Cu alt bonus ofensiv şi punctaj maxim, campioana Timişoara intră înainte de termen în barajul decisiv pentru Challenge Cup! 35-14 cu romanii

Doar 52 de minute i-au luat campioanei naţionale Timişoara Saracens RCM UVT să-şi asigure punctul bonus ofensiv prin 4 eseuri şi pentru a treia oară la rând în meciurile competiţiei de calificare pentru ER Challenge Cup 2016/7, zdrobind şi a doua vizitatoare din Italia a arenei „Dan Păltinişanu” în ultimele opt zile, căreia i-a provocat întâiul eşec din 4 apariţii în faza grupelor. Dispunând cu 35-14 (12-0) în faţa a circa 500 de spectatori de Fiamme Oro Rugby Roma, liderul cu punctaj maxim al Grupei A şi-a asigurat astfel calificarea înainte de termen în barajul tur-retur cu un oponent din Rusia sau Italia pentru intrarea în grupele fazei principale a European Rugby Challenge Cup 2016/7, ce va demara în toamna viitoare.

Timişoara Saracens RCM UVT: două victorii în sâmbete succesive acasă cu oaspeţi italieni

Parcă neobosită şi tot mai dezinvoltă după triumfurile cu 18 respectiv 32 de puncte în dauna celor din Valladolid şi Rovigo, cărora le administrau 4 respectiv 6 eseuri, gruparea timişoreană n-a tremurat la frigul pătrunzător şi umed al penultimei sâmbete din an, din contră, copleşind în special în primele minute după pauza jocului de la ora 12,30 nişte romani neînvinşi în precedentele confruntări cu oponenţi din Belgia, Italia şi Portugalia: de la 12-0 după 40 de minute, la 29-0 în minutul 52!

În consecinţă, doar puţin mai apoi, liderii uneia dintre grupele fazei de calificare depăşeau până şi avansul de 32 de puncte cu care îi învingeau sâmbăta trecută, tot aici, pe cei din Rovigo.

Cu 4 noi titulari faţă de XV-le care începea sâmbăta trecută contra celor din Rovigo, şi anume Drenceanu, Ianuş şi Umaga, aleşi şi în formula de start a finalei de la Baia Mare, respectiv mezinul bîrlădean de 20 de ani Vlăduţ Daniel Zaharia, aflat la debutul internaţional inter-cluburi, cei de la Timişoara Saracens RCM UVT au reuşit a doua victorie internaţională pe teren propriu în această lună, şi tot împotriva unei grupări italiene din Eccellenza.

Fără căpitanul Burcea şi colegul din pachetul de înaintare Popârlan, dar şi în absenţa fundaşului Gabriel Conache, cu toţii accidentaţi, roş-negrii au fructificat superioritatea manifestată în primele minute de joc printr-o cursivă acţiune finalizată de internaţionalul Paula Kinikinilau printr-un eseu în minutul 10, după o bună etalare pe linia de treisferturi, Valentin Calafeteanu transformând cu precizie din unghi destul de închis, de pe stânga: 7-0.

Galben-albaştrii din Roma au ripostat prompt prin a prelua apoi hăţurile partidei, suferind însă o accidentare în linia I, a pilierului Ceglie, tocmai la mijlocul primei părţi, ceea ce le-a mai tăiat oarecum din elan, reuşind chiar şi aşa să-i forţeze pe elevii lui Heikell şi Anesi în a greşi în propria jumătate de teren, ceea ce a dus la întâia lovitură de pedeapsă a meciului. Mijlocaşul la deschidere Azzolini a ratat însă execuţia din minutul 25, după care a fost rândul peninsularilor să greşească, în minutul 29, prin Naka, eliminat temporar, generând aşadar încă o pierdere romanilor în linia I.

Gazdele n-au profitat de superioritatea numerică, în minutul 38 ratând o lovitură de pedeapsă şi Valentin Calafeteanu, cu un şut prea scurt de la circa 40 de metri, dar au izbutit să-şi dubleze zestrea eseurilor, paradoxal, în condiţii de egalitate numerică, în prelungirile primei părţi, după un mol de margine finalizat de căpitanul Vasile Rus, fără ca Valentin Calafeteanu să fructifice transformarea: 12-0 la pauză.

Calafeteanu avea să se revanşeze după doar 3 minute din partea secundă, dintr-o lovitură de pedeapsă, iar pe fondul numeroaselor împrospătări la care a apelat Grainger Heikell, campionii s-au desprins decisiv prin două eseuri marcate în circa 150 de secunde.

Gorcioaia, Mureşan şi Mariş pe înaintare dar şi Rose, Sefanaia şi Tangimana primeneau imediat după pauză garnitura gazdelor, care au înscris în minutul zece al părţii secunde un eseu copie la indigo cu cel al lui Kinikinilau din minutul zece al partidei, acum prin Fonovai Tangimana – jucătorul străin al anului în Superliga: 20-0. Calafeteanu n-a mai ratat, 22-0, iar peste nici două minute şi Brian Sefanaia a finalizat debordant la centru un contraatac început din preajma propriului 22, asigurând punctul bonus ofensiv. Calafeteanu a izbutit transformarea, 29-0, dar nu s-a oprit acolo, în minutele 56 şi 65 majorând la 15 contul punctelor personale de astăzi prin alte două lovituri de pedeapsă: 35-0!

Căpăţână şi Taupaki au intrat şi ei în joc înaintea scurgerii primei ore a disputei de pe Bega, în care finishul a aparţinut romanilor, mai întâi Lemnaru ieşind temporar pe margine, cu dureri, iar apoi Fiamme Oro finalizând a doua sa tentativă de eseu, unul de penalizare, semnat în minutul 69 şi transformat de decarul Azzolini: 35-7. Italienii reprezentând Poliţia Statală din „Cizmă” au repetat figura şi în prelungiri, cu încă un eseu de penalizare transformat de Azzolini, pentru rezultatul final 35-14, însă n-au ştirbit cu absolut nimic din convingătorul succes al celor 23 din Banat, impetuoşi aşadar şi în calificările pentru Challenge Cup.

Timişoara Saracens RCM UVT, unică neînvinsă din 8 echipe în grupele de calificare spre barajul pentru ERCC: 3 3 0 0 116-45 15 puncte (3 bonus; 14 eseuri)

Într-adevăr, zece victorii din zece pentru Timişoara Saracens pe turnanta finală şi decisivă a sezonului, anunţând un 2016 şi mai dătător de speranţe. Nou an care va începe pentru calificaţii în play-off-ul spre întrecerea secundă continentală la Heidelberg, în 16 ianuarie, într-un duel cu caracter doar academic în compania nemţilor de la Ruderklub, acum în pole-position pentru a câştiga cealaltă grupă a preliminariilor şi a se califica şi ei la barajul din primăvară…

Un an cu nu mai puţin de 22 de victorii, o remiză pe această arenă cu CSM Bucureşti şi doar un eşec, în mai, în Ghencea, încheiat ca la carte şi în aplauzele fie şi extrem de restrânsei asistenţe.