Derby de podium: Saracens – Bath Rugby 34-24

Saracens London a învins astăzi în runda a XIV-a, a treia a returului în AVIVA Premiership, 34-24 acasă cu Bath Rugby, de care s-a apropiat pe podiumul primei ligi engleze.

Saracens_FC_logo.svg

Londonezii, care au adunat astfel cele mai multe puncte marcate în acest sezon, 434 în 14 apariții, au acumulat 43 de puncte, față de cele 47 ale învinșilor respectiv 52 ale liderului Northampton Saints, care a învins acasă cu 15-9 în fața lui London Irish.

Saracens a încasat primele puncte ale duminicii dintr-o lovitură de pedeapsă dar s-a desprins ulterior la scor, 11-3 până la pauză, inclusiv prin eseul lui Chris Wyles din minutul 23, iar apoi 21-3 și chiar 31-10, prin alte două eseuri, semnate de numărul 2, Jamie George, și Chris Ashton, cu numărul 14 la roș-negri, puțin după pauză, în minutele 43 și 49.

Redutabila Bath Rugby a marcat tot 3 eseuri, toate după pauză, prin Rokoduguni, în minutele 45 și 71, respectiv Woodburn, tot spre final, în minutul 70, dar doar a redus din handicap. Diferența a fost făcută de cele 4 lovituri de pedeapsă fructificate de Alex Goode, fundașul gazdelor.

Saracens va evolua sâmbăta viitoare la Sale, pe când primele două clasate, Bath Rugby și Northampton Saints, se vor întâlni în derby-ul de pe terenul ocupantei locului secund.

Acest articol a fost publicat în Rugby și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.