A doua ediție a Cupei Internationale Vambos, decisă la lovituri de departajare

Varna Firm a câștigat Cupa Balcanică, care, după un maraton de patru zile, a concluzionat cea de-a doua ediție a Cupei Internationale Vambos, care a avut loc la Varna. La aceasta au participat 24 de echipe, dintre care 16 din Bulgaria, șapte din România și una din Republica Moldova.

În primele doua zile s-a încheiat faza grupelor iar din cele 24 de echipe, împărțite în 6 serii a câte 4 formații, au rămas doar 16 în faza optimilor. În care echipa 4o4o i-a eliminat pe moldovenii de la echipa Vikings iar Ruschuk a reușit să învingă pe Atletico Mioveni (Pitești).

Cei de la Mladejite s-au calificat după ce au învins echipa Ailyak Holding iar în sferturile de finală au cu avut o sarcină dificilă, aceea de a concura cu Fullmax, echipă care a învins la pas cu scorul de 6-1 pe cei de la Liga a II-a (București). În următorul meci, echipa Bar Kudeta a învins greu pe cei de la City Express (Constanta), însă adversarul lor LH7 a trecut cu ușurință de cei de la AFK Botec.

În ultimele două dueluri ale optimilor, Varna Firm a învins Leeds United cu 4-0, iar Bazinga a învins la rândul său pe cei de la Parlament, asigurându-și un loc mai departe. În faza sferturilor, echipa 4o4o s-a impus împotriva celor de la Ruschuk cu scorul de 4-2, Mladejite a remizat cu Fullmax, scor 2-2, dar a reușit să o elimine la loviturile de departajare.

În celălalt duel, Bar Kudeta a câștigat cu un joc dur împotriva celor de la LH7, cu scorul de 6-4, iar Varna Firm a învins Bazinga cu 5-3. Cu un joc foarte frumos, cei de la 4o4o și-au continuat drumul spre finală impunându-se cu scorul de 5-1 împotriva celor de la Mladejite, iar in cealaltă semifinală Varna Firm a bătut pe Bar Kudeta cu 3-2. Emoțiile au continuat în finala de duminică, în care 4o4o și Varna Firm au concurat pentru câștigarea competiției.

Jucătorii de la 4o4o, în frunte cu căpitanul lor Nikiyoan Plazov, au condus în prima repriză, dar în ultimul minut al meciului Varna Firm a egalat, ajungându-se la lovituri de departajare, unde cei de la Varna Firm s-au impus cu scorul de 3-2.

În momentul de față se desfășoară înscrierile pentru sezoanele de toamnă, în care puteți câștiga un loc pentru următoarea ediție Vambos Cupa Internațională – Sofia 2017. Dacă nu sunteți un fan al mini-fotbal-ului, sunt turnee pentru fotbal în 9 (8 + 1) și fotbal 11 (10+ 1), iar și în aceste turnee va avea loc și o Cupa Balcanică, în 2017. Pentru fanii mai tineri există turnee de fotbal pentru vârstele între generațiile 1998 și 2004. Pentru înregistrare, pur și simplu accesați site-ul www.vambos.com și urmați pașii.

* Rezultatele, clasamentele și programul etapei viitoare în primele două ligi din Campionatul Municipal Timișoara Alborz-minifotbal, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal, Sport de masă și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.