Un alt prețios 3:2. CSM Lugoj, a treia victorie în deplasare

Voleibalistele de la CSM Lugoj au continuat seria disputelor cu grupări apropiate valoric din zona locurilor 7-11 printr-un alt succes tot cu 3:2, la Cluj, unde au evitat astăzi în setul decisiv deznodământul nefast de la precedenta descindere sub Feleac, când, la fel, și le adjudecau pe primele două, cedându-le însă pe următoarele, trei la rând. Istoria nu s-a mai repetat însă până la capăt, bănățencele putând astfel ataca mai liniștite deplasarea de miercuri la Piatra Neamț, într-un meci care pe care pentru locul 7.

Prim-divizionara de pe Timiș și-a trecut și astăzi de la ora 14 tot două puncte în cont în ierarhia Diviziei A1 de volei feminin, grație unui 3:2 (25:18, 25:14, 22:25, 17:25, 15:11) cu penultima clasată CS ”U” Cluj, adăugate celor de sâmbăta trecută, într-un 3:2 acasă cu Penicilina Iași.

CSM Lugoj, redresată la Cluj în setul decisiv: recidivă evitată

Elevele pregătite de Valerijan Luka, Uglesa Segrt și Vasile Canea au trecut așadar cu bine peste primele două meciuri cu oponente din jumătatea secundă a clasamentului, aflându-se acum înaintea altor două, miercuri sub Pietricica, în compania gazdei VC Unic, care a pierdut astăzi cu 3:0 (:18, :20, :8) la Iași, iar sâmbăta viitoare acasă cu SCMU Craiova.

Cu victorii la limită, lugojencele au fructificat plusul de valoare, reconfirmându-și poziția cu trudă conservată peste ani de la revenirea în A1 în anul 2010, undeva în jurul locului 7.

Încleștarea cu cele de la ”U” Cluj, întărite între tur și retur, se anunța a fi cât se poate de dificilă pentru clubul bănățean, ca un adevărat test, trecut în cele din urmă cu bine, deși cu destule emoții, generate în urma cedării inițiativei spre mijlocul setului trei, pe un parcurs ce părea a merge întins spre un categoric 3:0.

Învingătoare în toamnă cu 3:0 la CS Rapid dar și, cu același scor, la Craiova, voleibalistele din Lugoj și-au acontat astfel a treia victorie în deplasare în ediția 2015/6 din A1, cu primul prilej ivit după o serie de ieșiri abordate cu șansa a doua, și pierdute pe rând la favoritele CSM București – la finele turului, Știința Bacău, CS Volei Alba Blaj și CS Dinamo, alb-roșii cărora le smulgeau totuși un set.

Pierzând astăzi seturile 3 și 4 și fiind astfel egalată la doi, CSM Lugoj și-a impus din nou autoritatea încă din start în cel decisiv, 3:0, pe care l-a câștigat în cele din urmă fără foarte mari complicații, la 11, cedând o singură dată inițiativa, de la 6:5 la 7:8.

Avertizate de precedenta pățanie sub Feleac, din 18 octombrie 2014, când câștigau primele două seturi la 22 și 23 dar le pierdeau pe următoarele la 13, 15 și 8, și implicit și meciul, vizitatoarele au răsturnat astăzi decisiv soarta primului set cu 6 puncte câștigate la rând de la 14:12 la 14:18, câștigându-l la 7 puncte avans.

Instalate la cârma jocului, oaspetele s-au desprins treptat tot mai clar în cel de-al doilea set, chiar până la 18:8, iar pe final au punctat de 4 ori consecutiv de la 21:14.

CSM Lugoj a început bine și setul III, însă n-a finalizat desprinderea, ardelencele răsturnând situația de la 7:10 la 16:12 și rezistând apoi revirimentului bănățean, dus până la 23:22, după care ”U” a câștigat ultimele două mingi.

Pe val, clujencele s-au desprins și la 5 puncte în prima parte a celui de-al patrulea set, păstrând un avantaj minim pe altă revenire a timișencelor și redesprinzându-se pe final, când au împins disputa în decisiv.

O după-amiază cu de toate dar în care lugojencele au respirat totuși ușurate la final, obținând a doua victorie succesivă după ce erau egalate la seturi în cel de-al patrulea. În ansamblu, al șaptelea succes în A1 în campionatul în curs, față de cele numai 3 ale clujencelor, respectiv al patrulea triumf al timișencelor în elită sub Feleac în acest deceniu, după izbânzile cu 3:1 din 30 octombrie 2010, 3:0 în 19 noiembrie 2011 și 3:1 în 3 noiembrie 2012. O victorie la Cluj așteptată așadar de peste 3 ani, și făcând uitată înfrângerea la limită departe de casă din turul actualei stagiuni, 3:2 la Iași pentru Penicilina.

CSM Lugoj, care câștiga și jocul tur cu alb-negrele, cu 3:1, după ce ceda setul 3, s-a impus în Ardeal în alcătuirea de start Luminiţa Trombiţaş, Ionela Canea, Gabriela Bălae, Ivana Radonjic, Krista DeGeest și Laura Lungu, cu Adriana Rotaru libero, pe parcurs mai intrând, încă din setul I, Rus, Petromăneanț și Milanovic.

Evoluția scorului în a noua deplasare a timișencelor în stagiunea de A1:

Setul I: 2:1, 3:3, 6:4, 8-7, 10:8, 13:10, 14:12, 14:14, 14:18, 16:18, 17:22, 18:25.

Setul al II-lea: 1:2, 3:7, 5:9, 7:11, 7:14, 8:18, 12:19, 13:21, 14:21, 14-22, 14:25.

Setul al III-lea: 1:4, 6:6, 7:10, 10:11, 16:12, 19:13, 19:16, 22:17, 23:21, 23:22, 25:22.

Setul al IV-lea: 2:1, 4:2, 8:3, 9:6, 10:9, 12:9, 15:11, 17:11, 19:13, 21:15, 25:17.

Setul al V-lea: 0:3, 3:5, 5:6, 7:7, 8:7, 8:10, 9:11, 10:12, 10:14, 11:15.

U Cluj a început jocul din etapa a XVIII-a și a șaptea a returului cu Sorina Mocanu, Raluca Bucur, Carmen Grama, Alexandra Ariton, Ioana Vodă și Alexandra Bara, iar Lorena Dancu libero.

Rezultatele, ierarhia și programul viitor, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.