Câştigătorii „Cupei Timişoara” la kaiak-canoe, tradiţională întrecere internaţională pe apele Begăi

Tradiţionalul concurs de kaiak-canoe dotat cu “Cupa Timişoara” a propus şi la acest început de sezon competiţional testarea pe mai multe distanţe, în probe de simplu, dublu sau de 4, continuând buna tradiţie de decenii de a oferi un cadru de testare înaintea întrecerilor la nivel naţional. Iar pe apele Begăi au concurat sportive de la 3 grupări timişorene plus unul din Şag dar şi din Arad, Hunedoara, Piteşti, Turnu Măgurele şi Caracal precum şi din străinătate, mai exact din Serbia şi Italia…

Într-adevăr, oaspeţii tradiţionali de la KKK Liman Novi Sad şi Kayak Kanoe Ferrara au onorat cu prezenţa şi această nouă ediţie organizată de CSŞ 1 Timişoara, şi la care s-au aliniat la start 13 grupări, dintre care câte 3 din Arad respectiv oraşul gazdă, şi anume LPS, Voinţa şi CSM, toate de pe malul Mureşului, şi CS Water Performance, CS Nautic Banat şi juniorii de la CSŞ1.

“Cupa Timişoara” a fost deschisă atât seniorilor cât şi juniorilor din categoriile de vârstă 1, 2 şi 3, probele disputându-se atât pe distanţe lungi, de 1.000, 2.000, 3.000 şi 4.000 de metri, cât şi de viteză, finale pe 200 de metri. În total, 25 de curse…

Iată câştigătorii finalelor pe 200 de metri:

Alin Anton (CS Water Performance Timişoara), în 36:46, la seniori masculin – kaiak (K1);

Milica Starovic (KKK Liman Novi Sad), în 38:65, la seniori feminin – kaiak (K1);

Rafaelo Ramponi (Kayak Kanoe Ferrara), în 36:31, la juniori 1 masculin – kaiak (K1);

Otilia Becheanu (CSŞ Caracal), în 55:66, la juniori 1 feminin – canoe (C1);

Ion Povăliceanu (CSŞ 1 Timişoara), în 38:95, la juniori 2 masculin – kaiak (K1);

Geanina Rădulea (CSŞ Turnu Măgurele), în 47:65, la juniori 2 feminin – kaiak (K1);

Iulian Bursuc (CSŞ 1 Timişoara), în 49:25, la juniori 2 masculin – canoe (C1).

Iată şi învingătorii probelor pe alte distanţe:

1000 metri…

Alin Anton (CS Water Performance Timişoara) la seniori masculin – kaiak, cu timpul de 3:41;

Milica Starovic (KKK Liman) la seniori feminin – kaiak (4:01,13);

R. Bodescu (LPS Arad) la băieţi juniori III – scoică (6:12,80);

R. Ispas (CSŞ 1 Timişoara) la băieţi juniori III – minikaiak (5:40);

*

4000 metri…

Andjelo Dzombeta (KKK Liman Novi Sad) la juniori 1 masculin – kaiak (K1), în 12:15,66;

Roxana Pătraş (CSŞ 1 Timişoara) la juniori 1 feminin – canoe simplu (C1), în 17:01,08;

*

3.000 metri

CSŞ 1 Timişoara (Obreja, Făget, Grădinaru, Leuciuc) la juniori 2 masculin – kaiak de 4 (K4);

Ionuţ Puiu (CSŞ Caracal) la juniori 2 masculin – canoe simplu (C1);

Sandra Hârşan (CSŞ 1 Timişoara) la juniori 2 feminin – kayak (K1);

Povăliceanu & Vieru (CSŞ 1 Timişoara) la juniori 2 masculin – kaiak dublu (K2);

Hârşan & Rus (CSŞ 1 Timişoara) la juniori 2 feminin – kaiak dublu (K2);

Ionuţ Povăliceanu (CSŞ 1) la juniori 2 masculin – kaiak (K1);

*

2000 metri…

CSŞ Caracal la juniori III masculin – kaiak dublu (K2), în 9:49,25;

M. Radu & M. Leca (CSŞ 1 Timişoara) la juniori III feminin – kaiak dublu feminin – (K2), în 8:52,03;

I. Neda (CSŞ 1 Timişoara) la juniori III – kaiak simplu masculin – (K1), în 8:45,03;

M. Leca (CSŞ 1) la juniori III feminin – kaiak (K1), în 4:45,44;

Eduard Sandu (CSM Piteşti) la juniori III masculin – canoe (C1), în 9:17,58.

*

Clasament general pe echipe:

1. CSS TIMIŞOARA… 242 PUNCTE

2. CSŞ CARACAL… 48 PUNCTE

3. CSS TURNU MĂGURELE… 44 PUNCTE

4. LPS ARAD… 42 PUNCTE

5. KKK LIMAN NOVI SAD… 40 PUNCTE

6. KAYAK CANOE FERRARA… 31 PUNCTE

7. CSM PITEŞTI… 31 PUNCTE

8. CS WATER PERFORMANCE… 25 PUNCTE

9. CSM ARAD… 23 PUNCTE

10. CS NAUTIC BANAT… 17 PUNCTE

11. CSM HUNEDOARA… 16 PUNCTE

12. AS TIMIŞUL ŞAG… 8 PUNCTE

Acest articol a fost publicat în Kaiak-canoe și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


2 × doi =

 


Ultimele articole din categoria Kaiak-canoe: