Cazacu, de trei ori aur la Mondialele de masters!

Reputatul sportiv timișorean Sorin Cazacu a pus, zilele trecute, cireașa pe tort la un an de excepție. La Campionatele Mondiale de powerlifting – masters desfășurate în Orlando, Statele Unite, Sorin a obținut trei medalii de aur, inclusiv titlul de campion absolut la categoria 120 kg.

Astfel, componentul clubului CS CazaPowerlifting (club la care îndeplinește și posturile de antrenor și președinte) a ocupat locul 1 în proba de genuflexiuni, cu 365 kg, locul 1 la împins din culcat, cu 260 kg, și locul 5 la îndreptări, cu 275 kg. Per total, cu 900 kg, Cazacu a ocupat locul 1 în categorie și a avut a patra performanță din competiție (doar primii trei sportivi de la categoria superioară, +120 kg, au ridicat mai mult).

Prin performanța sa, Sorin Cazacu (40 ani) obține cea mai importantă medalie a carierei, încununând un an în care a câștigat tot ce se putea pe plan național, plus titlul european, la masters, în luna iulie.

Acest articol a fost publicat în Powerlifting și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.