Peste 120 de sportivi, 16 cluburi din care 3 străine și 22 de probe: ”Cupa Timișoara”, o reușită pe Bega

O vreme foarte frumoasă a ținut în week-end cu practicanții de kaiac-canoe, care au pus în scenă o mare desfășurare de forțe pe apele canalului Bega, în aval de Uzina de Apă și până după podul Michelangelo, 16 cluburi inclusiv din străinătate concurând în 22 de probe ale tradiționalei competiții ”Cupa Timișoara”, cu peste jumătate de secol vechime și care este ca organizare și participare printre principalele două-trei întreceri de profil din țară ținute de cluburi afiliate, așadar în afara celor cu caracter național.

IGP2941

 

 

Nici ediția 2016 n-a făcut deloc excepție în privința bunei participări și organizări, cât și a rezultatelor, capitol la care gruparea locală Clubul Sportiv Școlar numărul 1 Timișoara și-a tras partea leului, cu 9 probe adjudecate, șase clasări pe locul 2 și două pe locul 3, în ierarhia generală pe cluburi bănățenii fiind completați de cei de peste graniță, de la vărsarea Begăi, și anume Begej Zrenjanin, pe 2 în clasament cu 8 medalii de aur, dintre care două de aur și 5 de argint. Iar flotila de zece sportivi a sârbilor a fost urmată pe podiumul clasamentului general al cluburilor de alți bănățeni, din Orșova, 3, și de Constructorul Hunedoara, întărită cu tineri din Chișinău, chiar și cea de-a patra formație fiind răsplătită în acest sezon cu un trofeu. Însă nu doar principalele protagoniste au reușit clasări pe podium, ci 14 dintre cluburile participante. Astfel, pe lângă CSȘ Orșova, cu 4 curse câștigate, 3 locuri secunde și două clasări pe 3, respectiv hunedoreni, cu câte două prezențe pe fiecare treaptă a podiumului, au mai izbutit bune rezultate și cei de la KKK Liman Novi Sad (3-0-1), Turnu Măgurele (2-0-2), CS Water Performance Timișoara (0-2-0), Pitești (0-1-1), cei de la CSȘ și CSM Călărași (0-1-3), Phoenix Zrenjanin și CSM Arad, cu câte o medalie de argint, Gloria Arad, cu 3 locuri 3, respectiv grupările timișene CS Timișul Șag și CS Nautic Banat Timișoara, cu câte un loc trei.

11115600_845576692176266_1063494902352652642_n-150x125

 

Se remarcă așadar prezența a două grupări din Zrenjanin și una din Novi Sad, și în privința participării gazdele de la CSȘ1 Timișoara făcând însă cele mai multe valuri, cu 55 de sportivi la start, în frunte cu principalii performeri ai județului Timiș în anul 2015 conform ierarhiei DJST, Ioan Povăliceanu și Cosmin Vieru (foto), și câștigători la dublu respectiv primii 2 la simplu, în ordinea enumerării.

Ca întrecere în sine, linia de sosire a fost amplasată conform obiceiului în dreptul pontonului bazei nautice a secției de kaiac-canoe de la CSȘ1, de pe Bulevardul Vasile Pârvan numărul 5, aproape de centru, participanții vâslind în aval dinspre est, cu startul din locuri diferite, în funcție de categoria de concurs.

Astfel, seniorii și juniorii 1 s-au lansat în curse de la Uzina de Apă, juniorii 2 de la podul rutier imediat următor pe cursul Begăi, parcurgând astfel 3.000 de metri, cadeții de la podul de la Piața Badea Cârțan, având de concurat pe 2.000 de metri, iar proba de simplu seniori s-a ținut pe distanța de 1.000 de metri, cu startul între pasarela de la Parcul Copiilor și podul de la Băile Neptun.

Au vâslit în total, în ambarcațiuni de kaiac și de canoe, peste 120 de concurenți, competiția datând de aproape 60 de ani fiind onorată totodată de prezența conducătorilor federali Ion Bârlădeanu – președinte, și Gheorghe Toth – vicepreședinte și secretar general al FRKC. Iar reuniunea nautică nu s-a rezumat doar la întrecerile în sine pe ape ci, dat fiind prezența a numeroși copii și juniori, printre care și participanți în premieră, gazdele s-au îngrijit și de gustări, cu gulaș și mici. În concluzie, o nouă foarte reușită ediție…

Fiind vorba despre o întrecere de fond, startul s-a dat pentru fiecare participant în parte, din minut în minut, cele mai ample probe fiind de simplu pentru juniorii mici, cu 26 la start, respectiv juniori mari, cu 19. Juniorii au constituit de fapt grosul efectivului, cu mai mulți începători decât în alte dăți, 2 dintre mezini, cei mai tineri participanți, de 10-11 ani, fiind răsplătiți cu o cupă specială în acest sens.

IGP2769

 

Au fost probe de simplu dar și de dublu, sâmbăta între orele 15 și 19 având loc întrecerile individuale iar duminica pe perechi, de la 9 la 13,30.

Debutul sezonului pe ape ca și criteriu de verificare după pregătirile de vară a fost așadar de succes, urmând ca timișorenii să se alinieze cât de curând și în alte întreceri, ce bat la ușă. În reciprocitate, cei de pe Bega vor întoarce vizita partenerilor sârbi din Zrenjanin, pe 16 ale lunii, iar pe 7-8 mai celor de la Novi Sad, după care urmează alinierea la primul concurs federal pe țară, pe 10 mai, Campionatul Național de fond.

Totuși, Timișoara va mai găzdui un concurs de kaiac-canoe pe Bega în această lună, și anume pe 22-23 aprilie, tradiționalul concurs al celor de la CS Nautic Banat, ”Memorialul Ștefan Heder și Victor Alexandrescu”, cel care iniția de fapt cu decenii în urmă ”Cupa Timișoara”.

În continuare, enumerăm probele de concurs din kaiac (K) și canoe (C), precum și ierarhia generală a cluburilor și clasamentele pe fiecare probă în parte. Așadar…

K1 MEN          J I     4000m
K1 WOMEN  J I     4000m
C1 MEN          J I    4000m
K1 MEN          J II  3000.
K1 WOMEN  J II  3000m
C1 MEN          J II  3000m
K1 MEN          J III 2000m
K1 WOMEN  J III 2000m
K1 MEN  SENIOR   1000m
K1 WOMEN  SENIOR  1000m
K1 WOMEN – începători 1000m
K2 MEN          J I    4000m
K2 WOMEN  J I    4000m
C2 MEN         J I    4000m
K2 MEN         J II  3000m
C2 MEN         J II  3000m
K2 WOMEN  J II  3000m
K2 MEN         J III 2000m
K2 WOMEN J III 2000m
K2 MEN  SENIOR  1000m
K2 WOMEN  SENIOR  1000m
K1 MEN – începători 1000m

II: ierarhia cluburilor

1 CSS Timișoara
2 Begej Zrenjanin / Serbia
3 CSS Orșova
4 CSN Hunedoara
5 Turnu Măgurele
6  CSȘ Călărași
7 KKK Liman Novi Sad / Serbia
8 CSM Arad
9 CS Nautic Banat Timișoara
10 CSM Pitești
11 CSS Arad
12 CSM Călărași
13 CS Water Performance
14 KC Phonix Zrenjanin / Serbia
15 CS Timișul Șag
16 CS Gloria Arad

III: clasamentele probelor

15.00 k1 men J1 4000 m
Nr Nume Club timp
1 Povăliceanu Ion CSS Timisoara 13.02.97
2 Vieru Cosmin CSS Timisoara 13.08.34
3 Iancu Costel CSS Timisoara 13.27.12
4 Oanta Madalin CSS Orsova 13.43.81
5 Bobirica Catalin Tr Magurele 13.58.37
7 Dogaru Petrisor CSS Calarasi 14.36.69
9 Moise Emanuel CSM Calarasi 14.43.75
11 Munteanu Razvan CSS Timisoara 14.57.37
12 Anghel Florin CSS Timisoara 14.59.47
14 Ursu Alin CSS Timisoara 15.00.66
15 Toparcean Cosmin CSS Timisoara 15.09.69
16 Miu Daniel Tr Magurele 15.17.94
17 Stoica Emilian CSS Calarasi 16.24.62
18 Moldoveanu Florin CSS Calarasi 16.48.72
19 Olariu Andrei CSS Timisoara 17.31.62
15.20 k1 women J1 4000 m
Nr Nume Club timp
1 Hârșan Sandra CSS Timisoara 15.03.64
2 Cioclut Natalia CSM Arad 15.05.71
3 Bălaş Bianca CSS Gloria Arad 16.01.49
4 Rus Lacramioara CSS Timisoara 16.04.57
15.40 C1 men J1 4000 m
Nr Nume Club timp
1 Cretan Bogdan CSS Orsova 14.44.07
2 Neda Alin Css Timisoara 14.51.45
3 Georghita Gheorgita CSS Orsova 15.49.33
4 ROGA IANOS CSN Hunedoara 15.52.75
5 Matei Teodor CSM Pitesti 15.57.22
6 BEJENAR MARCEL CSN Hunedoara 16.28.57
7 PUPEZA CATALIN CSN Hunedoara 16.31.13
8 Onete Cosmin CSM Pitesti 16.36.03
9 VASILCIUC IONEL CSN Hunedoara 16.50.25
16.00 K1 men Jll 3000 m
Nr Nume Club timp
1 Neda Alexandru Tr Magurele 12.01.88
2 Orban Vilmos Begej-Zrenjanin-Serbia 12.06.06
3 Koromi Roland CSS Gloria Arad 12.09.09
4 Ion Petronel  CSS Calarasi 12.23.44
5 Barbulescu Iulian Tr Magurele 12.26.38
6 Neda Ionut CSS Timisoara 12.27.97
7 Nicolaescu Ionut Tr Magurele 12.38.34
8 Calugaru Marian CSS Orsova 12.49.44
9 VUIVAN CRISTIAN CSN Hunedoara 12.50.91
10 Cornea Florin CSS Orsova 12.51.00
11 Crisan Mario CS Nautic Banat 12.52.63
12 Ispas Alexandru CSM Calarasi 12.56.22
13 Bianu Sorin CSM Calarasi 12.56.34
14 Ruscu Cristian Tr Magurele 13.03.44
15 Leca Emanuel CSS Timisoara 13.13.78
16 Pulbere Luca CSS Gloria Arad 13.29.16
17 Mititelu Valentin CSS Timisoara 13.33.84
18 Ples Ionut CSS Timisoara 13.58.69
19 Trajan Viktor KKK Liman – Novi-Sad 14.03.75
20 Babescu Bogdan CSS Timisoara 14.08.03
21 Cretu Andrei  CSS Calarasi 14.24.72
22 Anghel Aurelian CSS Timisoara 17.13.22
23 Budacea Iulian CSS Timisoara 17.55.66
24 Marinau Adrian CSS Timisoara 21.16.31
25 Nutas Robert CSS Timisoara 25.38.12
26 Cula Ovidiu CSS Timisoara 26.56.03
16.20 K1 women Jll 3000 m
Nr Nume Club timp
1 Mezei Klara Begej-Zrenjanin-Serbia 13.32.75
2 Delic Marija Begej-Zrenjanin-Serbia 13.33.40
3 Pruna Ionela CSS Orsova 13.43.56
4 Andreica Diana CSS Timisoara 13.46.06
5 Delic Jovana Begej-Zrenjanin-Serbia 13.46.18
6 Radu Maria CSS Timisoara 14.11.62
7 Almasi Alexandra CSM Arad 14.12.25
8 Pascu Gianina CSM Calarasi 14.19.15
9 Bodnariuc Angela CSS Orsova 14.20.78
10 Minca Camelia Tr Magurele 14.50.59
11 Dosin Adelina Tr Magurele 14.57.00
12 Broasca Beatrice CSM Arad 15.53.59
16.40 C1 men Jll 3000 m
Nr Nume Club timp
1 SOBAR RUSLAN CSN Hunedoara 13.20.17
2 Petrita Andrei CSS Orsova 13.22.84
3 Sandu Eduard CSM Pitesti 13.41.60
4 Sorca Florin CSS Orsova 13.58.99
5 NASTAS TUDOR CSN Hunedoara 14.03.20
6 SALAFENCO VIACESLAV CSN Hunedoara 14.13.65
17.00 K1 men Jlll 2000 m
Nr Nume Club timp
1 Ispas Razvan CSS Timisoara 8.41.59
2 Zvekic Milan Begej-Zrenjanin-Serbia 9.02.87
3 Kovacevici Nicoa Begej-Zrenjanin-Serbia 9.36.12
4 Zaharia Darius CS Nautic Banat 9.51.31
5 Popescu Emanuel CSM Calarasi 10.08.97
6 Domuţa Adrian CSS Gloria Arad 10.13.59
7 Vilsan Nicolae CSS Orsova 11.16.90
8 Maghiar Fineas CSS Timisoara 11.28.30
9 Rus Alexandru Timisu Sag 13.02.00
10 Krizbai Vlad CSS Orsova 14.25.44
17.20 K1 women Jlll 2000 m
Nr Nume Club timp
1 Retezan Denisa CSS Timisoara 9.36.38
2 Vukov Biljana Begej-Zrenjanin-Serbia 9.57.75
3 Mircov Ana KKK Liman – Novi-Sad 10.38.32
4 Crista Madalina CSS Orsova 10.42.29
5 Peterfi Victoria CSM Arad 11.03.57
6 Zagrean Denisa CSS Timisoara 11.17.35
7 Gyenics Alexandra CSS Timisoara 11.20.25
17.40 C1 men Jlll 2000 m
Nr Nume Club timp
1 STEPAN VICTOR CSN Hunedoara 9.34.16
2 PUPEZA DORIN CSN Hunedoara 10.31.12
18.00 K1 men senior 1000 m
Nr Nume Club timp
1 Dzombeta Andelo KKK Liman – Novi-Sad 3.48.19
2 Praja Vlad Water Performance 4.00.28
3 Marinache Petre CSM Calarasi 4.04.72
4 Mircov Vladimir KKK Liman – Novi-Sad 4.05.94
5 Seica George Water Performance 4.15.13
6 Babos Claudiu ACS Vointa Arad 4.18.29
7 Dordevic Srdan Begej-Zrenjanin-Serbia 4.19.10
8 Dordevic Goran Begej-Zrenjanin-Serbia 4.20.19
9 Manea Alexandru CSM Calarasi 4.21.47
10 Maxim Valentin UTA Arad 4.25.07
11 Vidacs Damian Timisu Sag 4.37.63
12 Hoandra Dan Water Performance 5.14.13
13 Baciu Nicolae Timisu Sag 5.17.38
14 Dumitra Constantin Atletic Club Maraton 5.35.31
18.20 K1 women senior 1000 m
Nr Nume Club timp
1 Dzombeta Nicoleta KKK Liman – Novi-Sad 4.23.81
3 Dragana Vukov KC Phonix Zrenjanin 4.54.09
4 Katona Adriana Timisu Sag 5.07.56
18.40 K1 women începător 1000 m
Nr Nume Club timp
1 Coroescu Carla CSS Timisoara 8.26.03
2 Rovo Roberta CSS Timisoara 8.36.04
3 Filip Adela CSM Calaras 8.41.00
Duminică
09,00 K2 men Jl 4000 m
Nr Nume Club timp
1 Vieru C- Povaliceanu I CSS Timisoara 11.56.97
2 Iancu C-Munteanu R CSS Timisoara 12.59.04
3 Miu D-Bobirica C Tr Magurele 13.09.25
4 Manea A-Banciu V CSM Calarasi 13.12.10
5 Tulca A-Enache M CSS Calarasi 14.37.79
6 Bodeanu S-Moldoveanu F CSS Calarasi 16.26.72
9,30 K2 women Jl 4000 m
Nr Nume Club timp
1 Rus L-Harsan S CSS Timisoara 15.26.45
2 Toparceanu D-Popa A CSS Timisoara 18.40.13
9,40 C2 men Jl 4000 m
Nr Nume Club timp
1 Cretan B-Gheorghita G CSS Orsova 14.01.28
2 Matei T-Onete C CSM Pitesti 14.02.22
3 Roga I-Bejenar M CSN Hunedoara 14.33.00
10,15 K2 men Jll 3000 m
Nr Nume Club timp
1 Neda A-Barbulescu I Tr Magurele 11.24.00
2 Cornea F-Calugaru M CSS Orsova 11.37.65
3 Ruscu C-Nicolaescu I Tr Magurele 11.50.62
4 Bianu S-Burlacu C CSM Calarasi 12.10.68
5 Neda i-Mititelu V CSS Timisoara 12.15.21
6 Koromi R – Pulbere L CSS Gloria Arad 12.38.50
7 Leca E- Ples I CSS Timisoara 12.50.03
8 Cretu A-Ion P CSS Calarasi 14.00.03
9 Crisan M-Prichici D CS Nautic Banat 14.09.80
10 Filip M-Lungoci A CSS Calarasi 16.51.00
10,30 C2 men Jll 3000 m
Nr Nume Club timp
1 Petrita A-Sorca F CSS Orsova 8.42.78
2 Salafenco V-Sobar R CSN Hunedoara 8.42.99
3 Nastas T-Stepan V CSN Hunedoara 9.15.55
11,00 K2 women Jll 3000 m
Nr Nume Club timp
1 Bodnariuc A-Pruna I CSS Orsova 12.15.03
2 Delic J-Delic M Begej-Zrenjanin-Serbia 12.35.44
3 Andreica D-Radu M CSS Timisoara 12.44.25
4 Vukov B-Mezei K Begej-Zrenjanin-Serbia 12.51.31
5 Dosin A-Minca C Tr Magurele 13.29.75
11,30 K2 men Jlll 2000 m
Nr Nume Club timp
1 Zvekic M-Kovacevic Begej-Zrenjanin-Serbia 8.43.16
2 Krizbai V-Vilsan n CSS Orsova 9.36.35
3 Zaharia D-Stoian A CS Nautic Banat 9.50.16
4 Alda D-Domuta A CSS Gloria Arad 10.01.69
5 Petrenco A-Honceriu C CSS Timisoara 12.27.54
6 Dumitrascu A-Ciobanu A CSS Timisoara 12.51.85
11,45 K2 women Jlll 2000 m
Nr Nume Club timp
1 Mohorea B-Firu I CSS Timisoara 13.11.55
2 Coroescu C-Pastravaru A CSS Timisoara 13.49.55
12,00 K2 men senior 1000 m
Nr Nume Club timp
1 Dzombeta A- Mirkov V KKK Liman – Novi-Sad 3.36.57
2 Babos C- Anton A Water Performance 3.47.19
3 Marinache P-Banciu V CSM Calarasi 3.52.10
4 Dordevici G-Dordevici S Begej-Zrenjanin-Serbia 4.02.88
5 Baciu – Vidacs Timisu Sag 4.23.54
12,15 K1 men începător 1000 m
Nr Nume Club timp
1  Terigariu Emanuel CSS Timisoara 6.19.25
2 Fulga Catalin CSM Calarasi 6.33.50
3 Caravaci Ştefan  CSS Gloria Arad 6.37.00
4 Stoin Andrei CS Nautic Banat 6.45.69
5 Wasniski Denis Csm Arad 6.57.22
6 Honceriu Casian CSS Timisoara 7.07.69
7 Princhici David CS Nautic Banat 7.08.66
8 Molnar Ianis  CSS Gloria Arad 7.12.91
9 Ciobanu Alexandru CSS Timisoara 7.35.25
10 Nutas Amos CSS Timisoara 7.55.59
11 Sava Deian CS Nautic Banat 8.01.41
12 Dumitrascu  Andrei CSS Timisoara 8.10.03
13 Petrenco Anatolie CSS Timisoara 8.49.44

 

Acest articol a fost publicat în Kaiak-canoe și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Kaiak-canoe: