CSM Lugoj, al doilea succes la rând acasă tot pentru trei puncte, dar Penicilina obține primul set în deplasare în noul sezon

CSM Lugoj a câștigat în această seară în Sala ”Ioan Kunst Ghermănescu” disputa cu învinsa sa din meciurile finale pentru locurile 7-8 în sezonul trecut, voleibalistele de pe malurile Timișului trecând cu 3:1 de Penicilina Iași într-un meci din etapa a opta în care vizitatoarele din Moldova au egalat pe parcurs la unu, smulgând primul set în deplasare din acest campionat.

Învinse la zero în precedentele ieșiri din campania în curs, cu 3:0 la Târgu Mureș, Târgoviște și Piatra Neamț, iar în week-end-ul trecut acasă de campioanele din Blaj, cu 0:3, voleibalistele din Copou păreau la prima vedere a fi o pradă ușoară pentru sportivele Lugojului, care erau însă avertizate de dificultatea cu care repurtaseră victoria în meciul de pe teren propriu din sezonul regular 2015/6, 3:2 la începutul acestui an, în 20 februarie, pierzând la 21 seturile 1 și 4 iar pe cel de-al treilea câștigându-l în prelungiri.

Însă, la cum au început partida de la ora 18,30, adjudecându-și un prim set viu disputat în 26 de minute, cu 25:21, voleibalistele din Banat au dat de înțeles că nu mai vor să-și complice existența precum în stagiunea precedentă, ținând totodată și să se revanșeze pentru eșecul la zero înregistrat sâmbăta trecută în deplasarea la Pitești, televizată în direct.

Și totuși, al doilea set, la fel de echilibrat dar și mai încrâncenat, a fost tranșat favorabil de Penicilina, 22:25 în 28 de minute, o premieră pentru ieșence pe alte terenuri în ediția 2016/7.

Nu se mai puteau repeta așadar victoriile lugojene la zero pe malurile Timișului în fața celor din capitala Moldovei, 3:0 în 8 noiembrie 2014, pe seturi la 19, 18 și 22, dar și în 18 ianuarie 2014, la 16, 17 și 15, dar CSM n-a mai făcut pași greșiți, din contră, le-a câștigat mai clar pe următoarele două, păstrând în Banat toate punctele puse în joc.

În setul 3, cu răsturnări de situație de la 3:2 la 3:5 dar și de la 5:7 la 11:7, gazdele pregătite de Valerijan Luka s-au desprins desprins tot mai clar de la 13:11 la 20:16 și apoi chiar 25:16, fără replică, în 26 de minute al celui mai scurt set al întâlnirii.

Tot mai aproape de victorie, CSM Lugoj a răsturnat mai rapid soarta setului 4, de la 5:6 la 11:6, dominând clar în continuare și smulgând punct după punct spre victorie, de la 15:9 la 22:13, avantaj maxim, iar apoi 25:18 în 28 de minute.

Astfel, după o oră și trei sferturi de joc efectiv și 177 de puncte, CSM Lugoj – Penicilina Iași 3:1 și al patrulea triumf al timișencelor în noua campanie respectiv al doilea la rând pentru punctajul maxim în ierarhie: 3:2 cu VC Unic, 3:2 cu Dinamo, 3:0 cu SCM U Craiova și 3:1 astăzi.

Bănățencele mai au doar un meci acasă în tur dar nu numai și în 2016, cu Medicina Târgu Mureș în intermediara din runda a X-a, precum și deplasări la Bacău și Galați, pe când Penicilina va juca luni și marți la Bacău dublă manșă a sferturilor Cupei României.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.