CSȘ Caransebeș, cea mai iute la cea de-a 42-a ediție a Crosului Dealul Viilor, la Ana Lugojana, unde Bărbuț și Maria Irimia se impun pentru timișoreni iar Bulgărașu dintre gazde

Pe 11 distanțe variind de la numai 300 de metri la 9 kilometri, unduind pe dealurile de la „Ana Lugojana”, în estul municipiului de pe Timiș, cea de-a 42-a ediţie a Crosului Internaţional „Dealul Viilor” a reunit sâmbătă dimineață la startul a 17 probe peste 300 de atleți, de la copii de vârsta școlii primare până la seniori, care s-au străduit cu brio să facă față terenului umed și moale, secția de profil a CSȘ Caransebeș remarcându-se prin 6 clasări pe locul I…

Programată de secţia de atletism a CSŞ Lugoj, conform obiceiului, la orele toamnei, reuniunea atletică la care pot participa atât elevi-sportivi legitimaţi cât şi nelegitimaţi a adus la start suflarea amatorilor de cros din Banat dar și de peste hotare, din Ungaria, cu o dispensă din partea organizatorilor pentru sportivii localnici, din Lugoj şi împrejurimi, scutiţi de plata taxei de înscriere, în beneficial stimulării activității fizice a noilor generații.

Vremea nefavorabilă n-a fost la această ediție aliat al alergătorilor, dar dorința de a ajunge cât mai repede la start și, dacă se poate, de a izbândi, a însuflețit evoluția atleților, care n-au mai ținut cont de umezeală, stropi, noroi și sudoare pe traseele special amenajate în aproprierea Hanului „Ana Lugojana”.

Pe lângă performerii din Caransebeș, au mai câștigat câte o probă alergători de la CSM Reșița și CSȘ Drobeta, dar și de la LPS Banatul și CSM Timișoara, precum și din partea gazdei CSȘ Lugoj însă și din Ungaria, secțiunea rezervată sportivilor localnici fiind adjudecată la băieți de un elev din Racovița iar la fete de o tânără de la Colegiul Național ”Coriolan Brediceanu” din Lugoj.

Dar iată autorii clasărilor pe podium…

Copile III (născute în 2005 și mai mici) – 300 metri: 1. Denisa Ludică (CSS Caransebeș); 2. Olivia Kiss (LPS Banatul Timișoara); 3. Mariana Moldovan (Darova).

Copii III (2005 și mai mici) – 400 m: 1. Andrei Achim; 2. Tucaciuc; 3. Lucian Ștefan.

Categoria Lugoj (elevi din clasele V-VIII de la școli din Lugoj și Zona Lugoj) – 1.000 m: 1. Emanuel Negru (Școala Racovița); 2. Casian Niculanciuc (Racovița); 3. Patrick Petrescu (Colegiul Național Coriolan Brediceanu Lugoj).

Categoria Lugoj (eleve din clasele V-VIII de la școli din Lugoj și Zona Lugoj) – 700 m: 1. Nicoleta Ciucure (Colegiul Național „Coriolan Brediceanu“ Lugoj); 2. Loredana Costa (Darova); 3. Sabina Scurtu (Darova).

Copile II (născute în 2003-2004) – 700 m: 1. Adina Chirilă (CSS Caransebeș); 2. Aurelia Florescu (CSS Drobeta Turnu Severin); 3. Alexia Țimbota (LPS Banatul Timișoara).

Copii II (2003-2004) – 1.000 m: 1. Ionuț Dragomir (CSS Caransebeș); 2. Alexandru Predonescu (CSS Caransebeș); 3. Andrei Galescu (CSS Caransebeș).

Copile I (2001-2002) – 1.100 m: 1. Yasmina Tămășilă (CSS Caransebeș); 2. Andreea Hojda (LPS Banatul Timișoara); 3. Larisa Peia (CSS Caransebeș).

Copii I (2001-2002) – 1.500 m: 1. Vincențiu Lepădat (CSS Drobeta Turnu Severin); 2. Antoniu Totulean (LPS Banatul Timișoara); 3. Gabor Berenrey (Szeksard, Ungaria).

Junioare III (1999-2000) – 1.500 m: 1. Karina Tămășilă (CSS Caransebeș); 2. Anita Lazaru (LPS Banatul Timișoara); 3. Larisa Bota (CNS Cetate Deva).

Juniori III (1999-2000) – 2.500 m: 1. Szenpeteri Endre (Ungaria); 2. Pop Endre (Ungaria); 3. Sebastian Scheușan (CSS Caransebeș).

Junioare II (1997-1998) – 2.000 m: 1. Maria Irimia (LPS Banatul Timișoara); 2. Cristina Peia (CSS Caransebeș); 3. Cristina Bălan (LPS Banatul Timișoara).

Juniori II (1997-1998) – 4.000 m: 1. Andrei Mirea (CSS Caransebeș); 2. Robert Bârlădeanu (LPS Banatul Timișoara); 3. Flavius Peia (CSS Caransebeș).

Juniori I (1995-1996) – 5.000 m: 1. Mădălin Bulgărașu (CSS Lugoj).

Senioare (atlete născute în 1994 și mai în vârstă) – 5.000 m: 1. Liliana Danci (CSM Reșița); 2. Diana Franțescu (CSM Timișoara-CSS Lugoj); 3. Cornelia Deac (CSU Oradea).

Seniori (atleți născuți în 1994 și mai în vârstă) – 9.000 m: 1. Andrei Bărbuț (CSM Timișoara); 2. Adrian Micaș (Lugoj); 3. Gabriel Băhneanu (CSU Reșița).

Organizatorii i-au avut în frunte pe Dorin Horvath, director CSȘ Lugoj, şi Adrian Vrudnik, antrenor coordinator al secției de atletism a clubului de pe Timiș.

Organizator: Clubul Sportiv Şcolar Lugoj. Coorganizator: Consiliul Judeţean Timiş, Primăria Lugoj, Consiliul Municipal Lugoj, Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş, Direcţia de Tineret şi Sport Timiş, Asociaţia Judeţeană de Atletism Timiş. Parteneri: S.C. Meridian 22 S..A , S.C. Hanul „ Ana Lugojana”.

 

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


opt − = 0

 


Ultimele articole din categoria Atletism: