Diana Puşcaşu, locuri 2 pentru CSŞ Lugoj, Marcus Drăghici, locuri 2 şi 3 pentru LPS Banatul la Campionatul Naţional de primăvară la juniori 1 şi Campionatul Naţional Şcolar

Dacă 3 junioare II din Timişoara sunt prezente la trialul olimpic european de 16-17 ani de la Baku, unde Ioana Gheorghe va alerga astăzi finala pe 200 de metri, în schimb mai mulţi exponenţi ai atletismului juvenil timişean sunt şi în acest weekend în Bucureşti, la reuniunile în aer liber îngemănând Campionatul Naţional de primăvară al juniorilor 1 şi Campionatul Naţional Şcolar. Iar clasările timişorene şi lugojene pe podium s-au împărţit frăţeşte, câte trei…

Diana Cristina Puşcaşu (CSŞ Lugoj)

 

 

Diana Cristina Puşcaşu, deja o prezenţă obişnuită, cu anii, pe podiumurile de premiere la nivel juvenil naţional, a fost cea mai prolifică, obţinînd două clasări pe locul 2 pentru CSŞ Lugoj în probele de viteză, deşi se regăseşte abia în primul an ca junioară 2. Sprintera de pe Timiş s-a calificat cu 12,54, împotriva vântului, din seriile de 100 metri, de pe locul secund, apoi de pe locul 3, în 12,79, timp înregistrat în semifinale, şi a alergat finala în 12,49, locul 2. Aşa cum se califica din serii, aşa şi sfârşea finala, între deveanca Marincu şi dinamovista Beştea.

Puşcaşu a bisat pe 200 de metri, 26.11 şi locul secund.

O bucurie profesorului Adrian Vrudnik i-a adus şi colega sa de club sportiv şcolar, Diana Sorina Franţescu, a treia la 400 metri garduri, în 64,50, lugojeanca încheind pe 4 proba de 400m plat, în 58,26, după ce se califica în 57,91, de pe 5. În finală alerga şi o timişoreancă, Mirabela Trăilescu, de la LPS Banatul, cronometrată în 58,41, după ce se califica în 59,09.

Şi pomenind de „Banatul”, juniorul 1 Marcus Rafael Drăghici a urcat la rândul său de două ori pe podium, pe 2 la 400 metri, în 49,26, după ce se califica primul din serii, în 49,94, respectiv pe 3 la 200 de metri, în 22,78. Colegul său de club Nicolae Adrian Jurjiu l-a însoţit în finală, menţinându-şi locul 6 în calificări şi în ultimul act, cu 51,08 şi 51,67.

Un efort comun, în ştafeta de 4×400 metri a băieţilor, i-a adus „Banatului” poziţia a doua, la o secundă şi jumătate după argeşeni, componenţa fiind Ursaci, Avramovic, Brancu, Jurjiu, iar timpul, 3:27,85.

Prezenţe timişene au mai fost, tineri prinzând tot mai bine pulsul competiţiilor naţionale, şi ar putea fi punctat locul 5 obţinut de Simona Romaneţ la 3.000 metri obstacole, în 12:34,61,, sau poziţia a opta obţinută de Ionuţ Irimia, frate al uneia dintre cele 3 reprezentante ale Timişoarei la Baku, în 4:12,73 pe 1.500 metri.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


doi × 2 =

 


Ultimele articole din categoria Atletism: