Peste 100 de vâslași din Arad și Timișoara la a IV-a ediție a ”Bega Maraton”, pe 28 de kilometri, în găzduirea CS Nautic Banat

Întrecerea nautică ”Bega Maraton” a avut succes și la ediția sa din 2017, a patra de la lansarea la apă în organizarea CS Nautic Banat Timișoara, prinzând un culoar bun de vreme fără precipitații într-o perioadă altfel cam instabilă, iar participanții au fost în număr de peste o sută la startul dat în zona centrală, pe canal în dreptul restaurantului Flora. Enumerarea câștigătorilor…

CS Nautic Banat Timișoara a organizat în weekend a patra ediție a evenimentului nautic ”Bega Maraton”, o reuniune a ambarcațiunilor cu predilecție din kaiac-canoe, canotaj și Dragon Boat, iar la concurs au participat 105 sportivi de la cluburi de profil din Arad și Timișoara, în toate categoriile de întrecere, în probe de simplu, dublu, 4 sau mai mulți componenți.

David Balosin, de la CSM Timișoara, a câștigat proba de canotaj a ambarcațiunilor de competiție, încheind primul parcursul pe ape de 28 de kilometri, cu startul și sosirea la Flora, pe când în kaiac-canoe proba de simplu la kaiac a bărcilor de competiție la juniorii 1 a fost adjudecată pe aceeași distanță de Roland Koromi, de la CSȘ Gloria Arad, urmat pe podium de Darius Zaharia și Mario Crișan, ambii de la CS Nautic Banat. La fete, Natalia Ciocluț (CSM Arad) s-a impus în concursul junioarelor 1 în kaiacul de simplu, pe când la categoria Master a învins Mihai Belecciu (Nautic Banat) în competiția masculină la kaiac simplu iar Mariana Magyar (Sportul Studențesc) în cea feminină.

Valentin Maxim și Iulian Buțuțoi, de la grupările arădene UTA și West Sport, au câștigat proba de dublu în concursul de kaiac rezervat tot categoriei Master, pe când întrecerea Open a bărcilor a fost adjudecată de Laura Farcaș Nedelcu și Adrian Farcaș Nedelcu, de la CS Nautic Banat Timișoara.

Întrecerea copiilor a avut repartizată o distanță de 14 kilometri, pe jumătatea celei a seniorilor și juniorilor, iar Diana Spătaru, tot de la clubul organizatori, Nautic Banat, a fost prima la linia de sosire. Și concursul de Dragon Boat s-a derulat tot pe 14 kilometri, ordinea la finish fiind West Sport Arad, CS Nautic Banat, Nokia Timișoara.

”Mulțumesc tuturor participanților la acest eveniment!” a spus la final profesoara Codruța Șofron, antrenor și conducător al grupării locale de profil CS Nautic Banat Timișoara, mulțumirile îndreptându-se și către cei care au concurat de pe margine la întreținerea unei bune ambianțe în timpul evenimentului, cu reprezentații oferite pe faleza canalului navigabil din partea trupei de dans a profesoarei Brândușa Vitan, a majoretelor CS Mini Reflex Timișoara în coregrafia lui Hanelore Ulrich, a practicanților de arte marțiale de la CS Ying Long Sport Center, care au oferit o demonstrație sub îndrumarea profesorului Ion Vîlceanu, respectiv a demonstrației pe picioroange din partea profesorului Ștefan Cojocnean și a celor de la sala de sport ”No Limits”.

Acest articol a fost publicat în Kaiak-canoe și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.