CSM Târgoviște și-a adjudecat Supercupa României în cinci seturi cu CS Volei Alba Blaj la Timișoara

CSM Târgoviște a câștigat Supercupa României găzduită de sala Constantin Jude din Timișoara. Dâmbovițencele s-au impus în cinci seturi cu campioana CS Volei Alba Blaj: 25-20,15-25, 25-20, 18-25, 15-6. Ardelencele au avut probleme la preluare și la finalizare în decisiv, în timp ce deținătoarea Cupei a reușit puncte importante cu blocajul pe finalul partidei.

csm-targoviste-supercupa-romaniei

CSM Târgoviște – câștigătoarea Supercupei României la volei feminin după meciul găzduit de sala Constantin Jude. Sursa foto: digisport.ro

Cele două formații s-au întâlnit în ultima etapă a turului. La începutul lunii decembrie campioana CS Volei Alba-Blaj se impunea în trei seturi pe terenul adversarei din ultimele două finale ale Diviziei A1. La Timișoara partida a fost mult mai disputată. La CS Volei Alba Blaj (trecută ca gazdă), Darko Zakoc le-a trimis în formula de start pe Adina Salaoru (c), Nadja Ninkovic, Ana-Maria Berdilă, Ana Antonijevic, Tatsiana Markevich, Nneka Onyejekwe și Marina Vujovic (libero). CSM Târgoviște, antrenată de Dragan Nesic, a început partida cu Alexandra Sobo, Ivana Djerisilo, Diana Calotă (c), Matea Ikic, Milagros Collar, Roxana Ivanof și Suzana Cebic (libero).

Debutul partidei le-a aparținut jucătoarelor din Târgoviște care conduceau la primul time-out tehnic cu 8-4. Situația s-a inversat la a doua întrerupere tehnică, atunci când Alba Blaj se afla în avantaj cu 16-14. Ambele echipe au fost nemulțumite de unele decizii (bloc-out sau nu), iar echilibrul a fost până la 20-21 pentru formația considerată oaspete.  Primul set le-a revenit celor de la CSM cu 25-20. Setul secund a fost tranșat mult mai clar de CS Volei care conducea cu 8-4 și la al doilea cu 16-12. Între acestea a fost și o fază la care Djerisilo a servit direct într-o coechipieră aflată la fileu. Au fost și câteva faze mai lungi, cu mingi scoase în linia a doua. Setul le-a revenit elevelor lui Darko Zakoc cu 25-15 și scorul devenea 1-1.

Al treilea set a fost echilibrat la început, cu Alba intrând în avantaj la primul time-out tehnic, 8-6, iar CSM Târgoviște a preluat conducerea la al doilea: 16-15. Fetele lui Dragan Nesic au avut momente mai bune de joc și s-au distanțat la 22-17, păstrându-și avantajul de cinci puncte și la finalul setului: 25-20 și CSM-ul conducea cu 2-1. În setul 4 a fost rândul ardelencelor să conducă ostilitățile (8-5 și 16-14 la timpurile tehnice). A fost și un as cu ajutorul fileului, iar blocajul le-a dus pe campioane la 25-18 în set și 2-2 la general.

Deținătoarele Cupei au condus ostilitățile în decisiv încă de la început. După 1-1, dâmbovițencele s-au distanțat la 7-3. Alba s-a apropiat la două lungimi, dar a avut probleme să pună mingea jos, în timp ce blocajul târgoviștencelor a funcționat din ce în ce mai bine pe finalul partidei. Ultimul set le-a revenit oaspetelor cu 15-6 și CSM Târgoviște și-a adjudecat Supercupa României, trofeu care nu s-a mai disputat în ultima perioadă.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.