Timişoara clar, cu punct bonus, dar campioana se menajează

RCM mvt UVT Timişoara şi-a adjudecat cel mai rapid punctul bonus în partidele din actualul sezon, încă din minutul 18 al duelului găzduit pe căldura de miercuri seară, şi tocmai în dauna campioanei ultimelor două ediţii, CSM Ştiinţa Baia Mare, galben-albaştrii reuşind totodată cu ocazia zilei de naştere a antrenorului lor, Chester Williams, ajuns la 42 de ani, să stabilească al doilea scor al pauzei din cele 13 jocuri ale primei faze a Superligii: 29-7 (29-0). Iar adăugînd astăzi alte două eseuri celui reuşit vineri în triumful la Steaua, Kinikinilau se consolidează astfel între cei nu mai puţin de 21 de bănăţeni culcînd balonul oval în terenul de ţintă advers în actuala campanie, listă pe care o regăsiţi în continuare…

Chester Williams, la 42 de ani şi un al 11-lea succes din 13 cu noua sa echipă: 29-7 contra campioanei

Dacă gazdele au aliniat un XV inclusiv cu numeroase puternice întăriri, onorînd cum se cuvine momentul derby-ului primelor două clasate, în schimb liderul maramureşean a refuzat practic lupta de la egal la egal şi a optat pentru a-şi feri piesele cheie de accidentări, aşa cum anticipa disputa antrenorul băimărean Eugen Apjok: „Ne interesează mai puţin rezultatele, important este să avem tot lotul valid pentru play-off, pentru că atunci luăm totul de la zero şi acolo vom avea nevoie de orice punct”. Apelînd însă la suficienţi componenţi dintre rezerve, vizitatorii au desconsiderat întrucîtva atît competiţia în întregul ei cît şi oportunitatea de a oferi un spectacol sportiv la vîrf, aşteptat de o tribună întreagă, pe „Gheorghe Răşcanu”.

Formula experimentală propusă de oaspeţi nu ştirbeşte absolut cu nimic triumful timişorean, binemeritat şi clar conturat încă din primul sfert de oră, însă ridică semne de întrebare în privinţa portiţelor de acest gen îngăduite de un sistem competiţional permisiv cu asemenea manevre şi care, iată, se dovedeşte a avea aşadar găuri în armură. Desigur, maramureşenii s-au prezentat în vestul Timişoarei cu gîndul la cele 8 week-enduri consecutive, începînd de la finele săptămînii viitoare, din 18 august, şi pînă la finala din 6 octombrie, şi reunind cele 6 dueluri din play-off, semifinala, plus ultimul act, cu trofeul Superligii pe masă, dar însuşi faptul că Apjok şi-a protejat unii titulari la ora primei descinderi pe terenul principalei contracandidate la titlu după aproape un an şi jumătate indică anumite temeri ale campionilor faţă de forţa crescîndă a „Leilor” din Ronaţ.

Timişorenii în schimb, veniţi după un reconfortant succes în Ghencea şi apelînd la Militaru şi Rus în locurile lui Pungea şi Tănase comparativ cu XV-le utilizat în concludentul triumf cu Farul, şi-au făcut în Ronaţ jocul obişnuit, imperturbabil şi neinfluenţaţi de opţiunea adversarului, abordînd disputa cu mult profesionalism şi seriozitate, val-vîrtej încă din start, cînd fundaşul internaţional Cătălin Fercu a concretizat cu eseu un prim atac prelungit. Calafeteanu a transformat, ceea ce nu avea să se mai întîmple cu ocazia celorlalte 3 eseuri din primele nici 20 de minute, semnate de Lemnaru, Kinikinilau şi Lazăr, cu care s-a ajuns la 22-0.

Dacă în tur, la Baia Mare, a fost 0-0 la pauză, de această dată Paula Kinikinilau a adăugat în primele 40 de minute şi un al cincilea eseu, respectiv al doilea personal, după o cursă de toată frumuseţea a altruistului Fercu, Calafeteanu transformînd pentru 29-0 la pauză.

69 – numărul punctelor în plus înscrise de timişoreni în prima parte a jocurilor, faţă de ultimele 40 minute ale disputelor din Superliga 2012

Efectuînd numeroase înlocuiri pe parcursul părţii a doua, timişorenii n-au mai adăugat zestrei din prima parte, copiind însă la indigo rezultatul final dintr-o recentă victorie cu RCJ Farul, 29-7, şi de această dată oaspeţii izbutind pe final eseul de onoare. Williams şi Linee au apelat aşadar la Fercu – Lemnaru (Roşu), Tuiatua (Fîntînaru), Kinikinilau, Moala – Rose (Dumitru), Calafeteanu – Carpo (Tănase), Rus, Burcea – căpitan – Drenceanu, Lazăr (Bianu) – Bălan (Mariş), Turashvili (Căpăţînă), Militaru.

Vali Calafeteanu a transformat de două ori în prima parte a revanşei pe jumătate cu Baia Mare

Păcat doar că XV-le bănăţean n-a învins o campioană în formula sa completă, dar se pare a fi vorba doar despre un verdict nu foarte mult amînat. Săptămînile următoarelor două luni vor aducea asemenea prilejuri…

21 – numărul marcatorilor timişoreni de eseuri în Superliga 2012: Fercu şi Lemnaru, cu cîte 9, Moala 5, Tuiatua şi Căpăţînă cu cîte 4, Roşu, Kinikinilau şi Rus cu cîte 3, Lazăr, Pahulu, Carpo, Calafeteanu şi Drenceanu – toţi cu cîte două, respectiv Turashvili, Bizo, Sola, Zaiba, Tănase, Burcea, Bălan şi Dumitru, cu cîte unul (două eseuri de penalizare).

În alte jocuri ale penultimei etape a primei faze, RCJ Farul – Poli Agro Iaşi 96-9, Steaua – „U” Cluj 48-8 şi Dinamo – CSM Bucureşti 7-13, urmînd ca ultima rundă înaintea întrecerilor din play-off respectiv play-out să ofere în week-end atît duelul CSM Ştiinţa Baia Mare – Steaua, pe care nu este exclus ca gazdele să-l abordeze tot cu unele piese de rezervă, cît şi dezechilibrata dispută Poli Agro Iaşi – RCM mvt UVT Timişoara (12 august; ora 10).

Palmaresul lui RCM mvt UVT în Superliga 2012:

48-7 (24-0 la pauză; 7-1 la eseuri: Tuiatua, Fercu 3, Moala, Roşu 2, din care 5 transformate, 1-0 la lovituri de pedeapsă) la CSM Bucureşti;

29-5 (24-0 la pauză; 4-1 la eseuri: Tuiatua, Fercu, Lemnaru, Roşu, din care 3 transformate, 1-0 la lovituri de pedeapsă) cu Dinamo;

22-18 la Constanţa, cu Farul (3-13 la pauză; 3-3 la eseuri: Turashvili, Pahulu, Lemnaru, două transformate, 1-1 la lovituri de pedeapsă);

71-5 la Cluj, cu “U” (24-5 la pauză; 11-1 la eseuri: Rus, Lemnaru 4, Lazăr, Tuiatua, Carpo, Fercu, Calafeteanu şi un eseu de penalizare; din care 8 transformate; 0-0 la lovituri de pedeapsă);

19-15 cu Steaua (16-12 la pauză; 2-2 la eseuri: Carpo – două; 3-0 la lovituri de pedeapsă);

7-19 la Baia Mare, cu campioana CSM Ştiinţa (0-0 la pauză; 1-1 la eseuri: Moala, transformat; 0-3 la lovituri de pedeapsă, 0-1 drop gol);

76-0 cu Poli Agro Iaşi, în Ronaţ (50-0 la pauză; 12-0 la eseuri: Căpăţînă 4, Drenceanu două, Carpo, Pahulu, Bizo, Sola, Zaiba, Tănase, 8 transformate);

24-13 cu CSM Bucureşti, la începutul returului primei faze (10-3 la pauză; 4-1 la eseuri: Moala, Lemnaru, Burcea, Rus, două transformate; 0-2 la lovituri de pedeapsă);

12-19 la Bucureşti, cu Dinamo (12-10 pentru RCM la pauză; 2-1 la eseuri: Bălan şi Calafeteanu, unul transformat; 0-4 la lovituri de pedeapsă);

29-7 cu RCJ Farul Constanţa, în Ronaţ (12-0 la pauză; 3-1 la eseuri: Moala, Fercu şi unul de penalizare, unul transformat; 3-0 la lovituri de pedeapsă; 1-0 la drop gol);

27-0 cu CS „U” Cluj, în Ronaţ (22-0 la pauză; 5-0 la eseuri: Fercu două, Moala, Dumitru şi Lemnaru, unul transformat);

30-25 la Bucureşti, cu Steaua (20-3 la pauză; 3-4 la eseuri: Kinikinilau, Rus, Tuiatua, toate transformate; 3-1 la lovituri de pedeapsă).

Acest articol a fost publicat în Rugby și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.