Cristina Bălan pe 2 la 400m, Ioana Gheorghe pe 3 la 100m

Două atlete de pe malurile Begăi au concurat în acest week-end în ”tricolor” în cadrul patrulaterului amical internațional de juniori 1 reunind la Nicosia selecționate similare din Israel, Ucraina și Cipru, țară gazdă. Alergând pentru România, Cristina Bălan a încheiat proba feminină de 400 de metri la 4 sutimi de recordul personal iar Ioana Gheorghe s-a clasat a treia pe 100 de metri.

Cristina Bălan, legitimată la LPS Banatul și CS Athletics Timișoara, a fost cronometrată cu timpul de 56,08 secunde, obținând locul secund în proba de 400 metri a junioarelor 1, la 4 sutimi de recordul personal respectiv în urma ucrainiencei Dariia Stavnycha (născută în 1997), prima în 55,02 secunde, dar înaintea israeliencei Gal Kadmon (n. 2000), a doua, în 57,31s, și a cipriotei Eleana Kalogerou (n. 1999), în 59,30s.

Bălan, exponentă a generației 1997, a încheiat pe locul 4 cu ștafeta de 4×100 metri a româncelor, în care concitadina sa Ioana Teodora Gheorghe nu a mai luat concurat, tricolorele încheind în 49,78 secunde, după Ucraina (47,16s), Israel (47,59) și Cipru (47,79).

Ioana Teodora Gheorghe, sprinteră din generația 1997 de la LPS Banatul și CSM Timișoara, s-a situat pe locul 3 în proba de 100 de metri a junioarelor 1, cu timpul de 12,16 secunde, după israelianca Vaisman, în 12,08 secunde, și gazda Antoniou, din Cipru, în 12,12 secunde. Deși s-a aliniat și la startul probei de 200 de metri, adjudecată tot de Vaisman în 24,85, Gheorghe nu a trecut linia de sosire, acuzând probleme medicale la un picior.

Deși vremea urâtă, cu ploaie și frig, n-a ținut cu participanții la patrulaterul cipriot, delegația României n-a fost împiedicată să se plaseze prima în ierarhia pe puncte în urma a 15 probe incluzând și cea a ștafetei masculine de 4×100 metri, câștigată în 41,63 secunde, cu un total de 42 de puncte, față de cele 41 ale Ucrainei respectiv 33,5 în contul Israelului și 30,5p pentru gazde. Au mai triumfat dintre ”tricolori” și Gabriela Doroftei respectiv Dorin Rusu în probele de 3.000 de metri, Mihai Pîslaru pe 400m, Andreea Teodorescu și Bogdan Sitoianu la săritura în lungime, Mădălin Gheban la 1.500 de metri, Petre Razmives pe 100 de metri, Marius Musteață la aruncarea greutății.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.