Cristina Bălan, locul 3 pe 400m în etapa a IV-a a Naţionalului de seniori şi tineret

Între competiţiile internaţionale, cea de-a patra etapă a Campionatului Naţional outdoor pentru seniori şi tineret a consemnat o prezenţă mai restrânsă şi discretă a atleţilor autohtoni, între care cea a timişenilor a fost aproape inexistentă, chiar şi aşa Cristina Daniela Bălan urcând pe podiumul probei de 400 de metri şi, în calitate de cea mai tânără concurentă a provocării pe tura de pistă, impunându-se la categoria tineret.

Abia la finele primului său an la grupa de vârstă a cadeţilor, juniori 2, atleta legitimată la LPS Banatul Timişoara şi CS Athletics Timişoara a fost cronometrată pe 400 de metri cu timpul de 57,12, încheind pe locul 3, după clujeanca Gal, în 53,96, şi orădeanca Korozsi, în 54,81. Născută în 1998, Bălan a devansat-o cu 54 de sutimi de secundă pe Simona Diana Frănţescu, de la CSŞ Lugoj şi CSM Timişoara, atleta de pe malurile Timişului, junioară 1 din generaţia 1995 şi a doua cea mai tânără concurentă la startul probei, sosind a patra.

Bălan va mai alerga şi în reuniunea finală a etapei bucureştene de „Naţional”, duminică dimineaţă, pe 800 de metri.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.