UVT Agroland și CSȘ Lugoj și-au calificat ”speranțele” în faza semifinală

Sâmbătă și duminică la Lugoj s-a desfășurat turneul cu numărul patru în campionatul de volei destinat echipelor de “speranțe”, sportive născute în anii 2002 și 2003. Acesta a reunit formațiile de fete de la CSȘ Lugoj, UVT Agroland, CSȘ Bega Timișoara și CSȘ Caransebeș.

echipa de ”speranțe” a clubului UVT Agroland Timișoara

Turneul a fost câștigat de clubul UVT Agroland, care și-a învins toți adversarii cu 3-0, și se situează pe primul loc în seria K, fiind urmat de CSȘ Lugoj, CSȘ Caransebeș și CSȘ Bega Timișoara.

echipa de ”speranțe” a Clubului Sportiv Școlar Lugoj

Potrivit regulamentului Federației Române de Volei, în faza semifinală se califică echipele clasate pe primul loc în fiecare din cele 13 serii. Acestora li se alătură cele mai bune 11 formații clasate pe locul secund. Din seria K, vor evolua în faza următoare a competiției UVT Agroland Timișoara de pe primul loc și CSȘ Lugoj de pe poziția a doua. În faza semifinală, cele 24 de echipe vor fi împărțite pe criterii valorice și geografice în patru serii a câte șase formații. Jocurile se vor disputa în sistem turneu. Vor fi așadar patru turnee organizate de cluburile care vor câștiga licitația. Faza semifinală se va desfășura în perioada 18-20 martie.

Acest articol a fost publicat în Juniori, Volei și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.