FOTO. CS Nautic Banat Timișoara, bilanț al unui sezon cald cu medalii pe Bascov, în Republica Moldova, Ungaria și ”acasă” pe Bega

Intrarea în toamnă poate conferi un bun prilej de trecere în revistă a participării pasionaților de kaiac-canoe la întrecerile din sezonul cald, în aceste rânduri prin prisma Clubului Sportiv Nautic Banat Timișoara, aliniat și în cursul lunii septembrie la start în concursuri derulate în Republica Moldova și Ungaria, după competițiile naționale din august de pe lacul argeșean Bascov-Budeasa. Câteva fotografii de la reuniunile nautice precum și punctarea clasărilor pe podium ale echipajelor grupării bănățene, plus ierarhiile celei de-a V-a ediții a concursului de casă ”Bega Maraton”, cu Nautic Banat și în rol organizatoric la ridicarea cortinei înaintea intrării în vară. Un crâmpei în date și cifre din activitatea unor amatori de sport localnici care însuflețesc prin pasiunea lor unduirile apei canalului Bega, relevant și sugestiv indiciu că simbolul emblematic al Timișoarei ar trebui să rămână accesibil tuturora, inclusiv și în special lumii sportului, ca subliniere apăsată din partea unei publicații de profil, fiind loc pentru toți, oricâte valuri ar crea vaporașele recent apărute în peisaj.

Ca ultime prezențe la start, participări luna aceasta ale sportivilor de la CS Nautic Banat Timișoara peste hotare, atât la est cât și la vest…

Cu câteva clasări pe podium la Varnița, în Republica Moldova, în cadrul unei competiții juvenile, rezervate cadeților și juniorilor II. În ordinea descrescătoare a ierarhiei, locul secund pentru Ana Maria Mehno la finele parcursului de 500 de metri din proba de dublu a kaiacistelor junioare 2, totodată a treia în întrecerea de simplu, pe 3 situându-se și între cadeți la capătul distanței de 1.000 de metri și Ionuț Blajovan în echipă cu Samuel Doboș.

Tot la Varnița, și locul 4 la simplu pentru Samuel Doboș în competiția cadeților, pe un kilometru, colegul său de dublu Ionuț Blajovan încheind pe opt.

Tot în septembrie, și Festivalul Dragon Boats de la Szeged, în Ungaria…

– locul I – BD 20+2 – băieți, pe 200 de metri, echipajul fiind format și cu sportivii clubului arădean West Sport;

– locul 3 – BD 20+2 – mixt, 200 m, la fel, echipajul fiind format și cu sportivii clubului arădean West Sport.

În luna august, C. S. Nautic Banat a concurat în mai multe întreceri pe lacul Bascov-Budeasa, în apropiere de Pitești, obținând mai multe clasări pe podium în Campionatul Național de Dragon Boats, după cum urmează…

Loc. 1 – DRAGON 10+2 juniori fete 200 m FIRU KASSANDRA – HAȚEGAN DIANA – OROSZ IASMINA – POPOVICI ADELA – MAG SZILVIA – MEHNO ANA MARIA – IORGOVAN ANDREEA – ILIE DENISA – COROESCU CARLA. TOBOŞAR: KATONA ADRIANA, CÂRMACI: URSU ALIN.

Loc. 2 – DRAGON 10+2 juniori fete 200 m COJOCARU DARIA – POP ALEXIA – COJOCARU LORENA – CORJAN IASMINA – MAG TIMEEA – ILIE ANA MARIA – PETROMAN LARISA – NICOARĂ ROXANA. TOBOŞAR: PAULEȚ PETRU, CÂRMACI: TOPÂRCEAN COSMIN.

Loc. 2 – DRAGON 10+2 juniori mixt 200 m OLARIU BOGDAN – ZAHARIA DARIUS – SĂILĂ DUMITRU – CRIȘAN MARIO – BLAJOVAN IONUȚ – HURT ADRIAN FIRU –KASSANDRA – HAȚEGAN DIANA – OROSZ IASMINA – POPOVICI ADELA. TOBOŞAR: MIHOC IULIANA, CÂRMACI: BELECCIU MIHAI.

Loc. 2 – DRAGON 10+2 seniori fete 200 m FIRU KASSANDRA – HAȚEGAN DIANA – OROSZ IASMINA – POPOVICI ADELA – MAG SZILVIA – MEHNO ANA MARIA – KATONA ADRIANA – ILIE DENISA – MIHOC IULIANA – VODISLAV DELIA. TOBOŞAR: OLARIU ANDREI, CÂRMACI: URSU ALIN.

Loc. 2 – DRAGON 10+2 seniori mixt 200 m MANCIU ADRIAN – OLARIU BOGDAN – ZAHARIA DARIUS – SĂILĂ DUMITRU – CRIȘAN MARIO – BLAJOVAN IONUȚ – FIRU KASSANDRA – HAȚEGAN DIANA – OROSZ IASMINA – POPOVICI ADELA. TOBOŞAR: PAULEȚ ANDREI, CÂRMACI: URSU ALIN.

Loc. 3 – DRAGON 10+2 juniori băieți 200 m OLARIU BOGDAN – ZAHARIA DARIUS – SĂILĂ DUMITRU – CRIȘAN MARIO – BLAJOVAN IONUȚ – BALAJ SAMUEL – HURT ADRIAN – MAGDĂPU EDUARD – DOBOȘ SAMUEL – STROIE CĂLIN. TOBOŞAR: PAULEȚ PETRU, CÂRMACI: URSU ALIN.

Loc. 3 – DRAGON 10+2 juniori mixt 200 m STROIE CĂLIN – BALAJ SAMUEL – DOBOȘ SAMUEL – MAGDĂU EDUARD – STOIN ANDREI – COJOCARU LORENA – MAG SZILVIA – MEHNO ANA MARIA – COJOCARU DARIA – POP ALEXIA. TOBOŞAR: KATONA, ADRIANA CÂRMACI: URSU ALIN.

Loc. 4 – DRAGON 10+2 juniori mixt 200 m BALAJ MOISE – KOVACS ROBERT – PAULEȚ PETRU – COCIȘ ALEXANDRU – PETROMAN LARISA – ILIE ANA MARIA – IORGOVAN ANDREEA – ILIE DENISA – COROESCU CARLA – NICOARĂ ROXANA. TOBOŞAR: OLARIU ANDREI, CÂRMACI: TOPÂRCEAN COSMIN.

Loc. 4 – DRAGON 10+2 seniori fete 200 m COJOCARU DARIA – COJOCARU LORENA – POP ALEXIA – IORGOVAN ANDREEA – CORJAN IASMINA – MAG TIMEEA – COROESCU CARLA – PETROMAN LARISA – ILIE ANA MARIA – NICOARĂ ROXANA. TOBOŞAR: PAULEȚ ANDREI, CÂRMACI: BELECCIU MIHAI.

Loc. 4 – DRAGON 10+2 seniori băieți 200 m MANCIU ADRIAN – OLARIU BOGDAN – ZAHARIA DARIUS – SĂILĂ DUMITRU – CRIȘAN MARIO – BLAJOVAN IONUȚ – STROIE CĂLIN – OLARIU ATTILA – TOPÂRCEAN COSMIN – MOCANU LIVIU. TOBOŞAR: MIHOC IULIANA, CÂRMACI: URSU ALIN.

Loc. 6 – DRAGON 10+2 seniori mixt 200 m HURT ADRIAN – DOBOȘ SAMUEL – OLARIU ATTILA – MOCANU LIVIU – STROIE CĂLIN – OLARIU ANDREI – MIHOC IULIANA – VODISLAV DELIA – KATONA ADRIANA – MAG SZILVIA. TOBOŞAR: PETROMAN LARISA, CÂRMACI: BELECCIU MIHAI.

Tot pe Bascov-Budeasa luna trecută, și Campionatul Național Masters de kaiac-canoe…

Locul 1 – K2 B 1000 m (proba de kaiac dublu, masculin, pe distanța de un kilometru): BELECCIU MIHAI – CERNESCU MARIUS

Locul 2 – K2 B   200 m BELECCIU MIHAI – CERNESCU MARIUS

Locul 3 – K1 F   200 m MIHOC IULIANA

Locul 3 – K1 F 1000 m MIHOC IULIANA

Locul 6 – K1 B   200 m CERNESCU MARIUS

Locul 6 – K1 B 1000 m CERNESCU MARIUS

Locul 7 – K1 B   200 m BELECCIU MIHAI

Locul 8 – K1 B 1.000 m BELECCIU MIHAI.

Campionatul Național de Viteză rezervat juniorilor II și cadeților, pe Bascov, în luna august, le-a adus celor de la CS Nautic Banat încă o clasare pe podium:

Loc 2 – K1B jun II, 1.000 m, ZAHARIA DARIUS

Loc 4 – K1 B open   1000 m, MORCAN DAMIAN

Loc 5 – K2 B cadeți  1000 m, MAGDĂU EDUARD – BLAJOVAN IONUȚ

Loc 5 – K1 F cadeți  1000 m, SPĂTARU DIANA

Loc 8 – K1B jun II      200 m, ZAHARIA DARIUS.

O clasare în frunte și în concursul național ”Criteriul Speranțelor Olimpice”, rezervat juniorilor II pe lacul Bascov-Budeasa în luna august…

Loc 1 – K1 B jun II 1000 m Finala A, ZAHARIA DARIUS

Loc 8 – K1 F jun II 1000 m Finala B, SPĂTARU DIANA

Iar în concursul național ”Criteriul Speranțelor Olimpice”, rezervat juniorilor I, Darius Zaharia s-a clasat al 6-lea în finala A masculină a kaiaciștilor la simplu, pe 1.000 de metri.

+

Clasamentele celei de-a V-a ediții a întrecerii ”Bega Maraton”, organizată de CS Nautic Banat Timișoara…

Proba pentru bărci de competiție, pe distanța de 28 de kilometri

Nr. crt. Numele şi prenumele Tipul ambarcatiei Categoria Nr. concurs Clubul Timp sosire
1. KOROMI ROLAND-IENCIU GEORGE Kaiac 2 Jun. B+ Tineret 51 CSS Arad 02:03:16.99
2. ZAHARIA DARIUS Kaiac 1 Jun. B 32 Nautic Banat 02:12:23.34
3. VIDACS DENIS-DOBREA DANIEL Kaiac 2 Jun. B 49 CSS 1 Timișoara 02:20:45.48
4. CICLUT  NATALIA-ALMASI ALEXANDRA Kaiac 2 Jun. F+ Tineret 52 CSM Arad 02:26:05.82
5. IOVANEL SEBASTIAN Kaiac 1 Master B 23 Timisoara 02:27:38.85
6. TOPARCEAN  COSMIN Kaiac 1 Tineret B 53 Nautic Banat 02:29:01.28
7. BELECCIU MIHAI Kaiac 1 Master B 54 Nautic Banat 02:31:56.24
8. SAILA LEONARD Kaiac 1 Jun. B 36 CSS 1 Timișoara 02:46:00.49
9. GASPAR RADU Kaiac 1 Jun. B 39 Nautic Banat 02:46:36.89
10. PAULET ANDREI Kaiac 1 Jun. B 38 CSS 1 Timișoara 02:48:05.17
11. FIRU KASSANDRA-COROESCU CARLA Kaiac 2 Jun. F 33 CSS 1 Timișoara 02:56:40.39
12. CRISAN  MARIO Kaiac 1 JUN. B 37 Nautic Banat 03:00:28.36
13. HATEGAN DIANA Kaiac 1 Jun. F 35 CSS 1 Timișoara 03:00:29.20
14. TAMAS MARCEL Kaiac 1 Master B 47 Timisoara 03:01:05.65
15. PULBERE LUCA Kaiac 1 Jun. B 55 CSS Arad 03:06:42.45
16. TUTA BOGDAN Kaiac 1 Sen. B 60 CSM Arad 03:06:43.67
17. OLARIU ANDREI Kaiac 1 Tineret B 46 Nautic Banat 03:14:58.53
18. STOIN ANDREI Kaiac 1 Jun. B 41 Nautic Banat 03:15:01.63
19. BUDACEA IULIAN Kaiac 1 Jun. B 50 CSS 1 Timișoara 03:15:01.68

 Bărci Open 28 Km

Nr. crt. Numele şi prenumele Tipul ambarcatiei Nr. concurs Clubul Timp sosire
1. BANCIU NARCIS Kaiac 1 58 CSM Arad 02:46:39.11
2. SUCIU  ALINA-GORBE ZENO Kaiac 2 48 CSM Arad 02:50:02.10
3. IACOB ADRIAN- VODISLAV DELIA Canoe 2 28 Nautic Banat+West Arad 02:53:36.32

21Km –

4. PILOCA CRISTINA-ROSU SIMONA-GEIZA NEMETH Canoe 3 25 Timisoara 03:13:21.59

Copii / 14 km

Nr. crt. Numele şi prenumele Tipul ambarcatiei Nr. concurs Clubul Timp sosire
1. MAGDĂU EDUARD Kaiac 1 Nautic Banat 01:38:20.27
2. DOBOȘ SAMUEL

KOVACS ROBERT

Kaiac 2 CSS 1 Timișoara 01:59:43.45
3. BOLDEA RAREȘ

TĂTARU BOGDAN

Scoică 2 CSS 1 Timișoara 02:06:06.42
4. DRĂGULESCU OANA Scoică 1 CSS 1 Timișoara 02:41:18.31

 Bărci Dragon / 14 km

Nr. crt. Nr. concurs Clubul Timp sosire
1. 59 Nautic Banat + Sportul Studențesc 01:17:18.26
2. 61 West Sport Arad 01:20:05.58

 

 

Acest articol a fost publicat în Kaiak-canoe, Sport de masă și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


sapte − = 1

 


Ultimele articole din categoria Kaiak-canoe: