Cupa „Ienopolis”, cu peste 800 de elevi din 17 judeţe şi Ungaria: ocupanţii podiumurilor. La a VIII-a ediţie, sărbătoarea sportivă din vestul ţării, tot mai înfloritoare

Mult aşteptatul concurs naţional interdisciplinar Cupa „Ienopolis” a avut loc în weekend la Ineu. Astfel, în prima zi, elevi din mai multe judeţe au participat la vernisajul expoziţiei de artă plastică şi vizuală, unde a avut loc premierea copiilor participanţi la secţiunile de Creaţie literară, Arte plastice şi vizuale şi Informatică.

Sâmbătă, 6 mai, s-a desfăşurat competiţia sportivă cu următoarele ramuri de concurs: fotbal, baschet, karate, şah, tenis de masă, tenis de câmp, karting şi aeromodele. Întrecerilor li s-a adăugat şi un cerc de educaţie rutieră.

În cadrul concursului, la această a VIII-a ediţie a competiţiei gândite acum 10 ani de profesorul Ioan Bulza, s-au întrecut peste 800 de elevi din 17 judeţe: Alba, Arad, Argeş, Bihor, Buzău, Călăraşi, Cluj, Covasna, Hunedoara, Iaşi, Ilfov, Olt, Prahova, Satu Mare, Timiş şi Vâlcea, fiind prezent chiar şi un echipaj din Ungaria.

Coordonatoarea proiectului, profesoara Teodora Mang, de la Clubul Copiilor din Ineu, a spus că „Ne bucură că ediţia din acest an s-a bucurat de un asemenea succes, impresiile pozitive venind din toate părțile. Mulţumesc din suflet sponsorilor, fără de care nu am fi putut organiza Concursul Naţional Interdisciplinar Cupa Ienopolis: Primăria Oraşului Ineu, Consiliul Local al Oraşului Ineu, Conacul «Sfântul Sava Brancovici» Ineu, Tredeco Holding S.R.L., Asociația «Fii om, e gratis». Mulțumesc pentru excelenta colaborare, părinților și bunicilor copiilor înscriși la Clubul Copiilor Ineu. Felicitări tuturor participanților, le dăm întâlnire la ediția de anul viitor, pe care ne-o dorim cel puțin la același nivel!”

CLASAMENTE CUPA „IENOPOLIS” 2023

Fotbal
1. Tauţ
2. Şepreuş
3. Zărand şi Şicula.

Baschet
Băieţi
1. Ţipar
2. Pădureni – Chişineu Criş
3. CC Drăgăşani
Fete
1. Ţipar
2. CMV Ineu
3. Şimand.

Karate

Fete: 10-11 ani -46kg
1 Balazs Sara Evelyne – Arad
2 Mihelea AnaMaria – Oradea
3 Tuluc Maria – Arad

Fete 8-9 ani -36kg
1 Ergosu Daria – Arad
2 Faur Cezara – Oradea
3 Zsofia Takats – Arad

Fete 8-9 ani -30kg
1 Margina Alessia – Arad
2 Hanga Carina – Oradea
3 Szabo Eszter – Arad

Băieți 10-11 ani +47kg
1 Ignat Darius
2 Mihai Răzvan
3 Stanciu David
(toți Arad)

Băieți 14-15 ani -57 kg
1 Donea Denis
2 Paul Octavian
3 Lenkar Denis
(toți Oradea)

Șah

Primar – băieți
1 Kohn Daniel PC Arad
2 Petrovai Iosif PC Arad
3 Bonea Damian PC Satu Mare și Ghiocanu David PC Slatina

Primar – băieți
1 Cotoc Mara
2 Mistor Antonia
(ambele PC Arad)

Gimnaziu – băieți
1 Nicola Andrei PC Slatina
2 Anghelus Mihaipc Satu Mare
3 Godo Csondor Gyula

Gimnaziu – fete
1 Bocse Anamaria – PC Arad
2 Golescu Viviana – Șimand
3 Turnea Ana – LT Sebiș

Liceu – băieți
1 Halmajan Iulian – PC Arad
2 Halmajan Fabian – PC Arad
3 Bun Ianis – Sebiș

Liceu – fete
1 Nicu Gabriela – Slatina
2 Varga Sonia – PC Arad
3 Crișan Cristiana – PC Arad

Tenis de masă

Primar – fete
1 Bălăban Andreea – Șimand

Primar – băieți
1 Avram Doru – CC Ineu
2 Moț Matei – Șimand
3 Tomuța Ruben – Șimand

Gimnaziu – fete
1 Borkics Patricia – Bălcescu Arad
2 Bălăban Diana – Șimand
3 Haras Karina – Șimand

Gimnaziu – băieți
1 Cristea Liviu – Bălcescu Arad
2 Țucra Filip – Sava B. Ineu
3 Tudor Sebastian – CMV Ineu

Liceu – fete
1 Laszlo Cristina – CC Ineu

Liceu – băieți
1 Ilisie Octavian – Sava B. Ineu
2 Kendt Sergiu – CC Ineu
3 Firicescu Bogdan – Ghiba Arad

Tenis de câmp

Fete
1 Nicodin Iulia – CMV Ineu
2 Malița Natalia – Moise Arad
3 Mocanu Maria – Sava B. Ineu

Băieți
1 Haneș Paul – Beliu
2 Cuclea Simon – Eminescu Arad
3 Malița Denis – Moise Arad

Aeromodele

Locul 1
Horea Nicolas – PC Deva
Dehelean Lucas – PC Deva
Pui Nicoleta – CC Brad
Ocheanul Răzvan – CC Brad
Brădeanu Tudor – CC Brad

Locul 2
Ocheanu Anca – CC Brad
Blugi Beatrice – PC Arad
Pui Larisa – CC Brad
Brădeanu Tudor – CC Brad
Ocheanu Răzvan – CC Brad

Locul 3
Posea Bogdan – CC Hunedoara
Bot Robert – CC Brad
Petran David – CC Brad
Pașcu Dragoș – CC Hunedoara

Karting

Locul 1
Miclean David – Baia de Criș
Manoli Mălina – CC Brad
Pui Larisa – CC Brad
Parizek Mario – PC Deva
Ocheanu Răzvan – CC Brad

Locul 2
Popa Răzvan – CC Lugoj
Petran David – CC Brad
Matei Gabriel – CC Lugoj
Pui Larisa – CC Brad
Brădeanu Tudor – CC Brad

Locul 3
Farcaș Samuel – CC Lugoj
Boț Robert – CC Brad
Dehelean Lucas – PC Deva
Pui Nicoleta – CC Brad
Meltiș Denis – Baia de Criş.

La festivitatea de deschidere, desfăşurată pe stadionul din localitate, au participat oficialităţi care au ajutat la implementarea şi organizarea concursului: inspectorul şcolar general adjunct profesor Tocoian Daniel, inspectorul pentru educaţie permanentă şi activități extraşcolare profesor Moler Camelia, inspectorul şcolar de educaţie fizică şi sport profesor Lucian Rodica, primarul oraşului Ineu, Abrudan Călin, viceprimarul Alb Ionel, reprezentanți ai unităților de învățământ partenere și, bineînțeles, reprezentanți ai instituțiilor de stat care au grijă că toate activitățile să se desfășoare în siguranță.

 

Distribuie
Acest articol a fost publicat în Arte marţiale, Auto-Moto, Navomodelism, Şah, Sport de masă, Sport juvenil, Tenis, Tenis de masă și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


8 − patru =

 


Ultimele articole din categoria Arte marţiale: