Etapa 3 a Cupei Automotive. Meciuri frumoase, cu mult soare

Vremea frumoasă a ținut în weekend cu participanții la ediția a V-a a Cupei Automotive, competiție de minifotbal organizată la Helios Sport Club pentru formațiile alcătuite din angajați ai companiilor auto din Timișoara și din zonă. Iar cu acest prilej au intrat în acțiune și favoritele Grupei A, Mahle – TMD fiind primul meci al zilei.

Cu un lot numeros și foarte organizați, cei de la Mahle au reușit în primele 15 minute să marcheze două goluri și să controleze destul de ușor jocul. Scorul de pe tabelă și entuziasmul colegilor veniți să vadă meciul i-au făcut să se relaxeze, moment de care TMD a profitat din plin și a egalat la 2. Iar pe lângă cele două goluri gugulanii au mai ratat două ocazii mari, care îi puteau desprinde. S-a întâmplat fix invers, Mahle reușind să revină la două goluri avans la începutul reprizei secunde. Nimic nu prevestea însă finalul incendiar de meci care avea să vină. Căci TMD a reușit din nou să remonteze deficitul de două goluri și în ultimul minut de joc scorul era 4-4. Intrată în prelungiri, Mahle a reușit în ultima fază să marcheze și să bifeze primele 3 puncte.

Așadar, cu cele 4 goluri marcate, Andrei Fulop a ajuns la cota 6 în această ediție și momentan pe locul 3 în clasamentul golgheterilor, însă ”careul” nu a fost și suficient pentru victoria TMD-ului. Pentru echipa Mahle au marcat Mleziva Ciprian – de două ori, Dinu Teleman, Flavius Streit și Ovidiu Chachula.

Mahle a disputat și restanța de săptămâna trecută, contra echipei TT. Un meci la fel de spectaculos, de data asta cu răsturnări de scor din partea echipei Mahle. TT a jucat foarte bine în primele 15 minute ale meciului și a marcat relativ ușor două goluri, conducând la pauză cu 2-0. După o ședință de echipă, repriza a doua a avut-o pe Mahle în postura de a recupera handicapul, chiar conducând cu 3-2 cu 10 minute înainte de final. TT a avut o ultimă zvâcnire, egalând la 3, iar ultimele minute au fost doar pe contre. Mahle a marcat în ultimul minut regulamentar iar TT a avut o bară din 3 metri în ultima fază a meciului. Spectaculos!

În al doilea meci al zilei și la prima participare la Cupa Automotive, Telco a înfruntat echipa TRW, care venea după două victorii la scor în primele două etape și era favorita meciului. Și nu și-a dezamăgit fanii, câștigând cu 7-1, dar a fost o victorie muncită și grea. Majoritatea golurilor au fost marcate pe contraatac, capitol la care Telco n-a avut antidot, regăsindu-se descoperită. Un meci bun per total, TRW pregătindu-se acum să înfrunte săptămâna aceasta favorita grupei, Delphi, după ce ambele echipe și-au câștigat meciurile de până acum. Stelică Fălcuie, de la TRW, a marcat din nou 4 goluri și este pe locul 2 în clasamentul golgheterilor, în spatele viitorului adversar de la Delphi, Raul Rejep.

Telco a mai avut ocazia să joace duminică un meci și a făcut-o onorabil. MGI Coutier a bifat prima victorie în grupe după un 5-4 muncit contra celor de la Telco. Evoluția scorului a fost spectaculoasă, MGI Coutier conducând cu 4-0 și 5-1 până în ultimele 10 minute ale meciului. Oboseala și nervii și-au spus însă cuvântul iar Telco a profitat din plin de aceste probleme. Nu a reușit să egaleze dar a izbutit în schimb să presteze un joc bun și putem spune că a început să își intre în “picior”.

Continental, de asemenea, a bifat o victorie, contra echipei TMD. Meciul a pornit sub semnul echilibrului, după primele 10 minute fiind doar 1-0. Oboseala și-a spus însă din nou cuvântul iar TMD a cedat meciul cu 11-1

Clasamente:

Grupa A

1. Mahle 2 2 0 0 9-7 6 puncte; 2. Continental Automotive 1 1 0 0 11-1 3p; 3. TMD Friction 3 1 0 2 8-18 3p; 4. TT Electronics 2 0 0 2 5-7 0.

Rezultate: TMD Friction – TT Electronics 3-2, Continental Automotive – TMD Friction 11-1, Mahle – TT Electronics 4-3, Mahle – TMD Friction 5-4. Mai sunt de disputat două jocuri.

Grupa B

1. ZF TRW 3 3 0 0 20-4 9p; 2. Delphi Packard 2 2 0 0 18-4 6p; 3. MGI Coutier 3 1 0 2 9-17 3p; 4. Telco 2 0 0 2 5-12 0; 5. Leman Industrie 2 0 0 2 3-18 0.

Rezultate: Delphi Packard – MGI Coutier 9-3, ZF TRW – Leman Industrie 9-2, Delphi Packard – Leman Industrie 9-1, TRW – MGI Coutier 4-1, TRW – Telco 7-1 și MGI Coutier – Telco 5-4. Mai sunt de jucat 4 meciuri.

Primele două echipe din fiecare grupă se califică în faza finală, în care se vor juca semifinale, finala mică și finala mare, după sistemul A1-B2 și A2-B1. Turneul de consolare se va juca în sistemul A4-B5 și A5-B4, câștigătoarea meciului A4-B5 urmând a evolua în compania lui B3 iar învingătoarea partidei A5-B4, cu A3. Pierzătoarele meciurilor A4-B5 și A5-B4 vor juca pentru locurile 9-10.

La principalii marcatori, între decari s-a strecurat un șeptar: Raul Rejep conduce cu 9 goluri, pentru Delphi Packard, urmat așadar de șeptarul Stelică Fălcuie, de la TRW, cu 8, dar și de alți decari, Andrei Fulop, de la TMD, cu 6, și Adrian Făget, de la TRW, cu 5. Câte 4 au strâns Remus Ciui, de la Delphi Packard, Ionel Miclea (TRW) și Ciprian Mleziva (Mahle).

Delphi Packard cucerea primele două ediții ale întrecerii de la baza sportivă Helios iar Continental pe următoarele două, săptămânile următoare urmând a da verdictul în cazul celei de-a cincea ediții.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal, Sport de masă și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.