10-11 cu Germania, obiectiv ratat. Mîrzac (Timișoara Saracens), în primul XV al României U18 și în finala mică a diviziei secunde europene

Reprezentativa sub 18 ani a României a încheiat cu al doilea eșec la rând participarea de 3 meciuri în eșalonul valoric secund, 9-16, al Campionatului European de rugby pentru selecționate U18, ce a fost găzduit în ultimele 8 zile în Franța.

minge rugby

Pierzând finala mică a ”Diviziei A”, pentru locul 3, România U18 nu și-a atins obiectivul propus, și anume de a conserva clasarea pe podium atinsă anul trecut la Poznan, unde trecea în sferturi de Germania, cu 19-3.

Acum, nemții s-au impus cu 11-10, la pauză 6-5, într-un meci în care Chirică, numărul 8, în minutul 32, și rezerva Nistor, în minutul 47, au răsturnat scorul prin eseuri în favoarea ”Stejăreilor”, de la 6-0 pentru nemți, care au izbutit unicul lor eseu în minutul 63, prin numărul lor 7, suficient pentru a reveni la limită în frunte.

Claudiu Mîrzac, numărul 2, de la Timișoara Saracens RC UVT, a fost și vineri titular în selecționata României, integralist, precum în primele două dispute, în vreme ce colegul său de club Mihnea Pînzaru a rămas pe banca de rezerve.

România U18 a încheiat pe locul 4 din opt Divizia A europeană în alcătuirea 1. Crețu, 2. Mîrzac, 3. Haidău, 4. Iftimiciuc, 5. Ispas, 6. Ilie, 7. Chiru, 8. Chirică, 9. Rupanu, 10. Boldor (23. Nistor – min. 10), 11. Iliuță, 12. Mavdrodin (26. Mișcoci – 63), 13. Cucoș, 14. Lamboiu (23. Oțelea – 47) și 15. Simionescu.  Iftimiciuc a fost eliminat temporar în minutul 15.

Rusia a câștigat ”Divizia A”, 16-0 în finala cu Belgia, iar pentru locul 5 Spania a dispus cu 38-0 de Polonia, poziția a șaptea fiind ocupată de Olanda: 46-8 cu Suedia.

În elita Campionatului European U18, mâine, tot în Franța, gazdele joacă pentru locul I, finala cu Georgia, pe când Anglia și Italia luptă pentru ”bronz”.

Acest articol a fost publicat în Juniori, Rugby și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.