CSM Lugoj pe aripile… victoriei: 3-0 şi 1-1 la meciuri

Lugojul trăieşte din nou, după ce a reuşit să se impună astăzi în faţa celor de la Pro Volei Botoşani, după un meci extrem de frumos şi foarte disputat. De ziua preşedintelui clubului, Dan Brudiu, voleibalistele lugojence au reuşit sa îi ofere un cadou frumos şi anume o victorie cu un scor categoric: 3-0. Meciul a început în dominarea gazdelor, dar care s-au văzut conduse la mijlocul primului set, cu 16-14.

Setul a aparţinut Irinei Alexandru, care a reuşit să finalizeze şi să blocheze impecabil, astfel că tabela arăta la final 25-19 pentru bănăţence. Setul al doilea a fost unul magistral pentru echipa lugojeană, care s-a apărat şi a atacat perfect, astfel că la finalul acestuia tabela indica un mincinos…. doar 25-20, la ce s-a jucat.

Ultimul set a fost de departe cel mai tensionat, moldavele parcă reuşind să conştietizeze că este ultima lor şansa de a reveni în meci, dar lugojencele au arătat încă o dată că specialitatea lor este revenirea pe final de set. Revenire care a fost dată şi susţinută de Daniela Lupescu, care a reuşit să fructifice de una singură finalul setului trei, ce a găsit sala Ion Kunst Ghermanescu în picioare, scandând parcă mai abitir ca niciodată LUGOJUL, LUGOJUL…

Şi finalul aşteptat de toată lumea s-a înfăptuit, lugojencele reuşind să se impună şi în setul trei, cu scorul de 25-23. Bogdan Paul nu a mai încercat de această dată să mai ruleze jucătoare şi a utilizat de-a lungul meciului formula standard cu Balintoni, Lungu, Lupescu, Canea,Ciobanu, Smultea. Ascendentul moral este de aceasta dată de partea Clubului Sportiv Municipal Lugoj, anticipând cu nerăbdare meciul de duminică, din deplasarea din Moldova, în care voleibalistele timişence încearcă victoria pentru 2-1 în ansamblul duelului cu ProVolei şi implicit o calificare pentru locurile 5-6 şi chiar şi în Cupa Balcanică. Miza e mare…

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.