Popârlan și Calafeteanu, de la timișoreni, titulari la ”Stejari”: debut cu 37-10 în Europa. Nouarul, principal marcator fără greș

Valentin Popârlan și Valentin Calafeteanu, integraliști, au apărut dintre rugbiștii Timișoarei în XV-le de start al României la debutul oficial pe 2015 al ”Stejarilor”, într-un an de Cupa Mondială, iar reprezentativa de seniori a României a pornit cu dreptul în Rugby Europe Championship, fosta Cupă Europeană a Națiunilor. Calafeteanu a fost principalul marcator al jocului de pe Stadionul Universitar din Lisabona, cu aproape jumătate din punctele oaspeților, 17: trei lovituri de pedeapsă și 4 transformări, fără greș.

Valentin Calafeteanu:

Valentin Calafeteanu, marcator al finalei Cupei României, 17 puncte și în Portugalia

În ciuda absenței câtorva piese cheie, românii s-au impus în această după-amiază pe terenul Portugaliei cu 37-10, la pauză 23-3, reușind câte două eseuri în fiecare parte a acestui meci din etapa I din noua ediție a întrecerii continentale, prin care și-au asigurat un punct bonus ofensiv în clasament.

Primele puncte pe tabela de marcaj au fost aduse de Valentin Calafeteanu, numărul 9 al Timișoarei, care ridica scorul la 0-9 deja în minutul 15, grație a 3 lovituri de pedeapsă (3; 12; 15).

Robert Dascălu a semnat primul eseu al vizitatorilor, la mijlocul primei părți, iar căpitanul Mihai Macovei a mai adăugat unul grație forței pachetului de înaintare, cu puțin înaintea pauzei, pe fondul superiorității numerice a ”Stejarilor”, chiar cu 2 jucători în plus, Calafeteanu transformând de fiecare dată: 3-23 după 40 de minute.

Favoriții au majorat și mai mult diferența, foarte puțin după reluarea jocului, prin eseul lui Ionuț Botezatu, transformat și în acest caz de Calafeteanu, iar replica lusitană din minutul 48, prin eseul decarului Nuno Costa, a dat tonul celei mai dificile perioade de joc pentru românii antrenați de Lynn Howells, la scorul de 10-30.

Și cu Stelian Burcea precum și Alexandru Țăruș în teren, românii au ripostat în cele din urmă prin rezerva Apostol, cu al patrulea eseu al învingătorilor, care și-au asigurat primele 5 puncte în clasament. Pilierul Țăruș intra din minutul 53, cu numărul 18, în locul fostului său coleg de club din Ronaț, Horațiu Pungea, iar căpitanul timișorenilor, Burcea, din minutul 66, tot la scorul de 10-30, în locul lui Lucaci.

Oaspeții au efectuat toate cele 8 schimbări în intervalul minutelor 53-75, mai jucând așadar, pe lângă autorul eseului și componenții lui Timișoara Saracens RCM UVT, și Rădoi, Pristaviță, Antonescu, Diaconescu și Ioniță.

Românii vor juca sâmbăta viitoare acasă, pe Cluj Arena, cu Spania, de la ora 15, în etapa a II-a a REC. Tot astăzi, Germania – Georgia 8-64.

România: 1. Mihăiță Lazăr, 2. Turashvili, 3. Pungea, 4. Popârlan, 5. Sîrbe, 6. Lucaci, 7. Ursache, 8. Macovei, 9. Calafeteanu, 10. Dumbravă, 11. Botezatu, 12. Gal, 13. Dascălu, 14. Dumitru, 15. Manole.

Acest articol a fost publicat în Rugby și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.