin Rareș Mihai Călin de la CS Aquasport, pe 200 de metri bras, medaliat la categoria tineret, dar și cu alte medalii la juniori ale ștafetelor de liber de la CSȘ1 și Aquasport precum și mai numeroase intrări în finale B, cu notabile poziționări în ierarhiile juvenile.

Rareș Călin, al doilea din stânga sus, împreună cu efectivul CS Aquasport la Naționalul indoor de la Bacău, Leonard Leucuța (stânga sus), Vlad Remzing, Mihai Jurchescu, Patrick Damian, Letiția Motoș, Anisia Precob, Nicole Vișan, Samira Ahmad și antrenorii Camelia Antal și Sabin Avram / facebook CS Aquasport

Rareș Mihai Călin, din generația 2000, legitimat la CS Aquasport Timișoara, s-a calificat sâmbătă dimineață din reuniunea seriilor preliminare în finala A la medalii, în care a încheiat cele 4 lungimi ale bazinului olimpic cu 8 culoare din Bacău cu timpul de 2:29,56 în proba de 200 de metri bras a băieților, al șaselea în Openul la medalii al seniorilor, echivalent și cu locul 3 la categoria tineret a competiției, așadar bronz pe un podium în frunte cu hunedoreanul Arnold Martin, în 2:26,40. Finala A și aurul național și le-a adjudecat Abibula Atila (1995; CS Farul), cu timpul de 2:23,15, de notat fiind și că un coleg de generație al lui Călin, lansat de natația timișoreană și care a cucerit deja un aur la seniori la Bacău, și anume Radu Vaipan, a concurat în finala B, cu timpul de 2:35,10, în numele lui CSM Drobeta.

Seara de sâmbătă avea să se încheie și mai bine pentru cei de pe Bega, cu ocazia ștafetelor de 4×100 metri liber, atât la masculin cât și la feminin. La băieți au învins Rusen, Radu, Rotundu și Bonea, pentru CSA Steaua, cu timpul de 3:30,17, pe 13 la Open dar pe locul 3 la juniori și 9 la tineret fiind timișorenii de la CSȘ1, în alcătuirea Tănăsie, Icobescu, Dragotă, Grubacichi, cu timpul de 3:48,67. În aceeași cursă pe locul 11 respectiv 7 la tineret, Damian, Leucuța, Călin și Jurchescu, pentru CS Aquasport, în 3:48,21.

Și la fete a triumfat tot CSA Steaua, prin surorile Gâdea, Dănilă și Ivan, cu timpul de 4:02,54, locul 3 la categoria junioare respectiv 5 la tineret fiind obținut de ștafeta de la CS Aquasport Timișoara, pe 7 în Open, în alcătuirea Ahmad, Motoș, Precob și Vișan, cu timpul de 4:19,88.

Iată și celelalte clasări respectiv timpi ai adolescenților timișoreni calificați în finalele B de sâmbătă seară, la Bacău…

Pe locul 5 la juniori și 8 la tineret, grație poziției a 3-a în finala ”B” al Openului senioarelor pe 200 de metri spate, Carina Maria Trușcă (n. 2004; CSȘ1 Timișoara), cu timpul de 2:29,03. A 7-a la junioare și pe 10 la tineret, grație locului 5 în același concurs ”B”, Samira Alexandra Ahmad (2004; Aquasport), în 2:32,27.

Un loc 3 în finala B, pe 7 la tineret, Cristina Andreea Lucia Giurcă (n. 2001; CSM Timișoara) cu 30:12 la 50 metri fluture feminin, iar a 4-a la junioare și pe 10 la tineret mulțumită locului 6 în aceeași finală B a fetelor pentru Nicole Vișan (n. 2004; CS Aquasport), în 30:58.

Locul 9 la junioare și pe 10 la tineret pentru locul 4 în finala B pentru Andreea Anda Hornea (n. 2003; Aquasport), în 2:55,78 pe 200 de metri bras feminin.

Al 7-lea în finala B pe 1.500 de metri liber s-a situat Vlad Adrian Remzing (n. 2001; CS Aquasport), cu timpul de 17:55,92, pe 7 la juniori printr-un loc 8 în finala B fiind Mihai Jurchescu (n. 2002; CS Aquasport), în 2:18,18 la 200 de metri spate.

A cărei finală A a fost adjudecată de localnicul Daniel Cristian Martin (n. 2000), în 2:00,48, cu peste 7 secunde avans față de ocupantul locului 2.

Au mai câștigat sâmbătă seară finale A în Openul seniorilor, campioni naționali, Gabriela Ioana Gâdea (n. 2002; CSA Steaua), în 2:17,53 pe 200 de metri spate fete, George Adrian Rațiu (n. 2000; CSA Steaua) în 24:86 la 50 de metri fluture masculin, Ana Iulia Dascăl (n. 2002; CS U Cluj) în 28:53 la 50m fluture feminin, Huszar Ingrid (n. 2003; Crișul Oradea) în 2:34,75 la 200 de metri bras fete respectiv, în probe lungi, Bogdan Andrei Scarlat (n. 1997; Dinamo) pe 1.500 de metri liber băieți în 15:41,92 iar Maria Gâdea (n. 2001; CSA Steaua) în 9:08,96 pe 800 metri liber fete.

”Naționalul” de înot în bazin acoperit pentru seniori, tineret și juniori ia sfârșit astăzi cu reuniunile seriilor de calificări respectiv finalele A și B, pe seară.

 

 

 

 

Acest articol a fost publicat în Înot și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


9 − trei =

 


Ultimele articole din categoria Înot: