Halep revine pe 3 în topul WTA după triumful în Dubai

Simona Halep a pus punct sâmbătă seară unui nou mic tur de forţă, câştigând finala turneului din Dubai şi revenind pe podiumul clasamentului mondial WTA.

După mai multe mingi de meci nevalorificate, tânăra constănţeancă s-a impus în ultimul act în faţa cehoaicei Karolina Pliskova, cu 6-4, 7-6 (7-4), urcând pe locul 3 în ierarhia tenisului de câmp profesionist feminin, la capătul unui turneu dificil, în care revenea cu seturi câştigate la unu în urma unui 2-6 în semifinala cu Wozniacki.

Învingătoare şi luna trecută în China, la Shenzen, Simona Halep a câştigat în Emiratele Arabe Unite al doilea ei trofeu din categoria Premier 5, imediat următoare valoric competiţiilor de Grand Slam, după cel adjudecat anul trecut în Qatar.

Partida triumfătoare din acest weekend este a zecea victorioasă în 2015 pentru sportiva care în septembrie va împlini 24 de ani, dintre care 5 în Dubai, unde a întâlnit numai oponente din fostul bloc estic, impunându-se de 3 ori fără set pierdut.

Halep a trecut astfel peste hopul eliminării în sferturile de finală la Australian Open, în urmă cu nici 4 săptămâni, 4-6, 0-6 cu Ekaterina Makarova. Cât despre cehoaica Pliskova, deşi era creditată cu şansa a 17-a la WTA Dubai Duty Free Tennis Championships, prezenţa în finala pierdută a elevat-o pe locul 12 mondial.

Acest articol a fost publicat în Tenis și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.