Înfrângeri în patru seturi pentru ambele formații timișene în a doua zi a turneului final al Speranțelor

A doua zi a turneului final al Diviziei Speranțe a adus două înfrângeri pentru formațiile locale. Atât CSS Lugoj, cât și ACS Agroland Timișoara au fost conduse cu un set, au egalat la unu, dar le-au cedat pe următoarele două și au fost astfel învinse cu 1-3. Campioana en-titre, Dinamo București, este singura formație cu maximum de puncte după primele două meciuri și este prima calificată în semifinale. Lupta pentru celelalte locuri este încă deschisă.

A doua zi de concurs a început cu partida dintre CSS Blaj și CS Dinamo Romprest București. Bucureștencele au reușit a doua victorie în trei seturi: la 13, 21, respectiv 15. Meciul a durat 69 de minute, iar acest rezultat califică deținătoarea titlului în semifinale cu un meci rămas de disputat.

CSS Lugoj și CS ProVolei Botoșani s-au întâlnit în meciul secund al zilei. Moldovencele au câștigat primul set cu 25-11, iar lugojencele au egalat după 25-17 în setul doi. CS ProVolei a obținut victoria după ce și-a trecut în cont următoarele două seturi cu 25-20, respectiv 25-17. Durata partidei a fost de 93 de minute. Formația timișeană încheie meciurile din grupă cu Dinamo București, în timp ce moldovencele vor întâlni CSS Blaj în ultima zi.

După pauza de prânz întrecerea s-a reluat cu un nou meci încheiat în patru seturi. LPS Cluj-Napoca și CSS Tulcea au deschis a doua parte a zilei. Formația din Tulcea și-a adjudecat primul set cu 25-20. Clujencele au reușit să se impună în următoarele trei cu 25-17, 25-21 și 25-16 și au obținut a doua victorie la acest turneu, după cea în decisiv din prima zi. Duelul dintre LPS Cluj și CSS Tulcea a durat cel mai mult în această zi: 102 minute.

IMG_8863Ultima partidă le-a adus față în față pe gazda competiției, ACS Agroland Timișoara, și pe CS Constructorul Familia București. Timișorencele veneau după victoria în trei seturi cu CSS Tulcea în prima zi de întreceri, în timp ce bucureștencele au pierdut în decisiv întâlnirea cu clujencele. Meciul care a închis ziua a doua a avut o desfășurare asemănătoare cu al doilea meci al zilei. CS Constructorul a câștigat primul set cu 25-20, iar elevele lui Dan Jitaru și-au adjudecat setul secund tot cu 25-20 și au egalat la 1. Bănățencele au avut dificultăți la preluare și au cedat inițiativa în următoarele două seturi, pe care bucureștencele și le-au trecut în cont cu 25-16, respectiv 25-10. 98 de minute a durat această partidă. Trei formații luptă pentru cele două locuri în semifinale în seria 1 a turneului timișorean. LPS Cluj are un punct avans față de Constructorul, iar ACS Agroland urmează la un punct, astfel că toate cele trei au șansa de a prinde un loc în careul de ași.

După rezultatele de joi, clasamentul arată astfel:
Seria 1:

1. LPS Cluj-Napoca 5 puncte (seturi: 6-3)

2. CS Constructorul Familia București 4 puncte (seturi: 5-4)

3. ACS Agroland Timișoara 3 puncte (seturi: 4-3)

4. CSS Tulcea 0 puncte (seturi: 1-6)

Seria 2:

1. CS Dinamo Romprest București 6 puncte (seturi: 6-0)

2. CS ProVolei Botoșani 3 puncte (seturi: 3-4)

3. CSS Lugoj 2 puncte (seturi: 4-5)

4. CSS Blaj 1 punct (seturi: 2-6)

Vineri 8 mai se încheie faza grupelor la sala nouă a Universității de Vest. Iată programul meciurilor care vor stabili formațiile care vor lupta în semifinale și cele care vor juca în partidele pentru locurile 5-8:

Seria 2: ora 10 CS ProVolei Botoșani – CSS Blaj