Titlul absolut: Sorin Cazacu, campion naţional la Timişoara

CS Argus MAG Timişoara a câştigat în week-end Campionatul Naţional de powerlifting pentru seniori, totalizând 69 de puncte şi devansând Zamolxis Alba Iulia (68), şi a cucerit o pleiadă de medalii prin sportivii săi, dintre care s-au remarcat prin câştigarea titlului pe ţară Silviu Popşa, la cea mai mare categorie de greutate, peste 120 kilograme, Darco Marcov (83 kg) respectiv Sorin Cazacu, la 120 kilograme, şi care a devenit şi campion naţional absolut.

Cazacu a însumat un impresionant total de 835 kilograme ridicate, dintre care 350 la genoflexiuni, 235 la împins culcat şi 250 la îndreptări, depăşindu-l cu nu mai puţin decât 214 kilograme ridicate pe urmăritorul său în cadrul galelor găzduite sâmbătă şi duminică pe malurile Begăi.

Popşa, cântărind 125 kilograme, a ridicat 310 la genoflexiuni, 235 la împins culcat şi 280 la îndreptări, totalizând 825 kilograme, cu un avans de 115 kilograme faţă de ocupantul locului secund.

Un alt sportiv care a contribuit cu „aur” la triumful grupării timişorene a fost Darco Marcov, impunându-se la categoria 83 kilograme, cu cea mai largă participare, şi totalizând 600 de kilograme ridicate.

Un loc secund a obţinut Revesz Oliver, la categoria 105 kilograme, care a adunat 230 kilograme ridicate la genoflexiuni, 155 la împins culcat şi 222 la îndreptări, devenind vicecampion naţional cu un total de 607 kilograme la total, într-o categorie în care Cristian Biolănescu, concurând pentru Haltere Club Timişoara, una dintre cele 8 formaţii masculine aliniate la start, a ocupat locul 4.

Profesorul Ovidiu Negulici, concurând la categoria 93 kilograme, a totalizat 540 kilograme din 210 la genoflexiuni, 130 la împins culcat şi 200 la îndreptări, cu care a obţinut medalia de bronz a categoriei, tot locul 3, dar la 83 de kilograme, ocupând şi Constantin Meete.

Ioan Nacu, concurent la cea mai mică grupă de greutate, 66 kilograme, a totalizat 370 kilograme ridicate, din 130 la genoflexiuni, 100 la împins culcat şi 140 la îndreptări, cu care a obţinut medalia de bronz pentru CS Argus MAG Timişoara, care s-a ales cu trei titluri naţionale şi unul absolut la individual, plus un loc secund şi trei locuri 3.

Remarcabilă totodată şi prestaţia lui Alexandru Cazacu, fiul campionului naţional absolut, care, deşi la vârsta de 14 ani şi aşadar în plin juniorat, s-a întrecut de la egal la egal cu adversarii săi, clasându-se al patrulea la categoria 74 kilograme, cu 412 kilograme ridicate din 182 la genoflexiuni, 80 la împins culcat şi 150 la îndreptări. Cosmin Căpuşan s-a clasat al şaselea la 83 kilograme, cu un total de 490 kilograme.