Bianca Hîncu – Xenia Knoll 6-3, 2-6, 5-7, în finala la simplu a Circuitului FRT PRO ITF Women, la baza CS Dyadora, în Giroc

Vremea, care a jucat un rol nefast în disputarea ediţiei din acest an a turneului feminin de tenis de cîmp de la Giroc, a fost şi astăzi potrivnică derulării finalei probei de simplu, care a fost în cele din urmă adjudecată de Xenia Knoll, favorită numărul 6, din Elveţia, care a trecut cu 3-6, 6-2, 7-5 de Bianca Hîncu, favorită numărul 4, din Bucureşti. Turneul Circuitului FRT PRO ITF Women, unul dintre cele doar 6 la nivel naţional din calendarul anual, a fost dotat cu premii de 10.000 de dolari, 1.500 de dolari revenind campioanei la simplu, la care se adaugă şi puncte WTA.

Knoll dispunea în sferturile de finală de cel mai bine clasată jucătoare care a participat la ITF Women Timişoara, şi anume Katharina Lehnert, cu rezidenţa în Filipine, locul 389 WTA. Dintre românce, cea mai bine poziţionată, locul 549 WTA, a fost Raluca Elena Platon, favorită numărul 2 care a fost însă eliminată încă din 16-imile probei de simplu, impunîndu-se în schimb la dublu.

Meciurile s-au disputat concomitent pe parcursul săptămînii pe cele 4 terenuri de zgură de la baza Dyadora din Giroc, în organizarea lui Ovidiu Şola, iar nivelul turneului s-a dovedit a fi mai bun decât la ediţia sa din 2012, graţie unor jucătoare mai bine poziţionate în clasament prezente la start. Au fost 13 perechi de dublu, probă adjudecată de româncele Kadar şi Platon, respectiv 24 de jucătoare prezente pe tabloul principal la simplu, cărora li s-au adăugat alte opt, calificate dintr-un total de 40 aliniate în preliminarii.

Acest articol a fost publicat în Tenis, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.