CS UV Timișoara cedează acasă la zero Gloriei Buzău în duelul promovatelor

Voleibaliștii nou-promovați ai Timișoarei au pierdut astăzi pentru a patra oară consecutiv cu 3:0 în Divizia A1, rămânând singurii fără punct în clasamentul primei ligi după etapa de la mijlocul turului, rundă în care și CS ”U” Cluj s-a scuturat de zero, obținând întâia victorie în noul campionat, 3:2 acasă cu CS Știința Explorări Baia Mare. ”Universitarii” de pe Bega au primit vizita celorlalți nou-promovați, de la SCM Gloria Buzău, care s-au impus destul de clar după 74 de minute de joc efectiv, prim succes în deplasare al roșu-albaștrilor.

CS UV Timișoara s-a străduit din nou în limita posibilităților să evite implacabilul și în etapa a V-a din Divizia A1 de volei masculin, însă handicapul valoric nu i-a permis să răstoarne calculele hârtiei, în ciuda găzduirii întâlnirii, având câte o cădere majoră în fiecare dintre cele 3 seturi ale meciului cu începere de la ora 13, căderi în joc decisive în economia partidei.

Buzoienii, care au acumulat maxim de puncte în cele două meciuri jucate acasă și au smuls seturi în deplasările la reprezentante ale Diviziei A1 în cupele europene, 3:1 pentru campioana Arcada la Galați și 3:2 pentru ”bronzul” național SCMU Craiova în Bănie, au reușit la a treia încercare un triumf pe teren advers, 0:3, pe seturi 17:25, 14:25, 20:25.

Se anunța a fi un nou sezon cât se poate de anevoios pentru galben-albaștrii Timișoarei în elita masculină la fileu, precum în edițiile 2011-2012 și 2017-2019, în care victoriile au fost foarte rare, iar înregistrarea unei înfrângeri acasă la zero în compania celeilalte nou-promovate sugerează limitările cu care se confruntă ”universitarii” și în actuala campanie, nu însă fără a știrbi în cazul jocului de astăzi din meritele buzoienilor, înscriși pe linia calificării în faza play-off a primei grupe valorice.

Elevii lui Sorin Schiesz au pornit fără doar și poate cu șansa a doua și în meciul de astăzi, recunoscându-se învinși după o oră și 18 minute de la începerea sa, dar proxima partidă le conferă poate cea mai bună șansă de a scăpa de apăsătorul zero pe rubrica punctelor în clasament, fiind vorba despre încă un joc pe propriul teren, la sfârșitul săptămânii viitoare, în compania celeilalte prim-divizionare încă fără succes în prima jumătate a turului, CSM Câmpia Turzii, care se alegea cu un punct în runda a III-a de pe urma înfrângerii acasă cu 2:3 cu CS Știința Explorări Baia Mare.

Jocul cu vizitatorii din județul Cluj va reprezenta și o reeditare a duelurilor directe din Divizia A2 Vest, în eșalonul secund, timișorenii având chiar ocazia pasării ”lanternei roșii” în cazul în care vor repeta și în primul eșalon victoriile de 3 puncte din liga secundă împotriva celor din Câmpia Turzii.

În sextetul de start Gemănariu, Damian, Călin, Vârlan, Micu, Unguraș, timișorenii au condus după primele câteva mingi ale jocului din etapa a V-a, cu 1:0, 3:1 și 4:3, însă oaspeții au obținut câteva puncte consecutive, 4:6, fără a mai ceda ulterior deloc inițiativa în setul inaugural, distanțându-se decisiv de la 7:9 la 7:16. Încă un punct al bănățenilor, 8:16, nu schimba datele problemei, Gloria conservându-și avantajul… 17:25 după 25 de minute de joc efectiv.

La debutul partidei în alcătuirea Ene, Coasă (Mata Parra), Szot, Rîpeanu, Stasis, Iosif, buzoienii n-au fost deloc conduși în setul secund, intrând de mai multe ori în avantaj și distanțându-se apoi tot mai clar, inclusiv cu două serii a câte 5 puncte… 0:1, 1:2, 2:3, 3:4, 4:5, 4:10, 6:10, 7:12, 10:12, 11:14, 11:19, 12:19, 12:21, 14:21, 14:25. A fost cel mai dezechilibrat set, încheiat după 22 de minute de joc efectiv.

CS UV Timișoara a opus cea mai dârză rezistență în setul 3, însă și ultimul al jocului, fără a evita un deznodământ previzibil, deși pe parcurs au preluat de două ori conducerea la limită, au egalat apoi la 13:13 și au salvat două mingi de meci. Ar mai fi fost însă nevoie de alte patru… 1:0, 2:3, 4:6, 6:8, 9:8, 10:9, 10:11, 11:12, 12:13, 13:13, 13:17, 14:18, 15:19, 16:20, 17:20, 17:23, 18:23, 18:24, 20:25, după 27 de minute de joc efectiv.

Traian Gemănariu a realizat cele mai multe puncte pentru învinși, din tabăra Gloriei Buzău punctând și mai adesea Ene, Iosif și Szot.

După primirea turdenilor, un final de săptămână cu pauză competițională, CS UV Timișoara urmând a juca pe 30 noiembrie în deplasare la CS Dinamo București, învingătoare astăzi în meciul televizat cu campioana CSM Arcada Galați cu 3:0, pe seturi 25:19, 25:23, 25:23. Rezultatele etapei a V-a în Divizia A1 de volei masculin, pe coloana clasamentelor secțiunii Volei.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.