CSM Lugoj cedează clar în capitală campioanei. Start în play-off

CSM București a câștigat în această după-amiază la zero partida de debut a primei grupe valorice în actuala ediție a Diviziei A1 de volei feminin, campioanei luându-i numai 56 de minute de joc efectiv pentru a trece de ocupanta locului 5, CSM Lugoj. Bănățencele vor mai juca în continuare în turul fazei play-off acasă cu CSM Târgoviște, la Bacău și la Dinamo, într-o rundă intermediară, iar apoi pe teren propriu cu CSM Volei-Alba Blaj, vicecampioană pierzătoare săptămâna aceasta la zero în manșa I a finalei CEV, împotriva oponentelor italiene.

Timișencele au fost dominate copios în setul inaugural al partidei de la ora 17, adjudecat de CSM București cu 25:7, reabilitându-se din prima jumătate a celui secund, în care au condus și au jucat cel puțin de la egal la egal cu gazdele mai bine clasate, în cele din urmă desprinse la 25:17.

În aceeași notă de echilibru, cu o mai mare alternanță la conducere pe tabela de scor, s-a desfășurat și prima jumătate a sfertului trei, fruntașa din capitală desprinzându-se însă apoi spre final, 25:20.

Victorie a secund clasatei la o oră și un minut după începerea partidei, în 15, 19 respectiv 22 de minute de joc efectiv: 3:0 (25:7, 25:17, 25:20). Acest meci a reprezentat ridicarea cortinei în faza zonei locurilor 1-6 în elita feminină, urmând ca peste nici o lună, în jurul datei de 20 aprilie, să demareze deja cele 5 etape din retur, inclusiv două intermediare, finalul fiind programat aproximativ pe 8 mai, în cazul bănățencelor, în deplasare la actualul lider cu un singur eșec, CSM Volei-Alba Blaj.

Adelina Budai-Ungureanu a strâns cele mai multe puncte pentru campioană, 15, dintre care 3 ași și două din blocaj, Babic punctând cel mai adesea pentru CSM Lugoj, de opt ori, cu doi ași și un blocaj.

Evoluția scorului, pe seturi…

În setul I: 0:1, 8:1, 8:2, 12:2, 15:4, 18:5, 25:7.

În setul al II-lea: 1:2, 2:3, 3:5, 4:6, 6:8, 9:8, 9:9, 10:10, 11:11, 13:13, 15:13, 17:14, 23:16, 24:17, 25:17.

În setul al III-lea: 0:1, 3:2, 3:5, 7:5, 7:8, 8:8, 8:9, 11:9, 11:11, 14:11, 14:13, 17:13, 18:15, 19:18, 20:18, 22:19, 23:20, 25:20.

Ierarhia și programul, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.