Voleibaliștii timișoreni pierd la zero ultima deplasare din retur

CS UV Timișoara a salvat 3 mingi de meci dar n-a putut evita în prelungiri o înfrângere după nici o oră și un sfert de la startul ultimei deplasări din returul Diviziei A1 de volei masculin, pierzând tot cu 3:0 și în penultima rundă a sezonului regular. CS ”U” Cluj, care începea luna în curs prin a trece acasă cu 3:1 și de vecinii din Zalău, al doilea succes în 2020, cocoțându-se astfel pe locul 7, a abordat din postura de favorită duelul din etapa a XVII-a cu ”lanterna roșie” nou-promovată, avantaje fructificate.

Valoric și al terenului propriu, alb-negrii de sub Feleac detașându-se clar în primele seturi, 25:13, 25:19, la limită în cel de-al treilea, 27:25, după 67 de minute de joc efectiv în meciul de la ora 15:30.

Voleibaliștii Timișoarei n-au smuls așadar nici un punct în clasament din cele 5 deplasări în retur bifate din 11 ianuarie 2020, pierzând pe rând la Zalău, Galați, Buzău, Câmpia Turzii și Cluj, cel mai adesea cu 3:0, doar pe terenul celeilalte nou-promovate, CSM Gloria, în Câmpia Română, adjudecându-și setul de onoare.

Încă unul își puteau trece în cont în partida din această după-amiază, în cel de-al treilea set, în care au preluat conducerea de 7 ori, după care clujenii au răsturnat situația, de la 9:10 la 15:10. Revenire timișoreană de la 18:15 la 18:18, egalând de 4 ori consecutiv, apoi de încă două ori, și prin a salva trei mingi de meci, fără însă a evita implacabilul… 3:0.

Finele returului, sâmbăta viitoare, acasă cu CS Unirea Dej, după care, din 7 martie, cele șase meciuri din grupa a II-a valorică, zona locurilor 7-10, tur-retur cu clujenii, CS Știința Explorări Baia Mare și CSM Câmpia Turzii, așadar confruntări nord-vestice.

Rezultatele penultimei etape în Divizia A1 de volei masculin, programul rundei finale din retur și clasamentul, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Volei și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.