Pe Bega, ediția I a Memorialului Zeno Lache: rezultate + FOTO. Pe Bascov, locuri I la Campionatul Național de primăvară pentru Olariu (CSȘ1 Timișoara) și Zaharia (Nautic Banat)

Un fost competitor lansat la apă pe canalul Bega, Nicu Cihărean, împărtășea zilele trecute în aceste pagini experiența activității sale actuale ca antrenor în kaiac-canoe în Franța. Cum au continuat în schimb primul parcurs al noului sezon cei rămași acasă, componenți ai cluburilor locale, implicați în primul concurs la nivel național pe 2019 dar și în ediția inaugurală a ”Memorialului Zeno Lache”? În Argeș, la Campionatul Naţional de Primăvară pentru juniori, Bogdan Olariu s-a impus în kaiacul de simplu la juniori mari pentru CSȘ1, grupare al cărui șef de secție a fost profesorul Zeno Lache, iar Darius Zaharia pentru CS Nautic Banat la juniori II. În prealabil, flotile din 7 localități din țară onorau cu prezența reuniunea pe apele Begheului, în memoria profesorului Lache… 

Pe lacul Bascov, lângă Piteşti, la ediția din acest an a Campionatului Național de Primăvară la kaiac-canoe pentru juniori, Bogdan Olariu a triumfat pentru Clubul Sportiv Școlar numărul 1 Timișoara în kaiacul de simplu în concursul masculin de juniori I, atât pe 1.000 cât şi pe 4.000 de metri.

Pe lângă succesul elevului Codruței Șofron, în Argeș s-a mai impus și Darius Zaharia, de la CS Nautic Banat, în proba de simplu a băieților juniori II, primul în kaiacul său pe 1.000, 500 respectiv 3.000 de metri. Tot la Campionatul Naţional de Primăvară pentru juniori I, II şi cadeţi, colegii săi de club au obținut clasări și pe celelalte trepte ale podiumului, locul II pentru Diana Spătaru la cadete, pe 500 şi 2.000 de metri, respectiv locul 3 pentru Victor Ungureanu la cadeţi, în proba de canoe pe 2.000 de metri. 

Ungureanu a mai obținut și un loc 4 pe distanța de 1.000 de metri, tot la canoe, poziție tot în imediata apropiere a podiumului prinsă și de Ionuț Blajovan în kaiac la juniori II, pe 3.000 de metri, respectiv Inessa Caramov la junioare I, în canoe, pe 200 respectiv 4.000 de metri. În afara concursului, locuri I din partea unor exponenți ai CS Nautic Banat și pentru Alexei Zaiţev la cadeţi, în kaiac pe 1.000 de metri, respectiv Mihail Culceac, la cadeţi, în canoe, pe 1.000 de metri. Antrenori ai celor de la Nautic Banat, Codruţa Şofron, Eduard Caramov și Vasile Nebesnii.

Sportivii timișoreni s-au aliniat la start în Argeș după participarea pe Bega la ediția inaugurală a ”Memorialului Zeno Lache”, organizată de CS Nautic Banat. Iată ordinea primilor clasați în cele 9 probe juvenile ale concursului, respectiv trei rezervate categoriilor masters și 7 curse de Dragon Boat – cinci în serii și două finale valorice, cu mențiunea că în probele de kaiac-canoe ale categoriilor de juniori I, II şi III, la fete şi băieţi, s-au tras serii şi semifinale pentru calificări în finale.

Organizatorii au acordat și cupe oraşelor cu cei mai mulţi participanţi în întrecere, trofee înmânate celor din Timişoara, Arad și Orşova, dar și trofee echipelor participante la concursul de Bărci Dragon.

Cluburile participante la “Memorialul Zeno Lache” sunt C.S.M. Arad, C.S.Ș. Orşova, C.S.Ș. Alexandria, CSȘ Gloria Arad, LPS Cetate Deva, C.S.Ș.1 Timişoara, CS Nautic Hunedoara, West Sport Arad, Timişul Şag, MGI Coutier ROM, Musashi, Nokia și cel gazdă, CS Nautic Banat.

Scoică – Băieți 200 de metri      Finală

Numele şi prenumele Club Loc
Smadici Alexandru CSS Alexandria 1
Spătaru Dinu Nautic Banat 2
Ciobanu Rareş CSS1 Timişoara 3
Lukcas Kristian CSM Arad Baie

Scoică F  200m      Finală

Numele şi prenumele Club Loc
Marcu Ştefania CSS Alexandria 1
Haidar Nadia LPS Cetate Deva 2
Pop Alexia Nautic Banat 3
Colban Roxana CSS1 Timişoara 4

 K1 B Juniori III  200m      Finală

Numele şi prenumele Club Loc
Mihăilescu Robert CSS Alexandria 1
Borza Darius CSM Arad 2
Drăgan Alexandru CSS1 Timişoara 3
Cociş Alexandru CSN Hunedoara 4

 K1 F Juniori III  200m      Finală

Numele şi prenumele Club Loc
Spătaru Diana Nautic Banat 1
Răileanu Larisa LPS Cetate deva 2
Arsenie Daria CSS Orşova 3
Costea Adriana CSN Hunedoara 4

K1 B Juniori II  200m      Finală

Numele si prenumele Club Loc
Oprean Andrei CSS Alexandria 1
Şălaru Robert CSS Orşova 2
Pauleţ Andrei CSS1 Timişoara 3
Săiceanu Răzvan LPS Cetate Deva 4

K1 F Juniori II  200m      Finală

Numele şi prenumele Club Loc
Bresniceanu Luciana CSS Orşova 1
Ianoş Elena CSS Orşova 2
Haţegan Diana CSS1 Timişoara 3
Gyenics Alexandra CSS1 Timişoara 4

K1 B Juniori I  200m      Finală

Numele şi prenumele Club Loc
Bărgăuan Eduard CSS Orşova 1
Vîlsan Laurentiu CSS Orşova 2
Koromi Roland CSS Gl Arad 3
Săilă Leonard CSS1 Timişoara 4

C1 B Juniori  200m      Finală

Numele şi prenumele Club Loc
Bărăgău Laurenţiu CSS Orşova 1
Matei Ionel CSS Orşova 2
Stroescu Sabin CSS Orşova 3
Bucătaru Andrei CSN Hunedoara 4
Rotundu Ioan CSS Orşova Baie

K1 F Juniori I  200m      Finală

Numele şi prenumele Club Loc
Grecu Ştefania CSS Alexandria 1
Firu Kassandra CSS1 Timişoara 2
Vălan Adriana CSS Orşova Baie

K1 F MASTERS  200m      Finală

Numele şi prenumele Club Loc
Mihoc Iuliana Nautic Banat 1

K1 B pana la 44 ani  200m      Finală

Numele şi prenumele Club Loc
Maxim Sandu CSM Arad 1
Feier Gabriel CSM Arad 2
Paşca Ciprian Nautic Banat 3

K1 B peste 45 ani   200m      Finală

Numele şi prenumele Club Loc
Vidacs Damian Timişul Sag 1
Hoandră Dan Timişoara 2
Baciu Nicolae Timişul Sag 3
Korda Balasz CSM Arad Baie

F+B junior + tineret +seniori+master  Dragon Boat 200m   seria 1

  Club Loc Timp
1 Musashi 2 1 1.03.72
2 Nokia 2 1.04.36

F+B junior+ tineret +seniori+master  Dragon Boat 200m   seria 2

  Club Loc Timp
1 CSM Arad seniori 1 56.59
2 Nautic Banat juniori 2 1.07.17

F+B junior+ tineret +seniori+master  Dragon Boat 200m   seria 3

  Club Loc Timp
1 CSM Arad juniori 1 57.57
2 Musashi 1 2 59.61

F+B junior+ tineret +seniori+master  Dragon Boat 200m   seria 4

  Club Loc Timp
1 Nautic Banat 1 1 58.10
2 West Sport Arad 2 1.01.63

F+B junior+ tineret +seniori+master  Dragon Boat 200m   seria 5

  Club Loc Timp
1 Nautic Banat amatori 1 1.07.64
2  

MGI Cutier ROM

Pelicanii amatori

2 1.10.60

F+B junior+ tineret +seniori+master  Dragon Boat 200m   Finala A

  Club Loc Timp
1 CSM Arad seniori 1 57.18
2 CSM Arad juniori 2 58.32

F+B junior+ tineret +seniori+master  Dragon Boat 200m   Finala B

  Club Loc Timp
1 Nautic Banat 1 1 57.74
2 Musashi 1 2 1.04.74

Preşedintele Clubului Sportiv Nautic Banat Timişoara, profesoara Codruţa Şofron, mulţumeşte tuturor participanţilor!

 

 

 

 

 

 

 

 

Acest articol a fost publicat în Kaiak-canoe și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


4 + = opt

 


Ultimele articole din categoria Kaiak-canoe: