Andrada Ștefania Stanciu (CSȘ Lugoj), pe 4 și 6 la Naționalul de sală al copiilor, dar cu o floare nu se face primăvară

Atletismul timișean a fost aproape inexistent ca participare în prima zi a Campionatului Național de sală pentru copii din categoriile de vîrstă 1, 2 și 3, disputat în complexul sportiv ”Lia Manoliu”, unde rare au fost aparițiile ”valului de mîine” al pistei Banatului de șes în cele 28 de probe de sîmbătă.

Ca o excepție care confirmă regula, Andrada Ștefania Stanciu, din generația 2000, reprezentînd CSȘ Lugoj, a avut bune clasări în ambele probe la care s-a aliniat la start, încheind a șasea finala pe 60 metri, cu timpul de 8:60, după ce se califica în 8:53 secunde din preliminarii, de pe locul 4, iar apoi a patra pe 200 metri, în 28:93 secunde, în imediata apropiere a podiumului.

Andreea Raisa Hojda, tot din categoria copile 1, născută în 2001 și reprezentînd LPS Banatul, s-a clasat a zecea pe 800 metri, între fete, cu timpul de 2:38.26.

Naționalul de sală pentru copii va continua cu două și mai consistente reuniuni atletice în cadrul zilei de mîine.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.