Nominalizările ”Galei Sportului Timișorean” pe 2015

Iată nominalizările în cadrul programului ’’Gala Sportului Timișorean’’ conform documentației întocmite de organizatorului evenimentului de astăzi, Primăria Timișoara, pentru cele mai bune performanțe sportive obținute în anul 2015 de către sportivii structurilor sportive locale. Vom reveni cu GALERIA FOTO a festivității și notițe de la fața locului, iar ulterior cu alte interviuri de la ”Gala Sportului Timișorean” – 2015, ce s-a desfășurat de la ora 15 la Sala Filarmonicii Banatul din Timișoara, dar până atunci nominalizările, conform Municipalității. O documentație cu nominalizările n-a fost remisă presei, nici în anticiparea festivității, nici cu ocazia evenimentului, cea de mai jos fiind strict pentru desfășurătorul intern al ”Galei” și ca atare este conform înscrisurilor organizatorilor.

12721997_10209394404563647_465518942_n

 

 

Nominalizări performanțe sportive la JOCURI SPORTIVE                       

  1. Nominalizări sportivi din echipele timișorene din prima ligă:
Handbal a)    Cristian Fenici – cel mai bun jucător român care activează în Campionatul intern desemnat de FR Handbalb)    Mihai Timofte –pentru aportul la jocul echipei

c) Attila Horvath – cel mai bun antrenor de copii si juniori nominalizat la FR.Handbal,   un produs sportiv 100% timișorean  

  

 

 

   
Baschet  BC Timișoara, echipa câștigătoare a Cupei României – ediția 2015 a) Nenad Mandic –antrenor secund – în prezent principal

 b) George Toth- jucător

 c) Zoran Milencovici – jucător

 

  

 

 

   

 

RugbyTimișoara Saracens – echipa câștigătoare a Superligii Naționale, a Cupei Regelui și a Cupei Românieia) Grainger Heikell – cel mai bun antrenor din România desemnat de FR Rugby

b) Valentin Popârlan – jucător desemnat cel mai bun rugbist român din campionatul intern de FR Rugby

 c) Stelian Burcea –desemnat in topul primilor  3 jucători rugby din campionatul intern de catre FR Rugby

d) Valentin Calafeteanu – golgeterul Superligii Naţionale

 

 
Futsal din echipa CS Informatica-liderul primei divizii: a) Robert Lupu- cel mai bun fotbalist futsal din tara desemnat de FR Fotbal si AFAN

 

b)   Florin Robert Matei

 

CS Informatica   

 

din echipa de baschet feminin BCM Tymes Timisoara:–       ADINA STOIEDIN–       DUMITRACHE ALEXANDRA MARIA  

 

din Echipa de baschet masculin CS Timba–       Robert Medgyesy  
din Echipa handbal feminin  CS Universitar U Vest :– Andreea Pintilie    
din echipa volei masculin CS Universitar U Vest :– Pavel Lucian Bădiceanu  

12421838_10209394835534421_492614377_n

 

 

”PREMIUL DE EXCELENȚĂ ÎN SPORT AL MUNICIPIULUI TIMIȘOARA PE ANUL 2015 LA ECHIPE DE JOCURI SPORTIVE’’ se acorda echipei Asociația TIMIȘOARA SARACENS RCM-UVT TIMIȘOARA, câștigătoare a Superligii Nationale, a Cupei Regelui și a Cupei României: trofeu de cristal

TINERET-JUNIORI     

1 Echipa de volei –sperante ACS AGROLAND TimisoaraAntrenor Dan Jitaru   Campioana nationala2015
2. Jucatoarea UNGUREANU ADELINA –  echipa beach-volley Multiplu medaliata la C.Balcanice/ nationale de senioare, jun si cadete
3 Jucatori titular la echipa nationala U18 ani, actual participant  la C.European U18 ani proveniti de la CSS Bega si promovati la Timisoara Saracens RCM UVT:-IONESCU SEBASTIAN-SIRBU SEBASTIAN

 

echipa nationala  la C.European U18 ani
4 Jucatori promovati de la echipele de juniori LPS Banatul la echipa de Liga Nationala- Clubul de Handbal Politehnica Timisoara si divizia A–       Marusca Madalin–       Wokan Wilhelm

–       Neamtu Denis

–       Furak Robert

–       Inisconi Vlad  si  Danut Jurca

.B. Nominalizari fotbal juvenil                          

  Juniori remarcati prin performanta sportiva ACS POLI Antrenori
  Deian Sorescu U19-promovat lot mare Adrian Săvoiu ( Liga IV
  Sebastian MailatHarald Fridrich; Reprezentativa Rom U 19 ani 
  Florin Rus  U19 ani Cristian Contescu(Liga Elitelor U19)
   Eduard Codrean   Lot Naţional U17
  Narcis PopanDenis Hăruţ  Lot Naţional U17 Robert Fruşa (Liga Elitelor U17)
  Sergiu Românu U15 ani Petre Vlătănescu (jun.C)
  Valentin Velcea Raul Ţurcaş Marco Contescu

Luchian Gologan;

U13 ani Adrian Stoicov (jun.D);
  Patrik Paleacu Ioan Vermeşan U11ani Sorin Vlaicu (Jun.E)
  Matei Ciocan Ianis Goşa; U 10 ani Mircea Şchiopu (copii)
  Patrik Bairam U 9 ani Florin Bătrânu( Copii) 
  Coordonatori centru :SUNDA AURELVIOREL VISAN  
  • NOMINALIZARI pentru performantele in plan international si national, la

              discipline sportive  individuale OLIMPICE:     

             1.Atletism:    1.1. Cei mai buni performeri in anul 2015

GHEORGHE IOANATEODORA 

 

 

L.P.S. Banatul / C.S.Municipal Timisoara -Componenta lot national jun si tineret                            -Camp.Balcanic jun-1 med Au, 3 med Bz-C.Internat ale Rom- 2med Ag

-C.Nat sen/tiner-1 med Au, 1med Ag,3 med Bz

-C.Nat jun- 2 med Au;2med Ag;

 

PASTOR ADELINA  

 

 

C.S.Municipal  Timisoara -Componenta lot national  seniori si lot olimpic-C.Balcanic – 2med Au-C. Internationale-med Au

-CNat sen/ tiner -med Au,

3 med Ag

BARBUT ANDREI C.S.Municipal  Timisoara -component lot national tineret-participare la C.European crosC.Balcanic cros-med Ag

-C Nat sen/tiner: 2 med Au,med Ag, med Bz

-C Nat universitar:med Au si 3med Ag

. Balan Cristina Daniela  L.P.S. Banatul/CS Atletics -componenta lot national jun-C.Mondial cadeti: loc 8-C.Balcanic cadeti: loc 5

-CNat jun: 3med Ag, 3med Bz

 

. Dragan Adrian C.S.Municipal Timisoara -Componenta lot national sen                           -Camp.Balcanic sen-1 med Bz-C.Nat sen/tiner-4 med Au
Antrenori:Damaschin IoanRăsădean Mihaela

Șerban Simona / Raymond Gulyas          dipl 

 
  • Mentiuni -atletism
Cristurean Livia  Ana L.P.S. Banatul/ C.S.Municipal  Timisoara -componenta lot national jun-C.Balcanic jun: 2 med Ag-C.Nat sen/tiner: 1 med Au, 1 med Ag

-CNat jun: 1med Ag, 1med Bz

 

DUMITRACHE COSMIN C.S.Municipal  Timisoara -component lot national sen-C.Balcanic -med Bz-C.Nat sen/tiner:2 med Au,med Ag, med Bz

-C Nat universitar: 2med Au

Draghici Marcus C.S.Municipal Timisoara -C.Nat sen/tiner: 2 med Au,-CNat univ: 2med Ag
Gheorghescu Alberto C.S.Municipal Timisoara -C.Nat sen/tiner: 2 med Au,-CNat univ: 2 med Au, 1med Ag,1 med Bz
Grunwald Gabriel C.S.Municipal Timisoara -C.Nat sen/tiner: 2 med Au,
Frantescu Diana C.S.Municipal  Timisoara -C.Nat sen/tiner: 1 med Au, 1 med Ag-CNat univ: 1med Bz 
Romanet Simona Beatrice L.P.S. Banatul  Timisoara -C.Nat –jun: 2 med Ag, 1 med Bz
Kiss Oscar Mathias L.P.S. Banatul  Timisoara -C.Nat-copii: 2 med Au, 1 med Ag
IRIMIA DELIA MARIA L.P.S. Banatul  Timisoara/C.S.Municipal Timisoara -CNat jun 1:1 med Ag,
Brancu Ilie Liviu L.P.S. Banatul  Timisoara/CS Atletics -CNat jun 1:1 med Ag,
Hojda Andreea Raissa L.P.S. Banatul  Timisoara -CNat jun : 2med Bz
Zaro Anita Claudia L.P.S. Banatul  Timisoara -CNat jun : 1med Bz
Jurjiu Nicolae Adrian L.P.S. Banatul/ C.S.Municipal  Timisoara -C.Nat jun : 1 med Ag,
Irimia Ionut Alexandru L.P.S. Banatul/ -C.Nat jun : 1 med Ag,
Antrenori:Damaschin IoanRasadean Mihaela

Serban Simona

Raymond Gulyas

Grigorescu Marcel

Niculita Ion

   

2.Canotaj 

2.1. Cei mai buni performeri in anul 2015

masculin  
CIONCA ADRIAN   CS UniversitarPolitehnica 

 

 

– Lot olimpic de seniori al Rom -C Nationale sen:1med Au, 3med Ag, 1med Bz
SPIRIDON DANIEL CSUniversitar   Politehnica/CSS Bega -component lot nat jun-C Nationale sen:1med Au,  1med Bz-C Nationale jun/ C.Nat CSS:1med Ag, 2 med Bz

-Cupa Rom-jun : 1 med Ag

BIRDAN RADU C.S.Municipal  Timisoara   -C.Nationale sen: 1 med Au, 3medAg-C.Nationale jun: 2 med Au,  
RAICOVICI DRAJAN C.S.Municipal  Timisoara   -C.Nationale sen: 1 med Au, 3medAg 
NITA ROBERT STEFAN CSS Bega -C Nationale sen:1med Ag,  -C.Nat jun/ C.Nat CSS: 2med Ag, 1 med Bz 
TOMA PAUL NICOLAE CSS Bega -C Nationale sen:1med Ag,  -C.Nat jun/ C.Nat CSS: 2med Ag, 1 med Bz 
feminin    
POPA ANDREEA CSS Bega -C Balcanic jun:1med Bz,  -C Nationale sen:1med Ag,   
STEF PATRICIA C.S.Municipal  Timisoara -C.Nationale sen: 1 med Ag, 1 med Bz 
PETREANU IONELA MADALINA C.S.Municipal  Timisoara -C.Nationale sen: 1 med Ag, 1 med Bz  

 

Antrenori: Ecaterina Calapis-CSUPolitehnica/CSS Bega Balojin Zlatomir-CSMunicipal

 

Elvira Văsuț-CSS Bega               

 

Vulpe Nicolae

 

Dorin Bena-CSS Bega    

2.2. Mentiuni-canotaj

KOVACS FERENZ ALBERT CSUniversitar   Politehnica/CSS Bega -C Nationale sen:1med Ag,  1med Bz-C.Nationale jun: 2 med Ag, 
SPIRIDON ROBERT CSUniversitar   Politehnica -C Nationale sen:1med Ag,  1med Bz
PENȚA CASIAN CSUniversitar   Politehnica/CSS Bega -C Nationale sen:1med Au,  2med Ag
HODOROGEA RAZVAN C.S.Municipal  Timisoara -C.Nationale sen: 1 med Ag,
SEFCIUC ALIN GEORGIAN C.S.Municipal  Timisoara -C.Nationale sen: 1 med Bz-C.Nationale jun: 1 med Ag,2 med Bz

 

MARTIN FABIAN CSS Bega -C Nationale sen:1med Bz,-C.Nat jun: 2med Ag, 3 med Bz 
MATEI ADRIAN CSS Bega -C Nationale sen:1med Bz,-C.Nat jun: 3 med Bz 
NICHITEAN DENIS CSS Bega -C Nationale sen:1med Ag,
SURUPACEANU ADRIANA -C Nationale sen:1med Ag,-C.Nat CSS:1med Ag,
MUSTEATA MALINA LAURA CSS BEGA -C Nationale sen:1med Ag,-C Nationale jun/ C.Nat CSS:1 med Bz
BOARU ALEXANDRA CSS BEGA -C Nationale sen:1med Ag,-C Nationale jun/ C.Nat CSS:1med Ag, 1 med Bz-Cupa Rom-jun : 1 med Bz

3.Kaiac- canoe           3.1. Cei mai buni performeri in anul 2015

Ion Povaliceanu  CSScolar 1 Trofeu cristal Component Lot nat jun 1-C.European jun 1: 1med Ag/ 1 med Bz-C.Mondial jun 1: loc 4

-CNat de Primavara/ CN viteza/CN CSS- juniori 1:

4 med Au/ 3med Ag/1med Bz

Cosmin Vieru        CSScolar 1 Trofeu cristal Component Lot nat jun 1-C.European jun 1: 1med Ag/ 1 med Bz-C.Mondial jun 1: loc 4

-CNat de Primavara/ CN viteza/CN CSS- juniori 1:

 4 med Au/ 1med Ag/ 2med Bz

Mihaela Cristina Lulea    CS Nautic Banatul -calificata la JO Rio de Janeiro 2016-lot nat sen paracanoe -C.Mondial sen-Italia –loc 4

-C. European sen-med Ag

Gabriel Făget  CSScolar 1 -CNat de Primavara/ CN viteza/CN CSS- juniori 2: 8 med Au-Cupa Rom-jun: 2 med Bz
Bogdan Olariu CSScolar 1 -CNat de Primavara/ CN viteza/CN CSS- cadeti:5 med Au
Ionut Obreja CSScolar 1 -CNat de Primavara/ CN viteza/CN CSS- juniori 2: 5 med Au/ 1med Ag/1 med Bz-Cupa Rom-jun: med Ag/ Bz
Antrenori:Octavian Ispas                Diaconu Ristica

Rogoveanu Norbert

Sofron Codruta

 

 

Nominalizare speciala pentru disciplina DRAGON BOAT  
Echipa DragonBoat a CS Nautic BanatSportiva si antrenor coordonator: Sofron Codruta

-sportivi la probe masters

-C.European de barci Dragon: standard si small boat: med Ag/ 2 med Bz-sportivi multipli medaliati la C.Nat -probe masters

3.2.Mentiuni-caiac-kanoe

Diana Andreica CSScolar 1 -Cnat de Primavara/ CN viteza/CN CSS- unior 3:6 med Au-Cupa Rom-jun: 2 med Ag
Costel Iancu CSScolar 1 -CNat de Primavara/ CN viteza/CN CSS- unior 2:4 med Au/ 2med Ag-Cupa Rom-jun: med Ag/ Bz
Radu Maria CSScolar 1
Sandra Harsan CSScolar 1 -CNat de Primavara/ CN viteza/CN CSS- juniori 2:2 med Au/ 2 med Ag/ 2 med Bz-Cupa Rom-jun: 2 med Ag
Neda Ioan CSScolar 1
Toparceanu Damaris CSScolar 1 CN CSS- jun 2: 2 med Au
  1. BOX 

        4.1. Cei mai buni performeri in anul 2015

  Tekin Alin  CS Municipal -Campionatul European juniori  – med Bz-C.National  jun-med Au-Cupa Rom jun-med Au
  Floarea Marius Denis LPS Banatul -C.National sen-med Bz
  Lazar Mihai CS Municipal -C.Nat  jun-tiner:med Bz-Cupa Rom jun-med Bz
  Vintan David CS Municipal -C.Nat  jun-tiner:med Bz-Cupa Rom jun-med Bz
  Antrenori:Nicolae Ispas -CS Municipal Mihai Ion-LPS Banatul

 

Gheorghe Biea-CS Banatul          

          4.2 Mentiuni Box

Canta Samoel CS Municipal -component lot olimpic tineret-loc X la C.Eur tiner-C.Nat tineret:med Au

-Cupa Rom tiner-med Bz

 

Andrei Secrieru LPS Banatul -C.NAȚ.jun -med Ag-CUPA ROM jun- med Ag
Petchescu Alexandru CS Municipal -CN seniori:med Bz-Cupa Rom: med Bz
Ivanoaie Florin CS Municipal
Voicu Adrian LPS Banatul
Chirila Flavius CS Banatul Lot olimpic de tineret
Cozma Daniel LPS Banatul
Pater Robert CS Municipal
Nicolescu Mihai LPS Banatul
Antrenori:Nicolae Ispas -CS MunicipalMihai Ion-LPS BanatulGheorghe Biea-CS Banatul
  1. TENIS DE CAMP
  DICA NINI   -antrenor

Caprioriu Alexandru

 

CS Sport4Fun Trofeu cristal  -C.Europ echipe: loc 6-castigator 4 titluri la turnee internationale: Les Petit As(Franta), Anglia, Austria,Germania

-C.Nat individuale : 3 med Au, med Ag

-C.Nat intercluburi: med Au,

 

SMARANDA CORNEANU antrenor: Mihai Radulescu CS Sport4Fun -C.mondiale pe echipe: loc 5-C.Europ echipe: loc 5-castigatoare 3 titluri la turnee internationale: Cehia, Spania(Barcelona), Bucuresti

-C.Nat individuale : 3 med Au, med Ag

 

VELCEA ANDREEA – antrenor Gavra Mihai

           

 

CS Sport4Fun  -C.Europ echipe: loc 5-finalist un turneu ITF

-castigatoare 3 titluri la turnee internationale: Slovacia, Ungaria, Germania

-C.Nat individuale : med Au, 2 med Ag, med Bz

-C.Nat intercluburi: med Au,

 

CIUCA ALESSIA CS Sport4Fun -C.Nat individuale : med Bz-C.Nat intercluburi: med Au, -sfertfinalista la 2 turnee ITF
ERIC BOGDAN CS Sport4Fun -C.Nat intercluburi echipe : med Ag-C.Nat intercluburi: med Au
POP DARIUS Antren. Ovidiu Pop CS Tivoli -clasare in top 10 national ctg 12 ani 
TODONI ANCA Antrenori:  Paul Tetileanu

 

CS Municipal -clasare in top 10 national ctg 12 ani
MITRACHE AIDA CS Tivoli -clasare in top 10 national ctg 12 ani
CIORANGA IVANA CS Sport4Fun LOC 1 10 ANI FETE TOP FRT

 

-Nominalizare speciala pentru un club sportiv care a dezvoltat o ramura sportiva relativ noua- SQUASH :    CS HELIOS TIMISOARA                               -cupa 5244 C

                                                                                                             -diplome

– Unul din cei 14 membri ai AD GEN  Federatia Romana de Squash
– SIngurul organizator al Cupei Romaniei la Squash (de la infiintare in 2013)
– Singurul club din Romania care a reusit sa includa squash-ul ca si optional de sport la o institutie de invatamant si in acest moment organizeaza cursuri optionale de squash pentru studentii UVT.– Gazduieste in fiecare an 2 competitii nationale – una in primavara (Cupa Helios) si una in toamna (Cupa Romaniei)

– Locul 4 la campionatul national pe echipe 2015

– Toti componentii echipei se afla in top20 national la individual:

 Andrei Samfescu – loc 3

 Marcel Răsădean – loc 9 /Locul 3 – Cupa Romaniei 2015

 Daniel Sima – loc 13

 Mircea Dragoș – loc 16

  1.     BADMINTON

             6.1.Cei mai buni performeri in anul 2015

  Sonia Olariu CS MunicipalTimisoara -calificata la Jocurile Europene de la Baku– participari la mai multe turnee de calificare pentru J.Olimpice-turneu calificare  Lituania med Bz

 

  Andra Olariu           CS MunicipalTimisoara  -CNat sen loc 1 ,loc 2-CNat  U19 – 2 loc 1 
  Vasiu Mircea    -C.Nat sen: 2loc 2 , 1loc 3 
  Florin Posteuca CS MunicipalTimisoara CN seniori –2 loc 2  
  antrenori: Dan Corina  dipl                       Ștefan Nyari              
6.2 Mentiuni badminton
Popescu Daniel CS MunicipalTimisoara  -C.Nat  U17:2 loc 3-Cupa Rom tiner/U19/U172 loc 1 , 1 loc 2, 4 loc 3
Dehelean Vlad  -C.Nat  U19: 1 loc 1-Cupa Rom U19: 1 loc 1
Soare Alexandra -C.Balcanic: loc 2-C.Nat -U13: loc 2, loc 3-Cupa Rom -U17: loc 3
Harangus Paul  -C.Nat  U17: loc 3-Cupa Rom U19/U151 loc 2, 2 loc 3
antrenori: Dan Corina   -diplStefan Nyari 
  1. SCRIMA:
Feminin
1. BOLDOR BOGHIȚĂ ANA CS Universitar Politehnica -C.Mondial jun: loc 5-Cupe Mondiale:loc 1/ loc 2 -Cupa Europei-loc 3

-C.European sen: loc 8

-C.European jun:loc 7

-C Nat sen /tiner/jun: 3med Ag, med Bz

-Cupa Rom : med Ag

STAN ELENA ISABELLE CS Universitar Politehnica -Cupa Europei-loc 3-C.European tiner: loc 5-C.European jun:loc 7

-C Nat sen /tiner: 4med Ag,

-Cupa Rom : med Ag

Masculin  
. TEACĂ IONUȚ IULIAN CS Universitar Politehnica -C Nat sen:med Ag-Cupa Rom : med Au si Bz 
Antrenori: Tudor Petrus                   Ducu Petre    dipl
7.2 Mentiuni scrima
MAGYAR PETRA CS Universitar Politehnica -Cupa Europei-loc 3-C.European tiner: loc 5-C Nat sen /tiner: 2med Ag, med Bz

-Cupa Rom : med Ag

VIRGA LAURA -Cupa Europei-loc 3-C.European tiner: loc 5-C Nat sen /tiner: 2med Ag, med Bz

-Cupa Rom : med Ag

MOISUC MARC TEOFIL -C Nat sen:med Ag-Cupa Rom : med Au-C.Nat tiner: med Bz

 

NIȚĂ VALENTIN ADRIAN -C Nat sen:med Ag-Cupa Rom : med Au 

 

SALISCAN VIRGIL -C Nat sen:med Ag-Cupa Rom : med Au 
  1. NATATIE / POLIATLON/ PENTATLON MODERN
  1. Natatie
     
GIURCA LUCIA   CS Municipal -participanta Festivalul Olimpic Tineret European: loc 9 si 10– C.Nat jun : 4 med Au, 2 med Ag, 1 med Bz– C.Nat cadeti : 1 med Au,

6 med Ag/ 1 med Bz

 

POPOV SNEJANA CS Scolarnr.1 C.Nat CSS : 4 med Au , 2 med AgC.Nat poliatlon: med Au,med Ag,med Bz-C.Nat cadeti:  med Ag,

3 med Bz

 

ETIENNE DRAGOTA   

 

 

CS Aquasport Tm/CSS1 C.Nat poliatlon cadeti: med Au,med Ag,med BzC.Nat cadeti: 3 med Au / med Bz si un record national

 

SAMIRA AHMAD CS Aquasport C.Nat poliatlon copii: med Au,med AgC.Nat copii: 2 med Au / 2 med Ag si recorduri judetene
DEZNAN SERGIU CS Municipal – C.Nat sen-bazin 25m :  2 med Ag, 1 med Bz 
COSMIN LANCEA  CS Municipal – C.Nat sen-bazin 25m :  2 med Ag, 1 med Bz 
BAKALE RONY CS Municipal  – C.Nat sen-bazin 25m :  2 med Ag, 1 med Bz 
PIRJOL IONUT CS Municipal – C.Nat sen-bazin 25m :  2 med Ag, 1 med Bz 
DANCANET EMIL CS Scolarnr.1 C.Nat copii 11ani: 2 med Ag
TANASIE RARES CS Scolarnr.1 C.Nat poliatlon/ cadeti/scolar:med Ag, 3 med Bz
RARES CALIN CS Aquasport C.Nat jun-bazin 25 m loc 4
Antrenori:  Bădescu  Ion /Șucan Tiberiu /Munteanu Flavius -CSS1Sabin Avram/ Camelia Antal-CS Aquasport
b Pentathlon modern
Carmen Dumitrescu  LPS Banatul -Cupa Mondiala –sen: loc 9-C.Eur- jun- loc 12 

-CNat jun- med Au                         –

SUCAN LARISA  LPS Banatul CNat jun-campioana la 5 probeC.Nat jun- vicecampioana la 5 probe
Mentiuni  
HORVATH DAVID CRISTIAN  CS Universitar Politehnica CE jun- loc 11CN seniori: med  BzCN jun: med  Ag
MISCOI VLAD LPS Banatul CN jun biathlon/triathlon:med Au /med Ag 
antrenori: Gyula Galovics-LPS BanatulMarian Cosmescu-CSU Politehnica
  1. Inot masters-

                     Clubul de Inot Masters

                     Timisoara

Mihai Lisetchi 15 titluri de campion in  C.Nat al Romaniei si Serbiei
Tarța Eleonora 9 titluri de campioana in  C.Nat al Romaniei si Serbiei
  1. LUPTE LIBERE SI GRECO-ROMANE:  

9.1.Cei mai buni performeri in anul 2015 

  a. Lupte libere  
  Feminin  
   PRICOB  SIMONA            CS MunicipalTimisoara 

 

-Turneu international al Rom-med Au-C.Naţ.sen indiv:  med Au;-Campioană a României cu echipa lupte libere – senioare

-CNat tiner U23-1 med Au

 

   GAVRILIUC LAURA

            –

CS MunicipalTimisoara -C.Naţ.sen indiv : med Ag;-Campioană a României cu echipa lupte libere – senioare -CNat tiner U23-1 med Ag

 

   masculin      
   FILIP MARIN           

 

CS MunicipalTimisoara -Turneu international al Slovaciei/ Italiei/ Bulgariei: med Au/ med Ag/ med Bz -C.Naţ.sen indiv : med Bz;

-vicecampion al României cu echipa lupte libere – seniori

 

  SIMON GEORGE CS Scolarnr.1 -C.Nat tiner : med Au
  Antrenori: Brandusan PetruMihăilă Valentin          dipl  
  b.Lupte Greco-romane  
  GORCZYKA ALEXANDRU CS Scolarnr.1 C.Nat jun 1- med Bz
  TITIREAGA MARIUS CS Scolarnr.1 C.Nat CSS-uri- med Au
  PASCU FLORIN CS Scolarnr.1 C.Nat jun 4- med Au
  TUDOR IONUT CS Heracles -C.Balcanic U14-med Au-C.Nat.-jun3: med Au
  LUNGU IULIAN CS Heracles -C.Balcanic U14-med Au-C.Nat.-jun3: med Au
  CRACIUN ALIN CS Heracles -C.Balcanic U14-med Au-C.Nat.-jun3: med Au
  Antrenori:  Gavrila SebastianBoth Carol         
9.2 Mentiuni lupte
Florea  Pop  Narcisa CSScolar 1
Ancuta Marina CSScolar 1
Patrascu Dana CSScolar 1
  1. Gimnastica 
  1. Gimnastica artistica:                      
 
Masculin CSScolar nr.1  
SOICA RAUL     C Nat jun 2: 6 med Au, 3 AuCNat CSS-uri:4 med, 3 Au
GAVRIL LUCA    C Nat jun: 4 med, 3 AuCNat CSS-uri:4 med, 3 Au
DAVID GAVRIL  Dublu medaliati cu Bz laCNat CSS-uri
antrenori: Bratan Sebastian                Bobirci Paul   dipl
Feminin CSScolar nr.1
BOCA BIANCA C Nat jun: 2 med Ag/BzCNat CSS-uri: 4 med, 2 Au
RUSU PATRICIA
Antrenori: Tomceanu Mariana    dipl                  Jucu Octavia                         dipl                 Tartan Alexandrina               
  1. Gimn ritmica
Echipa MAZOLIN GIULIAANDREI SORANA

BOCAN ANA MARIA

BUCUR DARIA

FETEA MARIA

IANOS TIMEEA 

CSScolar nr.1 CNat Scolare: med Bz echipe
Antrenor: Tartan Alexandrina           

11.HALTERE

  Darius Suiugan CS HaltereClub Timisoara -compon lot nat tineret-C.European tiner: loc 5, 2 loc 6-C.Nat sen: 3 med Bz

 

  Ion Alin Maranu -C.Nat sen: 3 loc 4 -C.Nat tiner: 3 med Bz

 

  mentiuneMihai Lucian Maranu   
  Antrenor Calin Milan   
  12. POWERLIFTING          -ramura sportiva derivata din haltere                                        
  Alexandru Cazacu    -C.Mond jun.: 2 med Ag, med Bz-C.Europ jun.: 2 med Au-C.Nat sen: med Au, 4 med Ag,

-CNat tiner/ jun / cadeti: 15 med Au

  Sorin Cazacu  CS Caza PowerLifting

 

 

 

 

C.European masters:2 med Ag,med BzCamp.European Powerlifting seniori loc 7-C.National sen / master:

10 med Au

  mentiuni      
DIMITRIJE JOVANOVIC 
ONOLOV BOGDAN
DOBAI ROBERT
DAN PASTOR
  1. JUDO
ADRIAN GEORGIU ACS JUDO PHOENIX CNat jun U11-med Au– 2 locuri 1 la turnee internat de copii in Serbia
IANIS CAPSALI ACS JUDO PHOENIX CNat jun U11-med Bz– medaliat multiplu la la turnee internat de copii in Serbia/Ung
MIRCEA ANA MARIA CS ProMotrica C.Nat-copii med Au– medaliat multiplu la la turnee internat de copii in Serbia/Ung/Italia
ROMAS RARES CS ProMotrica C.Nat-copii med Bz– medaliat multiplu la la turnee internat de copii in Serbia/Austria
MUNTEAN ROMEO CS ProMotrica -debutant C.Nat-copii med Bz– medaliat multiplu la la turnee internat de copii in Serbia/Austria/Bosnia /Ungaria
Antrenori:Laurentiu JurcaMircea Ion Emilian    dipl

 Mircea Dan Florian  dipl

Cei mai buni performeri la disciplinele sportive individuale olimpice –sportivi cu reprezentare internațională din care se desemnează câștigătorul  ’’PREMIULUI DE EXCELENȚĂ PENTRU SPORT AL MUNICIPIULUI TIMIȘOARA PE ANUL 2015’’:                         fara diplome

GHEORGHE IOANATEODORA L.P.S. Banatul /C.S.Municipal Timisoara Atletism
  ION POVALICEANU C.S.Scolar 1 kaiac-canoe
  COSMIN VIERU C.S.Scolar 1 kaiac-canoe
PRICOB  SIMONA            CS MunicipalTimisoara lupte libere
FILIP MARIN CS MunicipalTimisoara lupte libere
CIONCA ADRIAN  CS UniversitarPolitehnica Canotaj
TEKIN ALIN  CS MunicipalTimisoara box
SONIA OLARIU           CS MunicipalTimisoara badminton
GIURCA LUCIA CS MunicipalTimisoara natatie
CARMEN DUMITRESCU LPS BANATULTimisoara pentathlon mod
BOLDOR BOGHITA ANA  CSUniversitar   Politehnica Scrima
DICA NINI  CS Sport4Fun Tenis
  • ’’PREMIUL de EXCELENTA PENTRU SPORT AL MUNICIPIULUI  TIMISOARA PE ANUL 2015’’ se atribuie Domnilor  ION POVALICEANU si COSMIN  VIERU reprezentand ramura sportiva kaiac-canoe, de la  C.S.Scolar nr.1  Timisoara – antrenor ISPAS OCTAVIAN

 Director club Cornel Pascalau

NOMINALIZARI antrenorii care au produs alaturi de sportivi performantele

   la   discipline individuale olimpice:

       ANTRENORII ANULUI   2015

Nr. Nume si prenume Structura sportiva Disciplina sportiva
1 ISPAS OCTAVIAN CS SCOLAR NR.1/ CS WaterPerformance kaiac-canoe  
2 DAMASCHIN IOAN C.S.Municipal Timisoara atletism
3 RASADEAN MIHAELA L.P.S Banatul / C.S.Municipal atletism
4 CALAPIS ECATERINA C.S.U. PolitehnicaTimisoara  canotaj
5. BALOJIN ZLATOMIR C.S.Municipal Timisoara Canotaj 
6  ROGOVEANU NORBERT CS SCOLAR NR.1 kaiac-canoe
7 SOFRON CODRUTA  CS SCOLAR NR.1 kaiac-canoe
8 DIACONU RISTICA  CS SCOLAR NR.1 kaiac-canoe
9 BRANDUSAN  PETRU C.S.Municipal Timisoara lupte libere
10 GAVRILA SEBASTIAN CS Heracles/CSScolar nr.1 greco-romane
11 ISPAS  NICOLAIE C.S.Municipal Timisoara box
12 MIHAI ION  LPS Banatul box
13 STEFAN NYARI C.S.Municipal Timisoara badminton
14 TUDOR PETRUS C.S.U. PolitehnicaTimisoara  scrima
15 BADESCU ION C.S.Municipal Timisoara natatie
16 SUCAN TIBERIU CS SCOLAR NR.1 Natatie
17 CAPRIORU ALEXANDRU CS Sport4Fun Tenis
18 GAVRA MIHAI CS Sport4Fun Tenis
19 MILAN CALIN CS Haltere Timisoara Haltere
20 BRATAN SEBASTIAN CS SCOLAR NR.1 Gimnastica artistica
21 CAZACU SORIN CS CazaPowerlifting Powerlifting
3 nominalizari speciale  
22 GRIGORESCU MARCEL pentru intreaga cariera de antrenor la L.P.S. Banatul si membru al Asociatiei de Atletism din judetul Timis
23 DIMA IOAN pentru intreaga cariera in administratia bazelor sportive la  Directia pentru Sport Timis si Primarie
24 PREMIU PENTRU PARTENERIAT D-LUI OSAIN CONSTANTIN, actual INSPECTOR SCOLAR ED FIZ si SPORT, PROFESOR, ANTRENOR DE RUGBY

NOMINALIZARI ECHIPE CU CELE MAI BUNE PERFORMANTE SPORTIVE LA COMPETITII CU PROBE PE ECHIPE- SPORTURI INDIVIDUALE

ECHIPA DE LUPTE LIBERE SENIOARE (FEMININ)CS MUNICIPAL TIMISOARA

Antrenor:BRANDUSAN PETRU

:10 sportive

campioana Romaniei in SuperLiga de senioare
ECHIPA DE SAH SENIORI (MASCULIN)CS STUDENTESC MEDICINA TIMISOARAAntrenor:IOAN MARASESCU

componenta lot in anexa:7 sportivi

campioana Romaniei de seniori

Nominalizare Premiu’’ AMBASADOR AL MUNICIPIULUI TIMISOARA PRIN SPORT’’

PREMIUL ‘’ AMBASADOR AL MUNICIPIULUI TIMISOARA PRIN SPORT’’ D-NEI COBZAC RAMONAARBITRU INTERNATIONAL DE BOX-AIBA DE CEL MAI INALT RANG, PARTICIPANTA LA C. MONDIALE/EUROPENE, CU SANSE DE REPREZENTARE A ROMANIEI LA JO RIO 2016   

  O ALTA NOMINALIZARE SPECIALA

PREMIUL PENTRU PERFORMANTA SPORTIVA se atribuie DIRECTIEI  POLITIA LOCALA TIMISOARA CARE A OBTINUT PERFORMANTE SPORTIVE REMARCABILE IN CADRUL CALENDARULUI SPORTIV AL FEDERATIEI NATIONALE A POLITISTILOR LOCALI DIN ROMANIA:

–       Campioana nationala pe echipe tir-pistol

–       Campioana nationala la individual tir-pistol prin dna Velicu Georgina

–        Campioana nationala la individual sah prin dl.Stirb Aurel

–       Campioana nationala la individual tenis de masa prin  dl. Agoci Cristian

–       vicecampioana nationala la echipe  tenis de masa

–       medalie Bz concurs international de tir …si alte rezultate

 

 NOMINALIZARI PERFORMANTE SPECIAL OLYMPICS                   

1 4 sportivi reprezentand Timisoara din Fundatia pentru Voi, participanti cu delegatia Romaniei Jocurile Mondiale de Vară Special Olympics, Los Angeles 2015.Competitia aflata sub patronajul Casei Albe a adunat în total 6500 de sportivi din 170 de țări care au concurat la 25 de discipline sportive.
NICOLETA NICOLICI Fundatia pentru Voi med Au-atletism sulitamed Ag-stafeta
GHIZELA GHEREBEN   med Ag-stafeta
LAURENTIU MUNTEANU   med Ag-stafeta
ADRIAN MOLDOVAN   med Bz-sulitamed Ag-stafeta
2. sportivi reprezentand Timisoara din Fundatia de Abilitare SPERANTAantrenor: Marius Parjol  
SILVESTRU MARIO   Fundatia de Abilitare SPERANTA -Jocurile Special Olympics Ucraina: med Au, med Ag- inot si atletism-Jocurile Special Olympics Romania: med Au, med Ag si med Bz -inot si atletism-Olimpiada Nat de inot Special Olympics:med Au
TOMA ALEXANDRU   -Jocurile Special Olympics Romania: med Au, med Ag si med Bz -inot si atletism-Olimpiada Nat de inot Special Olympics:med Bz
MARCULESCU CRISTIAN   -Jocurile Special Olympics Romania: med Au, 2 med Bz -inot si atletism-Olimpiada Nat de inot Special Olympics:med Ag
TURCANU ALEXANDRU   -Jocurile Special Olympics Romania: med Au, med Ag si med Bz -inot si atletism-Olimpiada Nat de inot Special Olympics:med A

NOMINALIZARI PENTRU PERFORMANTELE IN SPORTURILE TEHNICE

1. MOTOCICLISM     
PASCOTA IONEL C.S. PASCOTAIOAN ILIETIMISOARA   

 

-Castigator C.European de Est cls 600-Campion al Bulgariei cls 600-Campion National in Camp Nat Romanesc de Viteza pe circuit –clasa 600 Supersport
CAZACU CATALIN TAIFUN RACING TM -Vicecampion national in Camp Nat Romanesc de Viteza pe circuit –clasa 1000 Superbike-castigator Romanian Superbike la cls Superbike
PASCOTA IONEL PATRICK C.S. PASCOTAIOAN ILIE -Campion National in Camp Nat Romanesc de Viteza pe Motodrom  –clasa jun 3-Locul 2 in Camp Nat Romanesc de Motocros –clasa 50 cc 
BODEA SEBASTIAN C.S. QUAD -Campion National in Camp Nat Moto -clasa Quad
BABESCU DANIEL TAIFUN RACING TM -Locul 2 in Camp Nat Romanesc de SuperMoto –clasa juniori 65
2.    AUTOMOBILISM
SZENE RAUL RIKARDO BSSR AutomotorSport -Locul 3 in clasamentul general clasa N4-Camp.Nat de Viteza in Coasta. A participat la 6 etape din 7 obtinand 4 clasari pe podiumuri-Locul 3 in clasamentul general clasa N-Camp.Nat de Viteza in Coasta. A participat la 6 etape din 7 obtinand 4 clasari pe podiumuri 
KREPELKA ALEXANDRU CS Krepelka Motorsport Timisoara – dublu campion ,open si campion clasa 4A, in Campionatul Regional de RallySprint 2015– loc 2  in Campionatul National de Autoslalom -clasa open– dublu campion ,open si campion clasa 3, in Campionatul de Automobilism Timis 2015
2.1  Nominalizari Automobilism -campionatul judetean Timis 
3.           Seniori
GIURISICI MARIUS  AutoClub Rally Timis -campion clasa 1- in Campionatul de Automobilism Timis 2015
GILLES ROMAIN   -campion clasa 1- in Campionatul de Automobilism Timis 2015
TIRLA SERGIU   -campion DRIFT in Campionatul de Automobilism Timis 2015
SETYAR CRISTIAN   -campion ORIENTARE- in Campionatul de Automobilism Timis 2015
Debutanti si juniori  
DARCO PELICI    -campion debutanti 14 ani- in Campionatul de Automobilism Timis 2015
MIRON OVIDIU -campion juniori- in Campionatul de Automobilism Timis 2015
 PREUNCA MIHAI -campion  debutanti Cupa Romaniei 2015
3.karting  
Leonard Borlovan antrenor emerit

Alex Borlovan

CS ABAS  -loc 1 in Cupa Romaniei karting 
Isabela IsacVictor Nagy  CS IsacACR Tm -campioni CLASA SUPERSPORT JUNIORI in C. de Karting Timis 2015

 NOMINALIZARI pentru performantele in plan international si national, la discipline sportive  individuale NEOLIMPICE:

 1.SAH

feminin                                               
Andreea Cosman AEM-Luxten/CS Scolar nr.1 Componentă lot  national tineret-candidat de maestru-C.Nat echipe 18 ani: 3 med Au

-C.Nat jun:med Au, med Ag

Alexandra Diana Ciungan CS Scolar nr.1 Componentă lot  national tineret-candidat de maestru-C.Nat echipe 18 ani: 3 med Au

-C.Nat indiv 18 ani: med Bz

 

SzijartoAndreea CS Scolar nr.1 -C.Nat echipe 18 ani: 3 med Au
masculin
Constantin Lupulescu                                            800  CSAEM-Luxten 

 

 

-component lot olimpic si national-loc 1 Top sah national-calificat C.Mondial

-participare C.Europ echipe

-C.Nat indiv sen: med Au

-C.Nat echipe sen: med Ag

-C.Rom echipe: med Ag

 

Alin Berescu CSAEM-Luxten  -C.Nat indiv sen: med Ag-C.Nat echipe sen: med Ag-C.Rom echipe: med Ag

-antrenor lot nat jun

Mircea Parligras CSAEM-Luxten  -component lot olimpic si national-participare C.Europ echipe-C.Nat indiv sen: med Bz

-C.Nat echipe sen: med Ag

-C.Rom echipe: med Ag

 

Doros Radu CS StudentescMedicina -C.Nat echipe sen:  med Au,-C.Nat echipe 20 ani:  med Au, 
Radu Toma CS AEM-Luxten  -C Nat indiv sen:med Au -C.Nat jun: med Au
Adrian Secheres CS Scolar nr.1 -candidat de maestru-C.Mondial scolar jun: med Ag-C Nat indiv 18 ani :

med Ag,med Bz

-C.Nat echipe 18 ani:  2med Au, med Ag,

 

Iulian Anghel CS Scolar nr.1 -C.Mondial scolar jun: med Ag-C.Nat echipe 10 ani:  med Au
Antrenori: Sergiu Grunberg                  Cornel Pascalau–                                          Ioan Marasescu

                 Ardelean Catalin- CS Medicina      

1.2 Mentiuni sah

Mentiuni sah
Stephanie Matasaru  CS Scolar nr.1   C.Nat echipe 10 ani: 2 med Au, med Ag, med Bz
Ana Schiopu CS Scolar nr.1   C.Nat echipe 10 ani: 2 med Au, med Ag, med Bz
Alexandra Kiss CS Scolar nr.1   C.Nat echipe jun:  med Au, med Ag, med Bz
Tomici Stefan CS StudentescMedicina -C.Nat echipe sen:  med Au,-C Nat indiv 18 ani :med Ag

-C.Nat echipe 20 ani:  med Au

  1. ARTE MARTIALE/ KARATE:                  
Carlig Casian CS Bede ShotokanDo -C Mondial IKU-sen:  med Ag, 2 med Bz- kumite-C.European IKU: 2 med Bz-kumite
antrenor:Laszlo Bede    
Hritcu Bogdan CS UTK -C Mondial IKU-sen: med Au,med Ag,med Bz-C. European WADO- sen:  med Bz

 

antrenor:Mihai Cioroianu
Pop Alexandra CS Universitar Politehnica -C Mondial karate WKC-sen: med Au si Ag -C. Nat karate WKC sen: 3 med Au, med Ag

-Cupa Rom sen: 3 med Au, med Bz

 

antrenor Costinas Catalin
Stemler Robert CS UTK -C Mondial IKU-sen: med Bz-C. European IKU- sen:

5 med Bz

 

Nagel Adrian CS UTK  -Cupa Mondiala IKU- Master :       med Au-C. European IKU master:  med Au 
   
Mirea Radu CS Universitar Politehnica -C Mondial karate WKC-sen: med Ag -C. Nat karate WKC sen: med Ag, med Bz

 

Udrea Valentin CS Bede ShotokanDo -C Mondial IKU-sen:  med  Bz-C.Nat IKU:  med Au

3.DANS SPORTIV

Fabian ArdeiuAndreea Manea 

Antrenor: Vitalie Trofin

CS Alegria -C.European Tineret:med Bz-campioni nationali- tineret

-multipli medaliati la grandprix-uri international

Alexandru Miculescu/Andra Pacurar  

Antren.  Horia Preda

 CS Dance Spirit  -C.Mondial U21 ani: med Bz-campioni nationali U21 ani-C.Nat adulti: med Bz

-multipli medaliati la grandprix-uri international

Sebastian Zicoane  Anca Copos  

 

Antren.Emanuel Jebeleanu

CS Sporttim Dance -C.Mondial junior II Standard:semifinalisti-loc9-campioni ai Romaniei-multipli medaliati la grandprix-uri international
Paul Ionut RednicRoxana Lucaciu 

Antren:Diana Avram

Raul Avram

 

CS Magnum VRD -multipli medaliati la grandprix-uri international

 MODELISM

  Dan Lucian CS Municipal Cupa Europei intercluburi 3 med Au,2 med Ag –-C.Nat navomodeleclasa C:5 med Au/

2 med Ag, 1 med Bz;

-Cupa Rom navomodele cls C: 4 med Au, 6 med Ag,

 

Dan Emilian   – Cupa Europei intercluburi:4 med Ag -C.Nat navomodeleclasa C:6 med Au/

2 med Ag, 3 med Bz;

-Cupa Rom navomodele cls C: 4 med Au, 4 med Ag, 4 med Bz

 

  Dan Cristina   -Cupa Europei intercluburi : med Au,2 med Ag-C.Nat navomodeleclasa C: 1 med Au/

1 med Ag, 1 med Bz;

-Cupa Rom navomodele cls C: 3 med Bz

 

  Oneci Codin   -Cupa Europei intercluburi : 2 med Bz-C.Nat navomodeleclasa C:7 med Au/

6 med Ag, 3 med Bz;

-Cupa Rom navomodele cls C: 2 med Ag, 9 med Bz

 

9) NOMINALIZARI ANTRENORI care au produs alaturi de sportivi performantele la discipline individuale neolimpice:

ANTRENORII ANULUI  – 2015                                                                                                             

Nr. Nume si prenume Structura sportiva Disciplina sportiva  
  MARASESCU IOAN  C.S. MEDICINA sah
  SERGIU GRUNBERG CS AEM-LUXTEN sah  
  CORNEL PASCALAU CS SCOLAR NR.1 sah
  BEDE LASZLO CS BEDE SHOTOKANDO karate
  MIHAI CIOROIANU CS UTK karate
  COSTINAS CATALIN CS Zen-Sho/CS U Politehn karate
  HORIA PREDA CS DANCESPIRIT dans sportiv
  VITALIE TROFIN CS ALEGRIA dans sportiv 
  EMANUEL JEBELEANU  CS SPORTTIM DANCE dans sportiv
  RAUL AVRAMDIANA AVRAM CS MAGNUM VRD dans sportiv
  LOLA GIURISICI AutoClub Rally Timis Premiu pentru managementCamp Auto Timis

 10)  Nominalizari Olimpiada Nationala a Sportului Scolar = diplome 

NR. CRT. NUME PRENUME- INDIVIDUAL-ECHIPĂRAMURĂ SPORTIVĂ
1. ECHIPĂ RUGBY TOUCH ( SRUGBY) LICEU COLEGIUL TEHNIC E. UNGUREANU TIMIŞOARA OLIMPIADA NAȚIONALĂ  A SPORTULUI ȘCOLAR  LOC I  

 

dipl

BÎNDARIU GHEORGHE
2. POPESCU DANIEL-BADMINTON-GIMNAZIU ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.16 TIMIȘOARA OLIMPIADA NAȚIONALĂ  A SPORTULUI ȘCOLAR LOC I   

 

dipl

STURZA VIRGIL
3. BUDA  IONUŢ clasa X-a LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ”BANATUL” OLIMPIADA DE PREGĂTIRE SPORTIVĂ TEORETICĂ LOC I dipl

 

ANTONIEVICI ALINA
4. JIGOVAN  ADRIAN-clasa a XII-a LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ”BANATUL” OLIMPIADA DE PREGĂTIRE SPORTIVĂ TEORETICĂ MENŢIUNE  

 

Dipl

ANTONIEVICI ALINA

 

Acest articol a fost publicat în Rugby, Sport și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Alte articole legate de acest subiect: