UVT Agroland a învins cu 3-1 pe Universitatea Cluj în cel mai echilibrat meci al turneului de promovare. Celelalte cinci partide s-au încheiat în minimum de seturi

UVT Agroland Timișoara s-a impus cu 3-1 în derby-ul turneului de promovare găzduit de sala Constantin Jude. Cele două echipe erau deja calificate înaintea ultimei zile. A fost singura partidă din cele șase ale turneului care nu s-a încheiat în minimum de seturi. Rapid București s-a impus în trei seturi cu CSM LPS 2007 Focșani în ultimul meci.

Ultimele confruntări de la patrulaterul găzduit de sala Constantin Jude contau doar pentru configurația finală a clasamentului. Prima partidă a zilei a opus cele două echipe care s-au impus în primele două zile cu 3-0 în duelurile cu formațiile venite din seria estică și aveau promovarea asigurată. UVT Agroland Timișoara și Universitatea Cluj au oferit singurul meci neterminat în minimum de seturi. Timișorencele și-au adjudecat primul set cu 25-21, iar clujencele s-au impus în al doilea la 20. A urmat setul trei, mai puțin echilibrat, adjudecat de gazde cu 25-15. Echilibrul a revenit în setul patru când cele două formații au mers cap la cap până la 23-23, Daria Popa Calotă a reușit un as cu ajutorul fileului și gazdele obțineau victoria după un punct disputat, finalizat de Lupescu din zona 4 cu un atac în forță. UVT Agroland s-a impus astfel cu 3-1, pe seturi: 25-21, 20-25, 25-15 și 25-23. Meciul poate fi vizionat AICI.

Ultimul meci al turneului punea față în față două formații fără șanse la primele două poziții. Rapidul a oferit o replică mai solidă în primele două zile, dar tot a cedat în trei seturi. Formația din Focșani a continuat în nota obișnuită din celelalte două meciuri, dar a reușit să strângă cele mai multe puncte într-un set, 16. Rapid București – CSM LPS 2007 Focșani s-a încheiat 3-0, pe seturi: 25-14, 25-16, 25-13. Echipa bucureșteană încheie astfel pe locul trei. Se vorbește de o posibilă retragere a lui Unic Piatra Neamț din prima ligă din cauza problemelor financiare, astfel că Rapidul ar fi vizat de o invitație pentru a evolua în primul eșalon în sezonul viitor, deși a încheiat doar pe trei turneul de promovare. Rămâne de văzut dacă acest scenariu se va concretiza.

UVT Agroland a încheiat al treilea sezon în liga secundă cu un parcurs perfect, câștigând toate partidele pe care le-a disputat. Timișorencele au obținut la a treia tentativă promovarea în primul eșalon, având de această dată mai multă experiență în lot. Turneul de promovare a adus cinci partide încheiate în minimum de seturi, în patru dintre aceste meciuri învinsele nu au atins cota 20 în nici unul dintre seturi. Singurul 3-0 mai echilibrat a fost cel dintre Universitatea Cluj și Rapid București. Clujencele și-au adjudecat singurul set al turneului ce a avut nevoie de prelungiri cu 29-27 și le-au câștigat pe următoarele două la 20 și 21. Duelul dintre vestice a fost singurul care s-a încheiat în patru seturi, dar la final tot gazdele și-au adjudecat disputa cu clujencele, la fel ca celelalte dispute directe din acest sezon.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.