Sorin Cazacu, campion al Europei!

Performanţă de răsunet a powerlifting-ului românesc, deunăzi, la Campionatele Europene ale veteranilor (masters), desfăşurate în Luxemburg! Timişoreanul Sorin Cazacu a obţinut trei medalii de aur şi titlul de campion al bătrânului continent, la categoria 120 kg.

Sorin a luat aur la genuflexiuni, ridicând 362.5 kg, şi la împins din culcat, cu 255 kg; totodată, el şi-a adjudecat totalul categoriei, respectiv cea de-a treia medalie de aur, cu 892.5 kg. Al doilea sportiv timişorean prezent la întrecere, Ovidiu Negulici, component, ca şi Sorin, al grupării CS Caza Powerlifting Timişoara, s-a clasat pe locul 7 la categoria 83 kg, cu un total de 565 kg.

Este cea mai importantă medalie din palmaresul reputatului sportiv timişorean, multiplu campion şi medaliat la campionatele naţionale de powerlifting şi haltere. E un vis împlinit, pe care Sorin doreşte să îl retrăiască în curând, la Campionatele Mondiale de masters, care vor avea loc în SUA.

Sincere felicitări şi mult succes în continuare!

Acest articol a fost publicat în Powerlifting și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.