Sorin Cazacu (CS Caza Powerlifting), bronz la Campionatul European, în Spania, la împins din culcat la Master1

Sorin Cazacu s-a aliniat cu foarte mare folos în întreceri în succesiune atât în nordul Europei, în Suedia, unde obținea recent o salbă de medalii dintre cele mai prețioase la Campionatul Mondial de powerlifting master, cât și în sud-vestul continentului, săptămâna aceasta, în Spania, La Manga fiind locul unde a urcat din nou pe podium prin locul III cucerit la categoria master 1 între protagoniștii probei de -120 de kilograme a Campionatului European de împins din culcat.

Veteranul ridicător de greutăți timișorean Sorin Cazacu a câștigat medalia de bronz pentru delegația României la întrecerea continentală de powerlifting în concursul de împins din culcat al celor de la categoria master, după ce tot luna aceasta obținea chiar două medalii de aur, una de argint și alta de bronz la Mondialul scandinav master.

Cazacu a ridicat 262,5 kilograme în competiția din Spania și a urcat pe podium împreună cu finlandezul Lasse Leinonen, campion cu 295 de kilograme, și maghiarul Cserna Janos (275kg), medalii de argint pentru ”tricolori” adjudecând în cadrul categoriei 74 de kilograme la tineret Laurențiu Avram de la Unirea Alba Iulia dar și colegul acestuia de club Ovidiu Pănăzan, în cadrul categoriei 83 de kilograme la master 1, fiind vorba despre nimeni altul decât președintele federației de profil din România.

CS Caza Powerlifting Timișoara, al cărui președinte, antrenor și sportiv este Sorin Cazacu, a fost reprezentat în La Manga în cadrul lotului României și de Adrian Călușeriu, concurent la categoria 105 kilograme a seniorilor, care a fost descalificat în urma unei încercări nevalidate de arbitri, colegul său de club medaliat apreciind că nu a fost vorba despre o greșeală a ”tricolorului” în tentativa sa de a ridica 200 de kilograme, și care i-ar fi adus poziția a cincea în ierarhie. Cel mai greu dintre sportivii români în Spania, Ionuț Lupaș, de la Lupaș Power Bihor, care a ridicat la categoria +120 de kilograme, s-a clasat al 7-lea, cu o reușită de 285 de kilograme.

Acest articol a fost publicat în Powerlifting și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.