Timișoreanul Robert Vîrlan, pentru CSU Reșița, în pereche cu Bogdan Nan, campion național de volei pe plajă la juniori

Timișoreanul Robert Vîrlan, proaspăt campion balcanic de juniori, și-a continuat excelenta vară pe plajă, câștigând cu Bogdan Nan titlul național de juniori, în întrecerea de la Mamaia.

Bogdan Nan și Robert Vîrlan, campioni naționali de juniori la volei pe plajă

În perioada 23-25.08.2013, sub egida Federaţiei Române de Volei, pe plaja Cazinou din Mamaia, a avut loc Campionatul Naţional de Volei pe Plaja-juniori. Atât turneul masculin, cât şi cel feminin au adunat la start un număr de 16 echipe participante, acestea provenind de la diverse cluburi sportive din Bucureşti, Sighetul Marmaţiei, Timişoara, Caransebeş, Reşiţa, Arad, Constanţa, Oradea. Sistemul de desfăşurare al competiţiei a fost acela prin dublă eliminare, oferindu-se astfel echipelor participante posibilitatea să joace mai multe meciuri.

Rezultatele campionatului au confirmat deja învingătorii acestei veri:

Locul 1 : Vîrlan Robert şi Nan Bogdan – CS Universitatea Reşiţa

Locul 2 : Matica Adrian Florin şi Motoc Răzvan – CS Provolei Arad

Locul 3 : Ocunschi Eduard şi Aciobăniţei Cătălin Marian – CVM Tomis Constanţa

Echipele finaliste ale întrecerii masculine, CS Universitatea Reşiţa şi CS Provolei Arad, au încheiat cu 2-0 ( 21-18, 21-15) în favoarea reşiţenilor. Aşadar, Vîrlan Robert şi Nan Bogdan, noii juniori campioni ai României, au încheiat competiţia fără nici un meci pierdut. De reţinut că aceiaşi campioni au câştigat aurul la Balcanida de volei pe plajă U20 de la Tirana, Albania, fiind astfel şi campionii balcanici juniori en titre.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.