UVT Agroland învinge Dinamo la București cu 1:3

Nou-promovata UVT Agroland Timișoara a obținut astăzi prima victorie în elita Divizia A1 de volei feminin, la cea de-a doua încercare, avută tot în condiții de deplasare, impunându-se cu 1:3 după 0:1 și 1:1 la seturi în jocul de la ora 14 de la CS Dinamo București, într-o pendulare pozitivă de la eșecul cu 3:1 la debutul de sâmbăta trecută la Bacău.

Roșu-alb-negrele n-au avut parte de un start facil de campionat, din contră, cu două deplasări la ocupantele locurilor 4 și 5 la capătul primei grupe valorice din play-off-ul ediției anterioare, însă după înfrângerea din Moldova au spart gheața tocmai în fief-ul dinamovistelor, care au aliniat și foste componente ale bănățencelor, Bianca Pașca și Adelina Budai-Ungureanu.

Condusă de câteva ori și cu 5 puncte diferență în setul patru, care avea să devină și ultimul al partidei din runda a II-a în A1, UVT Agroland a avut însă capacitatea de a reveni spre final de la 20:16 și 21:18 pentru bucureștence la 21:22, pentru prima oară la conducere, desprinzându-se apoi la 23:25 și triumfând la puțin peste o oră și trei sferturi de la începerea meciului.

În sextetul de start Bacșiș, Pîrv, Lakovic, Petra, Cărbuneanu și căpitanul Balintoni iar cu Ozun libero, vizitatoarele au câștigat în 27 de minute de joc efectiv cu 25:27 un prim set în care au condus și cu 6 puncte dar au fost ajunse din urmă, pierzându-l însă de puțin pe cel de-al doilea, cu 26:24, tot așa, după ce adesea au condus.

Timișorencele au ripostat foarte prompt în cel de-al treilea, cel mai scurt al meciului, tranșat în 20 de minute cu 11:25, și care a adus aminte de categoricul eșec suferit luni seară de Dinamo la concitadina CSM, după care au izbutit răsturnarea scorului în cel de-al patrulea, la fel de îndelungat precum primele două, 23:25 după 26 de minute.

Astfel, prima dispută din cele două directe între CS Dinamo și UVT Agroland în zona capitalei a adus 3 puncte la zestrea ierarhică a bănățencelor, oaspete ale roșu-albelor și miercuri de la ora 16, pentru intrarea în sferturile Cupei României. Semne așadar foarte bune pentru elevele lui Bogdan Paul, din moment ce nu le-au lăsat nici un punct în clasament gazdelor de pe treapta a cincea a elitei la finalul ediției trecute: CS Dinamo – UVT Agroland 1:3 (25:27, 26:24, 11:25, 23:25).

Evoluția scorului în seturile încheiate cu două puncte diferență în meciul ce a durat 100 de minute de joc efectiv:

I… 2:1, 2:3, 4:3, 5:9, 6:10, 7:11, 8:12, 9:14, 10:16, 12:18, 15:21, 19:22, 25:27.

II… 0:3, 1:4, 2:6, 5:8, 6:9, 8:9, 9:11, 11:12, 12:13, 12:16, 15:16, 16:19, 20:19, 20:21, 26:24.

IV: 5:2, 8:5, 10:5, 11:7, 14:9, 14:12, 16:12, 17:15, 18:16, 20:16, 21:18, 21:22, 22:22, 22:24, 23:25.

Dinamo a început jocul cu Motroc, Artin, Marcovici, Budai-Ungureanu, Postea și Ștefan.

Rezultatele, programul etapei a III-a, cu duelul direct bănățean UVT Agroland – CSM Lugoj weekend-ul viitor la Timișoara, precum și clasamentul actualizat, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.