Calafeteanu, toate cele 12 puncte pentru Bucharest Wolves, cu 7 titulari şi două rezerve de la campioana RCM UV Timişoara, dar debutul în AMLIN Challenge Cup e pe scut: 12-13 cu Newcastle Falcons

Şapte titulari în XV-le de bază, în frunte cu căpitanul Stelian Burcea, plus două rezerve, a oferit ieri după-amiază campioana RCM UV Timişoara la debutul „Lupilor” într-o nouă ediţie a competiţiei europene în care înşişi bănăţenii s-ar fi înscris dacă aveau pusă la punct problema terenului de joc, iar Valentin Calafeteanu a marcat toate cele 12 puncte reuşite de Bucharest Wolves, doar că victoria în AMLIN Challenge Cup le-a aparţinut celor de la Newcastle Falcons: 12-13 (12-10).

Eugen Căpăţână, Valentin Popîrlan, Stelian Burcea – căpitan şi pentru aceşti „galbeni”, cu numărul 8, Valentin Calafeteanu, Paula Kinikinilau, Cătălin Fercu, ca fundaş, şi – surpriză, Mădălin Vlad Lemnaru, aflat la prima titularizare după revenirea în urma serioasei accidentări suferite în cadrul ediţiei trecute a aceleiaşi competiţii, au început în XV-le ales de galezul Howells, însă „vulturii” englezi din Newcastle au forţat pe finalurile reprizelor răsturnarea rezultatului, ceea ce au şi reuşit, printr-un eseu în minutul 40 şi o lovitură de pedeapsă în minutul 76.

Iniţial, Calafeteanu era cel care răsturna scorul la 3-12, între minutele 5 şi 25.

Pe „Lupi” îi aşteaptă acum vizita lui Rugby Calvisano, sâmbăta viitoare, tot de la ora 15, al treilea meci acasă din grupă urmând în decembrie, cu Brive. Până atunci, în noiembrie, sâmbetele fazelor Cupei României vor fi „dublate” şi de partide test ale „Stejarilor” cu reprezentative ce se anunţă pentru startul Cupei Mondiale din Anglia, 2015: cu Tonga, pe 9 noiembrie, cu Canada pe 16 iar cu Fiji în 23, toate pe „Arcul de Triumf”.

Este de aşteptat ca respectivii rugbyşti ai campioanei timişorene să fie cooptaţi şi pentru următoarele partide ale „Lupilor” dar şi în componenţa XV-lui naţional, ieri pe bancă mai luând loc şi Turashvili respectiv Ţăruş.

Acest articol a fost publicat în Rugby și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.