Rusia câștigă Euro, 3:0 în finala cu gazda Olanda, Serbia pe 3. Româncele, penultimele

Rusia a cucerit cel de-al 19-lea titlu continental în volei feminin, impunându-se cu 3:0 în dauna gazdei Olanda în finala Campionatului European, în Sportpaleis Ahoy din Rotterdam.

logo-ev2015-dela

Cu o singură înfrângere pe parcursul turneului final găzduit de Belgia și Olanda, mai exact în ultimul meci din faza grupelor, 0:3 cu Croația, pe când obținuse deja calificarea în tururile eliminatorii, campioana europeană en-titre a câștigat și pentru a treia oară cu 3:0 în competiția din Benelux, dispunând de batavele conduse de Giovanni Guidetti în ultimul act cu 25:14, 25:20 și 25:20.

Mai complicat pentru rusoaicele antrenate de Yuriy Marichev a fost în semifinala de sâmbătă cu Serbia, câștigată cu 3:1 după peste două ore de joc, în 124 de minute, pe seturi 25:23, 25:23, 21:25 și 25:21. Tatiana Kosheleva a fost desemnat MVP al turneului final dar și cel mai bun trăgător, păstrându-și astfel onorurile individuale adjudecate în urmă cu 2 ani la Berlin, din respectiva garnitură a Rusiei bucurându-se și acum de titlul european Irina Zaryazhko – nominalizată acum în echipa turneului final, cea mai bună la blocaj, Alexandra Pasynkova, Natalia Obmochaeva, Ekaterina Kosianenko, Natalia Malykh și Anna Malova – nominalizată drept cel mai bun libero. La distincții individuale, și sârboaica Maja Ognjenovic, cel mai bun ridicător.

Pe podiumul turneului final al Campionatului European au urcat și sârboaicele selecționate de Zoran Terzic, care au completat un an în care s-au cățărat și pe locul 2 la Cupa Mondială cu o medalie de bronz la nivel continental, obținută printr-un 3:0 în cele 75 de minute ale finalei mici pentru locul 3, cu Turcia, pe seturi la 19, 17 și 18. Serbia nu se dezminte așadar în voleiul feminin european, după medalia de argint adjudecată în 2007 și cea de aur din 2011.

Învinse ale sârboaicelor în Grupa D, de la Eindhoven, au fost și româncele selecționate de Guillermo Gallardo, cu 0:3, ”tricolorele” cedând cu același scor și în fața Cehiei dar smulgând un set Germaniei, pe care o egalau cu 26:24. România a evitat ultimul loc la Euro 2015 de volei feminin, încheind pe poziția a 15-a, grație celor 169 de puncte reușite, față de cele 164 ale Sloveniei, la fel, învinsă de două ori cu 0:3 și o dată cu 1:3. Azerbaijan, care va găzdui împreună cu statul gruzin următorul turneu final, din 2017, a încheiat cu același palmares, fără victorie plecând de la turneul final și Bulgaria, dar cu 4 seturi adjudecate.

Pentru viitorul turneu final feminin și-a mai asigurat biletele și reprezentativa Germaniei, a cincea în ierarhia finală, așadar după Rusia, Olanda, Serbia și Turcia. Au urmat, pe șase Belgia, 7. Italia, 8. Polonia, 9. Belarus, 10. Croația, 11. Cehia, 12. Ungaria, 13. Bulgaria, 14. Azerbaijan, 15. România și 16. Slovenia.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.