Zoom In

Șortul ăsta mă strânge!

Instantaneu imortalizat de Iosif Canea înaintea începerii reprizei a II-a a meciului CS Millenium Giarmata - CS Măgura Cisnădie, jucat în prima etapă a returului ligii a treia și câștigat pe arena ”Nicu Moraru” de nou-promovații din județul Sibiu, din lovituri de la 11 metri, câte una în fiecare repriză. Startul părții a doua a campionatului eșalonului trei a fost punctat vineri de o vreme ploioasă și rece în zona vestică, ambele formații gazdă din Timiș în cadrul rundei a XVI-a, Millenium Giarmata și CSM Lugoj, încheind fără gol marcat întâlnirile cu ardelenii respectiv cu CS U Craiova SA 2, 0-2 și 0-0, pe suprafețe de joc degenerând tot mai mult odată cu scurgerea timpului în mici orezării. La ”roșii” din Giarmata, tocmai în ideea de a împrospăta forța ofensivă și de a croi o rută spre gol prin noroaiele în formare, antrenorul principal Răzvan Leucă i-a introdus de la pauză pe decarul Romică Corlățeanu și noua achiziție Vlad Nicoară, sosit în iarnă de la partenera de întrecere a celor de la Millenium, CS Nuova Mama Mia, ei luându-le locul lui Stoica și Mihai Olariu. Dubla înlocuire din minutul 46 n-a dat însă rezultate, timișenii mai primind încă un gol din penalty, și în minutul 74, după cel de la mijlocul primei reprize, din minutul 23. Ce-i drept, la 0-2, CS Millenium a ochit bara prin reluarea cu capul a lui Blănaru, în minutul 78, tocmai la centrarea lui Vlad Nicoară, care avea să primească ulterior cartonașul galben, în minutul 86, dar ”roșii” cu ”lanterna roșie” la purtător au încheiat și acest meci fără a smulge măcar un punct acasă, tristă regulă fără greș în acest campionat. Gruparea din Giarmata a efectuat o serie întreagă de achiziții după posaca toamnă cu numai 5 puncte în cont, în speranța evitării retrogradării, însă n-a luat în calcul chiar toate detaliile, în acest caz repartizându-i tânărului sosit de la cei din Becicherecu Mic un șort cu numărul 23 mult prea strâmt, care l-a deranjat în mod vizibil încă de la debutul oficial, din postura de rezervă. Sau poate că i-o fi fost băiatului frig, la ce vânt s-a stârnit chiar de la pauză pe ”Nicu Moraru”, și în loc de buzunare a improvizat după modelul marsupiului cangurului. Că e una, că e alta, fotbalul de liga a treia a reînceput, iar vineri și sâmbătă va oferi alte două dispute în județul Timiș, la Becicherecu Mic - vineri de la ora 15, Mama Mia - CSM Lugoj, iar pe ”Știința”, ASU Politehnica - CS Millenium Giarmata, duel între prima și ultima clasată, sâmbătă de la ora 15, ambele confruntări urmând a fi difuzate de Sporttim în comentariu în direct LIVE TEXT.
Acest articol a fost publicat în și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.