Statele Unite au câștigat în premieră titlul mondial la volei feminin

Echipa Statelor Unite a devenit pentru prima dată campioană mondială la volei feminin. Americancele au câștigat în patru seturi finala cu China, după ce în semifinale au trecut de liderul mondial Brazilia. Sud-americancele s-au impus în finala mică după set decisiv cu gazda competiției Italia.

După ce au reușit să învingă în semifinale formația care le-a luat ultimele două titluri olimpice, americancele s-au impus și în lupta pentru aur. China a început mai bine primul set, conducând cu 6-2, dar echipa pregătită de Karch Kiraly a revenit, a redus diferența la un singur punct la primul time-out tehnic și a preluat conducerea. Asiaticele au salvat patru mingi de set, dar Statele Unite și l-au adjudecat cu 27-25. Actul secund a început cu americancele distanțându-se la 4 puncte la primul time-out tehnic, China a egalat la 12, dar setul a revenit în final tot Statelor Unite, cu 25-20.

Setul trei a fost cel mai dezechilibrat cu China distanțându-se la șase puncte la al doilea time-out tehnic, iar diferența la finalul acestuia a fost de nouă puncte, 25-16, iar chinezoaicele aveau speranțe să ducă meciul în decisiv. După un început mai bun al americancelor în setul patru, care conduceau cu 19-15, asiaticele au revenit și au preluat conducerea cu 22-19, dar nu au putut să ajungă la punctul 25, astfel că Statele Unite și-au trecut în cont setul patru cu 26-24 și au câștigat primul titlu mondial din istorie. Și China a stabilit un record, fiind echipa cu cele mai multe finale mondiale: 5. Kimberly Hill (SUA) și Chunlei Zeng (China) au fost cele mai bune marcatoare din finală, cu câte 20 de puncte.

În finala mică s-au întâlnit Brazilia și Italia, marile învinse din semifinală. Sud-americancele și-au adjudecat primele două seturi cu 25-15 și 25-13 și păreau să aibă o misiune facilă pentru bronz. Gazdele au revenit și au câștigat seturile trei și patru, ambele la 22 și au dus meciul în decisiv. Setul cinci le-a revenit cu 15-7 braziliencelor, care rămân fără titlu mondial și la această ediție.

Kimberly Hill (Statele Unite) a primit titlul de cea mai valoroasă jucătoare a competiției. Alături de ea au mai fost incluse în echipa ideală: Ting Zhu (China), Thaisa (Brazilia), Junjing Yang (China), Monica De Gennaro (Italia), Alisha Glass (Statele Unite) și Sheilla (Brazilia).

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.