Tradiția a continuat și în acest an în mijloc de aprilie, iar până când unii se vor pune la punct și de acord în privința navigației pe canalul Bega, cei de la Clubul Sportiv Nautic Banat Timișoara au mai pus în scenă un nou eveniment de succes dedicat uneia dintre cele mai fidele și prietenoase categorii de pasionați îndrăgind apele ce străbat capitala Banatului, alcătuită din sportivii practicanți ai disciplinelor kaiac-canoe și Dragon Boat, reuniți cu ocazia celei de-a opta ediții a ”Memorialului Ştefan Heder și Victor Alexandrescu”. Nu mai puțin de 11 cluburi au vâslit în 15 probe rezervate copiilor precum și la juniori, master, în întreceri mixte dar și de Dragon Boat. Fotografii și succinte detalii…
Timișoara a fost conform așteptărilor orașul care a oferit cei mai mulți participanți ediției din anul 2018 a ”Memorialului Ştefan Heder și Victor Alexandrescu”, gazdele cu reprezentarea a două cluburi fiind urmate la acest capitol de vecinii arădeni de pe râul Mureș, exponenți a 5 grupări, și de oaspeții dunăreni din Turnu Măgurele, iar organizatorii au rezervat și decernat cupe și pentru acest tip de clasificare.
Cluburile participante la competiția memorială au fost următoarele:
- CLUB SPORTIV NAUTIC BANAT TIMIŞOARA – ORGANIZATOR
- C. S. Ş. 1 TIMIŞOARA
- CETATE DEVA
- CS NAUTIC HUNEDOARA
- CSS ORŞOVA
- CSȘ GLORIA ARAD
- VOINŢA ARAD
- C. S. M. ARAD
- UTA ARAD
- WEST SPORT ARAD
- CSȘ TURNU MĂGURELE.
Așadar flotile din 6 centre provenind din cinci județe din țară, ierarhiile fiind după cum urmează…
Kaiac simplu – Feminin Juniori I – 200 metri: FINALA
Numele si prenumele | Club | Loc | |
1. | GRECU ȘTEFANIA | CSS TR. MĂGURELE | 1 |
2. | ALMAȘI ALEXANDRA | CSM AR | 2 |
K1 F Juniori II – 200m FINALA
Numele si prenumele | Club | Loc | |
1. | CRISTA MĂDĂLINA | CSS ORȘOVA | 1 |
2. | JIRCOVICS ALEXANDRA | CSS ORȘOVA | 2 |
3. | FIRU KASSANDRA | CSS 1 TM | 3 |
4. | CRISTIAN EMA | CSS TR. MĂGURELE | 4 |
K1 F Juniori III 200m FINALA
Numele si prenumele | Club | Loc | |
1. | HATEGAN DIANA | CSS 1 TM | 1 |
2. | BERLOGEA ANDRA | CSS ORȘOVA | 2 |
3. | SPĂTARU DIANA | NAUTIC BANAT | 3 |
4. | BREZNICEANU LUCIANA | CSS ORȘOVA | 4 |
5. | CIUCĂ ALEXANDRA | CSS TR. MĂGURELE | 5 |
K1 F copii 200m FINALA
Numele si prenumele | Club | Loc | |
1. | DEHELEAN MAIA | CSM AR | 1 |
2. | DEHELEAN SARA | CSM AR | 2 |
3. | DRĂGULESCU OANA | CSS 1 TM | 3 |
4. | CZUDAR ALEXANDRA | CSS 1 TM | 4 |
K1 B Juniori II – 200m FINALA 1
Numele si prenumele | Club | Loc | |
1. | VALSAN LAURENȚIU | CSS ORȘOVA | 1 |
2. | BĂRGĂUAN EDUARD | CSS ORȘOVA | 2 |
3. | ZAHARIA DARIUS | NAUTIC BANAT | 3 |
K1 B Juniori II – 200m FINALA 2
Numele si prenumele | Club | Loc | |
1. | CANDOI MARINEL | CSS TR. MĂGURELE | 4 |
2. | CĂLDĂRARU CLAUDIU | CSS TR. MĂGURELE | 5 |
3. | PAULEȚ ANDREI | CSS 1 TM | 6 |
K1 B Juniori III – 200m FINALA
Numele si prenumele | Club | Loc | |
1. | HEINDREICH DOMINIC | NAUTIC BANAT | 1 |
2. | MAGDĂU EDUARD | NAUTIC BANAT | Răsturnat |
K1 B copii – 200m FINALA 1
Numele si prenumele | Club | Loc | |||
1. | BORZA CRIȘAN | CSM AR | 1 | ||
2. | BORZA DARIUS | CSM AR | 2 | ||
3. | BOLDEA RAREȘ | CSS 1 TM | 3 | ||
K1 B copii – 200m FINALA 2
Numele si prenumele | Club | Loc | |||
1. | SPĂTARU DINU | NAUTIC BANAT | 4 | ||
2. | DRĂGULESCU DAMIAN | CSS 1 TM | 5 | ||
3. | OGRINICI ALEXANDRU | CSM AR | 6 | ||
Canoe 1 B+F Juniori – 200m FINALA
Numele si prenumele | Club | Loc | |
1. | BRĂGĂU LAURENȚIU | NAUTIC HUNEDOARA | 1 |
2. | MATEI IONUȚ | NAUTIC HUNEDOARA | 2 |
3. | ILIE DENISA | NAUTIC HUNEDOARA | 1 |
4. |
CATEGORII MASTER
K1 B master 35 – 44 ani/65 ani+ 200m FINALA
Numele si prenumele | Club | Loc | |
1. | MAXIM SANDU | UTA AR | 1 |
2. | BUTUȚOI IULIUS | UTA AR | 2 |
3. | BELECCIU MIHAI | NAUTIC BANAT | 3 |
4. | GEIZA NEMETH | TIMIȘOARA | 1 |
K1 B master 45 ani+ 200m FINALA
Numele si prenumele | Club | Loc | |
1. | NAGY ȘTEFAN | CSM AR | 1 |
2. | KORDA BALASZ | CSM AR | 2 |
3. | LECA CRISTIAN | TIMIȘOARA | 3 |
4. | SZABAD LADISLAU | VOINȚA AR | Răsturnat |
CATEGORII MIXT
K2 MIXT 200m FINALA
Numele si prenumele | Club | Loc | |
1. | NAGY ȘTEFAN – CIOCLUȚ NATALIA | CSM ARAD | 1 |
2. | ZAHARIA DARIUS – MIHOC IULIANA | NAUTIC BANAT | 2 |
3. | BELECCIU MIHAI – FIRU KASANDRA | NAUTIC B+CSS 1 TM | 3 |
4. | ALMAȘI ALEXANDRA – MAXIM SANDU | CSM AR+VOINȚA AR | 4 |
SPORTIVI
F+B junior+ tineret +seniori+master DRAGON BOAT 200m FINALA
Club | Loc | Timp | |
1 | CSM ARAD | 1 | 43:32 |
2 | WEST SPORT | 2 | 45:55 |
3 | NAUTIC BANAT | 3 | 45:76 |
AMATORI
F+B junior+ tineret +seniori+master DRAGON BOAT 200m FINALA
Club | Loc | Timp | |
1 | NAUTIC BANAT 1 | 1 | 48:92 |
2 | NAUTIC BANAT 2 | 2 | 49:70 |
3 | NOKIA | 3 | 51:97 |