Dublă învingătoare în sezonul trecut la Craiova, CSM Lugoj nu sparge acum gheața în deplasare nici la a șaptea încercare

Un duel mereu imprevizibil și pe muchie de cuțit, între grupări de calibru similar, întâlnindu-se adesea și în play-off, nu doar în sezonul regular, nu le-a adus în această seară sportivelor din Lugoj izbăvitoarea primă victorie în deplasare în actualul sezon din Divizia A 1 de volei feminin: SCM U Craiova – CSM Lugoj 3:1. Deși bănățencele câștigau 4 din ultimele 5 dispute cu oltencele, azi de la ora 17 au trebuit să se mulțumească doar cu evitarea unui al șaselea eșec la zero, din 7 ieșiri în actualul campionat. Și urmează alte două deplasări! La Lugoj în schimb, de la ora 19, în elita masculină, CSVC Banatul Caransebeș a revenit din urmă, câștigând pentru a treia oară din 14 încercări în acest sezon: 3:2 (23:25, 25:22, 21:25, 25:21, 15:9) cu Arcada Galați.

În mare, mare criză dar și foame de puncte, sextetul din Bănie și-a adjudecat doar al treilea meci din actuala ediție a elitei, 3:1, pe seturi 25:15, 21:25, 25:22, 25:18, în puțin peste o oră și jumătate de joc, anihilând astfel mai mult de jumătate din handicapul de puncte avut în ierarhie în urma lugojencelor înaintea acestei încleștări din etapa a 14-a, a treia din 2015.

CSM Lugoj aborda acest al doilea meci la rând cu o codașă din ultima pătrime a clasamentului la adăpostul locului 8, care ar scuti-o de faza play-out, și cu 5 puncte avans față de oltence, grație a două victorii în plus, dar n-a mai reușit să aducă din Bănie și a treia victorie la rând, după ce sâmbăta trecută obținea cel mai clar triumf al actualei stagiuni, 3:0 cu CS U Cluj.

SCM U Craiova suferise tare mult în jocurile de pe teren propriu din acest campionat, dintre cele mai grele, majoritatea fiind cedate: 0:3 cu Dinamo și CSM București, apoi totuși 3:0 cu VC Unic Piatra Neamț, dar și 2:3 cu Medicina Târgu Mureș și 0:3 cu Știința Bacău, anul 2015 începându-l tot pe scut, acasă, 1:3 cu Penicilina Iași.

Pierzătoare în etapa trecută cu 3:0 la Dinamo București, în doar a doua deplasare în care se înclina la zero, gruparea din Craiova s-a revanșat în schimb în fața propriilor susținători, grație și unei decisive serii de 9 puncte la rând, obținute în setul 4, în care au răsturnat scorul, tinzând apoi ferm spre victorie.

Elevele lui Valerijan Luka au rămas astfel cu un singur punct obținut în cele 7 deplasări ale actualului campionat, în înfrângerea cu 3:2 de la tocmai prima ieșire, sub Feleac, după care s-au înclinat pe rând cu 3:0 la Bacău, Dinamo, Satu Mare, Târgoviște și, în 2015, la Târgu Mureș.

Un prim set afară a fost obținut dar gazdele s-au revanșat cu același 3:1 pentru înfrângerea suferită în tur în sala ”Ioan Kunst Ghermănescu, pe 25 octombrie 2014. Iar pentru lugojence urmează alte două partide pe drumuri, săptămâna viitoare, joi 5 februarie, la Bacău, cu campioana Știința, într-un meci programat de fapt a se disputa, în retur, pe malurile Timișului, și pe 7 la Iași, cu Penicilina. O deplasare ”legată”, la înțelegere cu Știința, programarea inițială fiind pentru miercuri 4 februarie, la Lugoj. Anevoioasă ambelor tabere…

Iar timișencele vor reveni pe teren propriu abia peste două săptămâni, în 14 ale lunii, când sosește CS Dinamo Romprest, de notat fiind apoi și data revanșei din sferturile Cupei României, cu Medicina, pe 18 februarie, tot acasă.

Cât despre înfrângerea de la Craiova, aceasta urmează succeselor lugojene în Bănie în ediția 2013/14 a Diviziei A1, mai întâi la debutul returului, 15:7 la tie-break și 3:2 pe 16 decembrie 2013, după ce CSM câștiga primul set și egala în cel de-al patrulea cu 28:26, și în faza I din play-off, 3:0 în 12 martie 2014, la 19, 22 și 20, recuperând eșecul din primul meci, de pe teren propriu, și calificându-se apoi în turul secund: bănățencele încheiau sezonul pe locul 7, craiovencele, pe 9.

Tot Lugojul rămâne momentan în față însă astăzi n-a găsit antidot, în primul set, la avântul gazdelor, după un debut foarte echilibrat. De la 10:9, SCM U Craiova s-a distanțat la 13:9 și apoi 17:12 și 21:13, impunându-se cu 25:15… 1:0 în 19 minute.

Setul secund a fost al Lugojului, după 23 de minute, și mulțumită unui start impetuos: 0:4, 4:5 și 5:8, cu redesprinderi la 3-4 puncte dar și de la 10:13 la 10:17. Chiar dacă au recuperat 4 puncte la rând, gazdele nu s-au mai apropiat în cele din urmă la mai mult de trei: 22:25.

Setul III a fost dominat de oltence, care au urcat la 2:1 în 26 de minute, în ciuda revirimentului lugojean, pe final: 1:2, 6:2, 9:3, 11:8, 17:10, 18:15, 25:22.

Tot atât a durat și ceea ce avea să devină din păcate ultimul set, foarte echilibrat la început și cu CSM Lugoj apoi la conducere, de la 8:8 la 8:12 și 13:15, când SCM U Craiova a profitat rapid de degringolada oaspetelor. 22:15 și apoi 25:18.

Luka a început jocul de la Craiova în alcătuirea Denisa Viloiu, Krista DeGeest, Laura Lungu, Ionela Canea, Loren Cory, Cristina Zanfir, cu libero Ivana Milanovic, încă din setul I introducându-le, spre final, pe Petromăneanț și Rotaru, iar din setul al doilea și pe Bălae.

* Celelalte rezultate ale serii și ierarhia, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.